Bu gün - 18 iyun Azərbaycanda Milli İnsan Hüquqları günü kimi qeyd olunur. Prezident İlham Əliyevin 2007-ci il 17 iyun tarixli Fərmanı ilə ulu öndər Heydər Əliyevin 1998-ci ildə ölkəmizdə ilk "İnsan hüquqları müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı"nın təsdiq edildiyi və insan hüquqlarının təmin olunmasının dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyən olunduğu nəzərə alınaraq Azərbaycanda Milli İnsan Hüquqları günü kimi təsis edilmişdir.
Yeni əsrin ilk illərindən Azərbaycan dövləti tərəfindən insan hüquqlarının qorunması, hüquq və azadlıqlarının təmin olunması sahəsində ardıcıl tədbirlər həyata keçirildi. Avropa Şurasına üzv qəbul olunduqdan sonra Azərbaycan " İnsan hüquqlarının müdafiəsi haqqında Avropa Konvensiyasına" qoşuldu. Bu zaman o, öz üzərinə milli qanunvericiliyin beynəlxalq Avropa standartlarına uyğun təkmilləşdirilməsi öhdəliyini götürdü. Bu istiqamətdə atılan addımlardan ən mühümü Ombudsman təsisatının yaradılması idi.
Prezident İlham Əliyevin 2006-cı il dekabr ayının 28-də imzaladığı "Azərbaycan Respublikasında insan hüquqlarının müdafiəsi üzrə Milli Fəaliyyət Planının təsdiq edilməsi haqqında" Sərəncamında Azərbaycanın müasir inkişaf dövründə hüquqi dövlət quruculuğu və insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində səylərin gücləndirilməsi dövlət siyasətinin əsas istiqamətləri kimi göstərilib.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları haqqında beynəlxalq sazişlərə qoşulması, bu sahədə elmi-tədqiqat institutunun yaradılması, normativ-hüquqi aktların insan hüquqlarına dair beynəlxalq standartlara tam uyğunluğunun təmin edilməsi,hüquqi mexanizmlərin təkmilləşdirilməsi, insan hüquqları sahəsində fəaliyyət göstərən qurumlarla əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi, bu sahədə fəaliyyət göstərən beynəlxalq institut və mərkəzlərdə tədqiqat və təhsil problemləri üzrə mütəxəssislərin hazırlanması, insan hüquqları haqqında öhdəliklərə riayət edilməsi və digər məsələlər ölkəmizdə insan hüquqlarına verilən dəyərin əsas göstəricisidir.
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu olaraq biz də bu öhdəliklərdən yararlanaraq cəmiyyətin demokratikləşməsi, insan hüquq və azadlıqları problemlərinə dair elmi tədqiqat işlərinin aparılmasını, elmi tövsiyələrin hazırlanmasını, bununla yanaşı, institut öz elmi-praktiki fəaliyyətində Azərbaycan Respublikası Konstitusiyası, Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi və başqa beynəlxalq sənədlərdə təsbit olunmuş mülki,siyasi,iqtisadi, sosial və mədəni hüquqları öyrənir və tədqiq edir.
Beləliklə,tam əsasla qeyd edə bilərik ki, "Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı" Ulu öndərimiz tərəfindən təməli qoyulmuş insan hüquqları sahəsində strategiyanın məntiqi davamı və dövlətin növbəti siyasi iradəsi olmaqla, insan və vətəndaş hüquqlarının hərtərəfli həyata keçirilməsinə, onların icra mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsinə zəmanət verir.

18 июня — Национальный день прав человека
Указом Президента Ильхама Алиева от 17 июня 2007 года и учитывая, что общенациональный лидер Гейдар Алиев в 1998 году утвердил первую «Государственную программу по защите прав человека» и определил права человека как одно из основных направлений государственной политики, этот день был объявлен Национальным днем прав человека в Азербайджане.
С первых лет нового века, Азербайджанское государство принимает последовательные меры по защите прав, прав и свобод человека.
Став членом Совета Европы, Азербайджан присоединился к Европейской конвенции о защите прав человека. В то же время он обязался улучшить национальное законодательство в соответствии с международными европейскими стандартами. Важнейшим шагом в этом направлении стало создание института омбудсмена.
В указе президента Ильхама Алиева «Об утверждении Национального плана действий по защите прав человека в Азербайджанской Республике», подписанном 28 декабря 2006 года, говорится, что укрепление усилий по укреплению верховенства закона и защите прав человека в современном развитии Азербайджана является основным направлением государственной политики.
Присоединение Азербайджанской Республики к международным соглашениям по правам человека, создание научно-исследовательского института в этой области, обеспечение полного соответствия нормативных правовых актов международным стандартам в области прав человека, совершенствование правовых механизмов, дальнейшее развитие сотрудничества с правозащитными организациями, подготовка специалистов в области научных исследований и образования в международных учреждениях и центрах, работающих в этой области, соблюдение обязательств в области прав человека и другие вопросы являются основными показателями значения, уделяемого правам человека в нашей стране.
Будучи Институтом права и прав человека НАНА, мы также используем эти обязательства для проведения научных исследований по демократизации общества, правам и свободам человека, подготовке научных рекомендаций, и в тоже время институт изучает и исследует гражданские, политические, экономические, социальные и культурные права, закрепленные в Конституции Азербайджанской Республики, Всеобщей декларации прав человека и других международных документах.
Таким образом, мы полноправно можем отметить, что «Национальная программа действий по повышению эффективности защиты прав и свобод человека в Азербайджанской Республике» является логическим продолжением стратегии в области прав человека, основанной нашим великим лидером и следующей политической воли государства и гарантирует совершенствование механизмов их реализации.