Struktur bölmə: İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsi
·        insan hüquqlarının beynəlxalq müdafiəsi mexanizmlərinin fəaliyyət təcrübəsini öyrənir və təşviq edir;
·        dövlət orqanlarının (qurumlarının) əməkdaşlarının bilik, bacarıq və səriştəsinin inkişaf etdirilməsi məqsədilə təlimlər keçirir;
·        hüquqşünaslıq ixtisası üzrə təhsil alan tələbələr üçün insan hüquqlarının problem məsələləri ilə bağlı təlimlər təşkil edir və keçirir;
·        hüquqşünas məzunların stajorluq əsasında təcrübi vərdişlər mənimsəməsinə yardım edir;
·        qanun layihələrinin insan haqları prizmasından ekspertizasının keçirilməsində  və rəy hazırlanmasında iştirak edir.
Vəzifə:Təlimçi - ekspert
·        Hüquq, o cümlədən insan hüquqları sahəsində təlim modulları hazırlamaq;
·        dövlət orqanlarının (qurumlarının) əməkdaşlarının bilik, bacarıq və səriştəsinin inkişaf etdirilməsi üçün  müvafiq sahədə təlimlər keçmək;
·        hüquqşünaslıq ixtisası üzrə təhsil alan tələbələr üçün müvafiq sahədə  təlimlər  keçmək;
·        müasir rəqəmsal texnoloji həll imkanlardan istifadə etməklə  müvafiq sahədə distant təlimlər keçmək;
·        dinləyicilərin biliklərinin qiymətləndirilməsi metodikasını hazırlamaq və onun təkmilləşdirilməsi istiqamətində metodiki və təşkilati işlər görmək;
·        təlim tələbatının öyrənilməsi  istiqamətində təkliflər hazırlanmasında iştirak etmək;
·        dinləyicilərin təlim materialları (dərs vəsaitləri, kurs materialları, metodiki göstərişlər, mühazirələr, praktikumlar) ilə təmin edilməsində iştirak etmək;
·        hüquqi maarifləndirmə işinin aparılmasında, o cümlədən hüquqi islahatların məzmunu və mahiyyəti barədə ictimaiyyətin məlumatlandırılmasında iştirak etmək, bu məqsədlə materiallar hazırlamaq;
·        qanun layihələrinin insan haqları prizmasından ekspertizasının keçirilməsində  və rəy hazırlanmasında iştirak etmək;
·        beynəlxalq insan hüquqları təsisatlarının və beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatlarının müvafiq hüquq və qanunvericilik sahələri üzrə, xüsusən də Azərbaycanla bağlı qərar və hesabatlarını mütəmadi izləmək və müvafiq arayışlar hazırlamaq;
·        müvafiq hüquq sahələri üzrə hazırlanan hüquqi akt layihələrinin və qüvvədə olan hüquqi aktların tənzimləyici təsirinin qiymətləndirilməsinə dəstək vermək;
·        şöbəyə daxil olan müraciətlərə baxmaq və müəyyən edilmiş qaydada cavablandırmaq.
Namizədə olan tələblər:Hüquqşünaslıq ixtisası üzrə ali təhsil, ixtisas üzrə 3 ildən az olmayan əmək stajı və 3 ildən az olmayaraq müvafiq sahədə təlim keçmə.
Dil bilikləri: Azərbaycan dili (ingilis dili B 2 səviyyəsində tələb olunur, rus dilini bilmək arzuolunandır);
Kompüter biliklərinə dair tələblər:
·        MS Office proqramlarından istifadə - yaxşı səviyyə;
·        İnternetdən istifadə - yaxşı səviyyə;
·        Microsoft Office PowerPoint proqramı ilə slayd hazırlamaq.
Şəxsi xüsusiyyətlər:
·        hüquq sahəsində təlim keçmə bacarığı;
·        məsuliyyət, düzgünlük və etibarlılıq kimi müsbət keyfiyyətlərə sahib olmaq;
·        yaxşı ünsiyyət qurmaq və komanda ilə işləmək bacarığı;
·        təşəbbüskarlıq;
·        zamanı effektiv idarəetmə bacarığı.
Əvvəlki təcrübə haqqında ətraflı məlumat və fotoşəkil əlavə edilmiş CV; mövzu sətrində vakansiyanın adı qeyd olunmalı və 08 sentyabr 2023-cü il (saat 15:00-dək) tarixinədək info@lhri.az email-nə göndərilməlidir.

Activities of the Department:
·       studies and promotes the practice of the activities of mechanisms for the international protection of human rights;
·       conducts trainings to develop knowledge, skills and competence of employees of state bodies (institutions);
·       organizes and conducts trainings on human rights issues for students majoring in jurisprudence;
·       helps graduate lawyers to acquire practical skills based on internships;
·       participates in the examination of bills through the prism of human rights and in the preparation of reviews.
Position: Trainer-expert
Job description:
·       develop training modules in the field of Law, including human rights;
·       conduct trainings in the relevant field to develop the knowledge, skills and competence of employees of state bodies (institutions);
·       conduct trainings in the relevant field for students majoring in jurisprudence;
·       conduct remote trainings in the relevant field using contemporary digital technological solutions;
·   develop a methodology for assessing the knowledge of listeners and to carry out methodological and organizational work in the direction of its improvement;
·       participate in the elaboration of proposals in the direction of studying of training needs;
·       participate in providing listeners with training materials (textbooks, course materials, methodical guidelines, lectures, practicums);
·       participate in the conduct of legal education, as well as in informing the public about the content and essence of legal reforms, to prepare materials for this purpose;
·       participate in the examination of bills through the prism of human rights and in the preparation of reviews;
·    regularly monitor decisions and reports of international human rights institutions and international non-governmental organizations on relevant branches of law and legislation, especially in regard to Azerbaijan, and prepare relevant references;
·       support the assessment of the regulatory impact of draft legal acts and the legal acts in force prepared in the relevant branches of Law;
·       consider applications received by the department and respond to them in accordance with the established procedure.
Requirements for the candidate: Higher Education in Jurisprudence, work experience in the legal field for at least 3 years and serving as a trainer in the relevant field for at least 3 years.
Language skills: Azerbaijani (English is required at B 2 level, Russian is desirable);
Requirements for computer skills:
·       Using MS Office programs – Intermediate level;
·       Internet use – Intermediate level;
·       Making slides using Microsoft Office PowerPoint.
Personal characteristics:
·       ability to conduct trainings in the legal field;
·       having positive qualities such as responsibility, integrity and reliability;
·       ability to communicate well and work in a team;
·       ability to bring forward efficient initiatives;
·       ability to manage time effectively.
Other information:
CV with detailed information about previous experience and photo attached; the title of the vacancy must be mentioned in the subject line and the document must be sent to the info@lhri.az - mail address until September 08, 2023 (until 15:00).