Bu gün - 18 iyun Azərbaycanda Milli İnsan Hüquqları günü kimi qeyd olunur. Prezident İlham Əliyevin 2007-ci il 17 iyun tarixli Fərmanı ilə ulu öndər Heydər Əliyevin 1998-ci ildə ölkəmizdə ilk "İnsan hüquqları müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı"nın təsdiq edildiyi və insan hüquqlarının təmin olunmasının dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyən olunduğu nəzərə alınaraq Azərbaycanda Milli İnsan Hüquqları günü kimi təsis edilmişdir.
Yeni əsrin ilk illərindən Azərbaycan dövləti tərəfindən insan hüquqlarının qorunması, hüquq və azadlıqlarının təmin olunması sahəsində ardıcıl tədbirlər həyata keçirildi. Avropa Şurasına üzv qəbul olunduqdan sonra Azərbaycan " İnsan hüquqlarının müdafiəsi haqqında Avropa Konvensiyasına" qoşuldu. Bu zaman o, öz üzərinə milli qanunvericiliyin beynəlxalq Avropa standartlarına uyğun təkmilləşdirilməsi öhdəliyini götürdü. Bu istiqamətdə atılan addımlardan ən mühümü Ombudsman təsisatının yaradılması idi.
Prezident İlham Əliyevin 2006-cı il dekabr ayının 28-də imzaladığı "Azərbaycan Respublikasında insan hüquqlarının müdafiəsi üzrə Milli Fəaliyyət Planının təsdiq edilməsi haqqında" Sərəncamında Azərbaycanın müasir inkişaf dövründə hüquqi dövlət quruculuğu və insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində səylərin gücləndirilməsi dövlət siyasətinin əsas istiqamətləri kimi göstərilib.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları haqqında beynəlxalq sazişlərə qoşulması, bu sahədə elmi-tədqiqat institutunun yaradılması, normativ-hüquqi aktların insan hüquqlarına dair beynəlxalq standartlara tam uyğunluğunun təmin edilməsi,hüquqi mexanizmlərin təkmilləşdirilməsi, insan hüquqları sahəsində fəaliyyət göstərən qurumlarla əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi, bu sahədə fəaliyyət göstərən beynəlxalq institut və mərkəzlərdə tədqiqat və təhsil problemləri üzrə mütəxəssislərin hazırlanması, insan hüquqları haqqında öhdəliklərə riayət edilməsi və digər məsələlər ölkəmizdə insan hüquqlarına verilən dəyərin əsas göstəricisidir.
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu olaraq biz də bu öhdəliklərdən yararlanaraq cəmiyyətin demokratikləşməsi, insan hüquq və azadlıqları problemlərinə dair elmi tədqiqat işlərinin aparılmasını, elmi tövsiyələrin hazırlanmasını, bununla yanaşı, institut öz elmi-praktiki fəaliyyətində Azərbaycan Respublikası Konstitusiyası, Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi və başqa beynəlxalq sənədlərdə təsbit olunmuş mülki,siyasi,iqtisadi, sosial və mədəni hüquqları öyrənir və tədqiq edir.
Beləliklə,tam əsasla qeyd edə bilərik ki, "Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı" Ulu öndərimiz tərəfindən təməli qoyulmuş insan hüquqları sahəsində strategiyanın məntiqi davamı və dövlətin növbəti siyasi iradəsi olmaqla, insan və vətəndaş hüquqlarının hərtərəfli həyata keçirilməsinə, onların icra mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsinə zəmanət verir.

June 18 is National Human Rights Day
By a decree of President Ilham Aliyev of June 17, 2007, and taking into account that the national leader Heydar Aliyev in 1998 approved the first “State Program for the Protection of Human Rights” and defined human rights as one of the main directions of state policy, this day was declared National Human Rights Day in Azerbaijan.
From the first years of the new century, the Azerbaijani state has been taking consistent measures to protect human rights, rights and freedoms. Having become a member of the Council of Europe, Azerbaijan joined the European Convention for the Protection of Human Rights. At the same time, he pledged to improve national legislation in accordance with international European standards. The most important step in this direction was the creation of the institution of the Ombudsman.
The decree of President Ilham Aliyev “On the approval of the National Plan of Action for the Protection of Human Rights in the Azerbaijan Republic”, signed on December 28, 2006, states that strengthening efforts to strengthen the rule of law and protect human rights in the modern development of Azerbaijan is the main direction of state policy.
Accession of the Republic of Azerbaijan to international human rights agreements, creation of a research institute in this field, ensuring full compliance of regulatory legal acts with international human rights standards, improving legal mechanisms, further developing cooperation with human rights organizations, training specialists in the field of scientific research and education in international institutions and centers working in this field, compliance with human rights obligations and other issues are the main indicators of the importance given to human rights in our country.
Being the Institute of Law and Human Rights of ANAS, we also use these obligations to conduct research on the democratization of society, human rights and freedoms, prepare scientific recommendations, and at the same time, the institute studies and studies the civil, political, economic, social and cultural rights enshrined in in the Constitution of the Republic of Azerbaijan, the Universal Declaration of Human Rights and other international documents.
Thus, we can rightfully note that the "National Program of Action to Improve the Effectiveness of the Protection of Human Rights and Freedoms in the Republic of Azerbaijan" is a logical continuation of the human rights strategy founded by our great leader and the next political will of the state and guarantees the improvement of mechanisms for their implementation.