“Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində İnstitutda gənclər üçün məlumat sessiyaları keçirilib
“Konstitusiyanın təxminən üçdə biri məhz birbaşa insan hüquq və azadlıqlarının təsbitinə və qorunmasına həsr olunmuşdur (24-71-ci maddələr)” – bu fikirlər Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun fevralın 28-də gənclər üçün təşkil etdiyi məlumat sessiyasında şöbə müdiri Vüsalə Muradxanlı tərəfindən səsləndirilib.
İnstitutun 28 fevral və 5 mart tarixlərində “Əsas insan hüquqları və azadlıqlarının Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında təminatı” mövzusunda keçirdiyi məlumat sessiyasında gənclər xüsusi diqqət mərkəzinə çəkilib.
Təlimçi-ekspert Hamlet Babayev iştirakçılara universal insan hüquqları konsepsiyasının mahiyyətini izah edərək, Azərbaycan Respublikasının 1995-ci il Konstitusiyası: təsbit olunmuş əsas insan hüquq və azadlıqları, həmçinin Beynəlxalq hüquq müdafiə mexanizmlərindən bəhs edib.
Sessiyada mədəni hüquqlar, təhsil, əmək, mənzil hüquqları, ana dilindən istifadə hüququ, yaradıcılıq azadlığı, ekoloji hüquqlar, mülki və siyasi hüquqlar barədə məlumatlar da yer alıb.
Məlumat sessiyasında müxtəlif ali təhsil ocaqlarının tələbələri, gənclər və ictimai fəallar olmaqla, ümumilikdə 27 nəfər gənc iştirak edib.

В рамках «Года Конституции и Суверенитета» в Институте были проведены информационные сессии для молодежи
«Примерно треть Конституции непосредственно посвящена определению и защите прав и свобод человека (статьи 24-71)» —такую мысль озвучила заведующая отделом Вюсаля Мурадханлы 28 февраля в ходе информационной сессии, организованной для молодежи Институтом права и прав человека.
На информационной сессии, проведенной Институтом 28 февраля и 5 марта на тему «Обеспечение основных прав и свобод человека в Конституции Азербайджанской Республики», особое внимание было уделено молодежи.
Тренер-эксперт Гамлет Бабаев разъяснил участникам суть концепции универсальности прав человека и рассказал о Конституции Азербайджанской Республики 1995 года: закрепленных в ней основных правах и свободах человека, а также о международных механизмах по защите прав человека.
На сессии также была представлена ​​информация о культурных правах, праве на образование и труд, жилищных правах, праве на использование родного языка, свободе творчества, экологических правах, а также гражданских и политических правах.
Всего в информационной сессии приняли участие 27 молодых людей, среди которых были студенты различных вузов и общественные активисты.