İnstitutun rəhbəri Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının 70 illiyinə həsr olunmuş konfransda iştirak edib
Noyabrın 17-də Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinin və Avropa Şurasının Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyası və Azərbaycan: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib. Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının qüvvəyə minməsinin 70 illiyinə həsr edilmiş konfransda beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri, Milli Məclisin deputatları, məhkəmə-hüquq sahəsinin nümayəndələri və hüquqşünas tələbələr bir araya gəlib.
Tədbirdə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə, Avropa Şurasının Azərbaycan Respublikasındakı ofisinin rəhbəri Petr Zix, Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzinin İcraçı direktoru Samir Mahmudov, Milli Məclisin deputatlarından Bəhruz Məhərrəmov və Kamal Cəfərov, İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin hakimi Lətif Hüseynov, Avropa Şurası Katibliyinin baş hüquqşünası Xəqani Quliyev, Vəkillər Kollegiyasının sədr müavini Şahmar Məmmədov, Ədliyyə Nazirliyinin İnsan Hüquqları və Kommunikasiya İdarəsinin rəisi Aynur Sabitova, Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinin dekanı Zaur Əliyev və başqaları iştirak ediblər.
Konfransda Аzərbаycаnın Аvrоpа Şurаsı qаrşısındа götürdüyü öhdəliklər, insan hüquqları sahəsində aparılan islahatlar və onların müsbət nəticələri barədə müzakirələr aparılıb. Eyni zamanda, İnstitut tərəfindən polislər və ədliyyə əməkdaşları üçün keçirilən Avropa Konvensiyasının maddələrinə dair təlimlərin əhəmiyyəti vurğulanıb.

Chairman of the Board of the Institute attended the conference dedicated to the 70th anniversary of the European Convention on Human Rights (ECHR)
On November 17, an international conference on "European Convention on Human Rights and Azerbaijan: achievements and perspectives" was held under the joint organization of the Faculty of Law of Baku State University and the Representation of the Council of Europe in the Republic of Azerbaijan.
The representatives of international organizations, deputies of the Milli Majlis, representatives of the judiciary, and law students participated at the conference dedicated to the 70th anniversary of the entry into force of the European Convention on Human Rights.
The event was attended by Chairman of the Board of the Institute of Law and Human Rights Mahammad Guluzade, Head of the Council of Europe (CoE) office in the Republic of Azerbaijan Petr Sich, Executive Director of the Center for Legal Examination and Legislative Initiatives Samir Mahmudov, Members of the Milli Majlis Bahruz Maharramov and Kamal Jafarov, Judge of the European Court of Human Rights (ECtHR) Latif Huseinov, General Counsel of the Secretariat of the Council of Europe (CoE) Khagani Guliyev, Deputy Chairman of the Bar Association Shahmar Mammadov, Head of the Human Rights and Communication Department of the Ministry of Justice Aynur Sabitova, Dean of the Faculty of Law of Baku State University Zaur Aliyev and others.
Azerbaijan’s commitments  towards the Council of Europe (CoE), human rights reforms, and their positive outcomes were discussed at the conference.
At the same time, the importance of trainings under the articles of the European Convention on Human Rights (ECHR), organized by the Institute for police and judicial officers was specifically emphasized.