Qaçqinlarin hüquqlarinin müdafiəsi” mövzusunda beynəlxalq seminar
Avropa İttifaqı və AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun birgə əməkdaşlığı ilə 06-07mart 2017-ci il tarixlərdə Avropa İttifaqının TAIEX Proqamı çərçivəsində “Qaçqınların hüquqlarının müdafiəsi” mövzusunda beynəlxalq seminar keçirilmişdir.
Seminarın əsas məqsədi qaçqın və məcburi köçkünlərin hüquqlarının müdafiəsi, bu sahədə Azərbaycanda mövcud vəziyyətin təhlili, müxtəlif sahələrdə onlara dövlət dəstəyinin göstərilməsi istiqamətində təcrübə mübadiləsinin aparılmasından ibarət olmuşdur.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru, Milli Məclisin deputatı, hüquq elmləri doktoru Aytən Mustafazadə bildirmişdir ki, Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı törədilən terror, soyqırım və təcavüz siyasətinin yüz illərlə əvvəl başlayan tarixə malikdir. O, 1988-ci ildə Ermənistandan 250 min azərbaycan vətəndaşının qovulduğunu, amansız işgəncələr nəticəsində yüzlərlə insanın öldürüldüyünü qeyd etmişdir. Ermənistanın işğalçı siyasəti nəticəsində Azərbaycan Respublikasının 20% torpağının zəbt edildiyini və 1milyondan çox insanın məcburi köçkün olaraq yaşadıqları yerləri tərk edərək respublikamızın müxtəlif şəhərlərinə, regionlarına üz tutduqlarını vurğulamışdır. Neçə illər AR hökuməti bu vətəndaşların və onların ailə üzvlərinin hüquqlarının müdafiəsi və onların cəmiyyətə inteqrasiyası məsələsi ilə bağlı gördüyü işlərdən danışdı.
A.Mustafazadənin sözlərinə görə, Azərbaycanda qaçqınların hüquqlarının dövlət səviyyəsində qorunması istiqamətində ciddi addımlar atılır və bu məqsədlə möhkəm hüquqi baza yaradılmışdır. Azərbaycan Respublikasının böyük təcrübəsi bu gün Avropa dövlətləri üçün örnəkdir.
Həmçinin A.Mustafazadə ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2004-cü il 1 iyul tarixli sərəncamı ilə təsdiqlənən “Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğun artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın məcburi köçkünlərin həyat şəraitinə yönəldilən çox mühüm əhəmiyyətli sənəd olduğunu bildirmiş, mövcud problemlərin həllinin sürətləndirilməsində mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulamışdır.
Daha sonra, Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndə heyətinin başçısı Alessandro Budai qaçqın və məcburi köçkünlərin hüquqlarının müdafiəsi, bu sahədə Azərbaycanda mövcud vəziyyətin təhlili, qaçqın və vətəndaşlığı olmayan şəxslər barədə Avropa İttifaqının təcrübəsinin öyrənilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışdı.
Sonra seminar iştirakçılarından Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sektor müdiri Nazim İsgəndərov (“Azərbaycanda üçüncü ölkə vətəndaşlarının beynəlxalq mühafizəsi sahəsində mövcud vəziyyət: qanunvericilik, təşkilatlar və prosedurlar”), qaçqınlara sığınacaq verilməsi üzrə müstəqil ekspert Sedrik Dartua -Belçika (“Ümumavropa sığınacağın təqdim olunması sistemi: Aİ-nin müvafiq qanunvericilik və standartları”), Avropa İttifaqının Avropa Münasibətləri və Beynəlxalq Əməkdaşlıq şöbəsinin rəhbəri İlona Selmonis -Latviya (“Avropa İttifaqının üzvü olan dövlətlərin sığınacaq verilməsi qaydası”) və başqaları qaçqınların statusu, onlara sığınacaq verilməsi və digər məsələlər ətrafında çıxış etmişlər.
Müzakirələr zamanı Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın müvafiq aspektləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılmış, iştirakçılar müzakirə olunan məsələ ilə bağlı təklif və mülahizələrini bildirmişlər.
