Konstitusiya Məhkəməsində keçirilən tədbirdə İnstitutun rəhbəri məruzə ilə çıxış edib
Mayın 6-da Konstitusiya Məhkəməsində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr edilmiş “İnsan hüquq və azadlıqlarının qorunması üçün milli mexanizmlərin effektivliyi: Konstitusiya hüquq sisteminin əsası kimi” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib. Sözügedən tədbirdə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə “Azərbaycanın hüquqşünas alimləri və H-indeks” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, hüquq elminin inkişafı, hüquqşünas alimlərin beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiyası və onların elmi fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi istiqamətində İnstitut tərəfindən həyata keçirilən təşəbbüslər barədə məlumat verib. Həmçinin, beynəlxalq akademik mühitdə tədqiqatçıların elmi fəaliyyətlərinin məhsuldarlığını müəyyən edən əsas göstəricilərdən biri olan H-indeksin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Qeyd olunub ki, İnstitut tərəfindən hazırlanan “Hüquq sahəsi üzrə alim və tədqiqatçıların siyahısı”nda 111 hüquqşünas alim və tədqiqatçı barədə məlumat yer alıb. Həmin alimlərdən 27-si H-indeksə malikdir və bu göstəricinin təxminən 37 faizi İnstitut əməkdaşlarının payına düşür. Eyni zamanda, hüquq alimlərinin beynəlxalq elmi bazalarda təmsilçiliyinin artırılması məqsədilə bir sıra praktiki dəstək tədbirlərinin həyata keçirildiyi də diqqətə çatdırılıb.
Sonra İnstitutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Hamlet Babayev “2025-ci ildə Avropa Məhkəməsinin ölkəmizə qarşı mülkiyyət hüququ üzrə çıxardığı qərarlara baxış” mövzusunda çıxış edib. Məruzədə İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin mülkiyyət hüququ ilə bağlı Azərbaycana qarşı qəbul etdiyi qərarlar, həmin qərarlarda müəyyən edilmiş pozuntular, eləcə də İnstitutun apardığı təhlillərin nəticələri və statistik göstəricilər təqdim olunub.

Chairman of the Institute Delivers Report at the Constitutional Court Round Table
On May 6, a round table dedicated to the 103rd anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev was held at the Constitutional Court under the theme “The Effectiveness of National Mechanisms for the Protection of Human Rights and Freedoms as the Foundation of the Constitutional Legal System.” At the event, Mahammad Guluzade, Chairman of the Board of the Institute of Law and Human Rights, delivered a report entitled “Legal Scholars of Azerbaijan and the H-index.” He provided information on the initiatives implemented by the Institute to advance legal scholarships, facilitate the integration of the evaluation of scholarly activity. Particular emphasis was placed on the significance of the H-index as one of the principal indicators used internationally to assess the productivity and impact of researchers’ scholarly work.
It was noted that the “List of Scholars and Researchers in the Field of Law,” prepared by the Institute, contains information on 111 legal scholars and researchers. Among them, 27 possess an H-index, while approximately 37 percent of whom are affiliated with the Institute. Attention was also drawn to a number of practical support measures implemented to increase the representation of legal scholars in international academic databases.
Hamlet Babayev, Head of the Human Rights Training and Expertise Department of the Institute, subsequently delivered a presentation on “A Review of the European Court of Human Rights” 2025 Judgments Concerning Property Rights Cases Against Azerbaijan.” The report addressed the judgments adopted by European Court of Human Rights in cases concerning property rights violations against Azerbaijan, the violations identified in those judgements, as well as the Institute’s analytical findings and relevant statistical indicators.