Seminarın işində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun nümayəndələri, Qaçqın və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Dövlət Miqrasiya Xidmətinin əməkdaşları, Daxili İşlər Nazirliyi, İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilin Aparatı (Ombudsman), Dövlət Sərhəd Xidməti, Xarici İşlər Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, eləcə də ali təhsil müəssisələrinin və bir sıra QHT-lərin nümayəndələri eləcə də, kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişdir.

Международный Семинар на Тему «Защиты Прав Беженцев»
В рамках совместного сотрудничества Института права и прав человека НАНА и программы Европейского союза TAIEX 6-7 марта 2017 года в отеле HolidayInnBakuсостоялся международный семинар на тему «Защита прав беженцев и оценка текущей ситуации в данной области в Азербайджане».
Основной целью семинара является исследование текущей ситуации в области обеспечения защиты прав беженцев и вынужденных переселенцев, проведение обмена опытом в направлении предоставления им государственной поддержки в различных сферах.
В своей вступительной речи открывшая мероприятие директор Института права и прав человека НАНА, доктор юридических наук, депутат Милли Меджлиса Айтен Мустафазаде отметила, что политика терроризма, открытой агрессии и геноцида, проводимая со стороны Армении против Азербайджана, имеет историю, начавшуюся еще сотни лет назад. Также А. Мустафазаде подчеркнула, что в 1988 году 250 тысяч азербайджанцев были изгнаны из Армении, сотни людей были убиты. В результате военной агрессии Армении 20% территории Азербайджана были оккупированы, более 1 миллиона человек были изгнаны из родных очагов и стали беженцами и вынужденными переселенцами. Были отмечены работы, проделанные правительством АР в направлении защиты прав этих граждан и их семей, и вопросы, связанные с их интеграцией в общество.
По словам А. Мустафазаде, в направлении защиты прав беженцев на государственном уровне в Азербайджане предпринимаются серьезные шаги и в соответствии с этим создана прочная правовая база. Ныне опыт Азербайджанской Республики служит примером для многих европейских стран. Помимо этого, А. Мустафазаде отметила важность принятой «Государственной программы по улучшению условий жизни и повышению занятости беженцев и вынужденных переселенцев», утвержденной Распоряжением главы государства Ильхамом Алиевым от 1 июля 2004 года, которая особа значима в ускорении решения существующих проблем.
Глава делегации ЕС в Азербайджане Алессандро Будаи подчеркнул работу, проделанную в направлении обеспечения защиты прав беженцев и вынужденных переселенцев, исследования текущей ситуации в данной области и изучения опыта ЕС в отношении беженцев и лиц, не имеющих гражданства.
На мероприятии выступили директор сектора Государственного комитета по работе с беженцами и вынужденными переселенцами Низами Искендеров с докладом «Текущая ситуация в Азербайджане в сфере международной защиты граждан третьих стран: законодательство, организации и процедуры», независимый эксперт по вопросам предоставления убежища беженцам Седрик Дартуа (Бельгия) – «Общеевропейская система предоставления убежища: соответствующие законодательство и стандарты ЕС», руководитель Отделом европейские отношения и международное сотрудничество ЕС Управления гражданства и миграционных дел Илона Селмонис (Латвия) – «Правила предоставления убежища в государствах, являющихся членами ЕС» и др.
В ходе обсуждений был проведен развернутый обмен мнениями о соответствующих аспектах сотрудничества ЕС и Азербайджана, участники выразили предложения и мнения по поводу обсуждаемой темы.
В мероприятии приняли участие сотрудники Института права и прав человека НАНА, представители Государственного комитета по работе с беженцами и вынужденными переселенцами, Национальной Академии Наук, сотрудники Государственной миграционной службы, Аппарата омбудсмена, министерств внутренних дел, национальной безопасности, иностранных дел, образования, труда и социальной защиты населения, Государственной пограничной службы, а также представители высших учебных заведений, ряда неправительственных организаций и СМИ.