“Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində media nümayəndələri üçün məlumat sessiyası keçirilib
Aprelin 22-də Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi ilə birgə bir sıra media qurumlarının nümayəndələri üçün məlumat sessiyası təşkil edib.
“Konstitusiya ali hüquqi sənəd kimi: Əsas insan hüquq və azadlıqlarının Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında təminatı” mövzusunda keçirilən bu mühüm tədbir 27 media nümayəndəsinin iştirakı ilə gerçəkləşib.
Tədbirin açılışında iştirakçıları salamlayan İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini Vəfaddin İbayev Medianın İnkişafı Agentliyi ilə İnstitut arasında mövcud olan səmərəli əməkdaşlıqdan bəhs edib. Eyni zamanda, V.İbayev İnstitutun jurnalistlər üçün faydalı ola biləcək resursları və tədbirləri barədə məlumat verib.
Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktorunun müavini Natiq Məmmədli çıxışında “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində medianın qarşısında duran əsas vəzifələrdən danışıb. O bildirib ki, bu dövrdə hüquq və azadlıqların, konstitusiya prinsiplərinin cəmiyyətə düzgün çatdırılması medianın əsas məsuliyyətlərindəndir.
N.Məmmədli, həmçinin, medianın demokratik dəyərlərin təbliğində etibarlı və obyektiv platforma rolunu oynamasının vacibliyini də vurğulayıb.
İnstitutun təlimçi-ekspertləri Zümrüd Əlizadə və Heydər Həsən oğlu Əliyev insan hüquqlarının mahiyyəti, Konstitusiyada təsbit olunan əsas hüquqlar və beynəlxalq müdafiə mexanizmləri barədə geniş təqdimatla çıxış ediblər. Bununla yanaşı, Konstitusiyada təsbit edilən təhsil, əmək, mənzil, yaradıcılıq azadlığı, ana dilindən istifadə, mülki və siyasi hüquqlarla bağlı məsələlər də müzakirə olunub.
Məlumat sessiyası qarşılıqlı fikir mübadiləsi və iştirakçıların suallarının cavablandırılması ilə yekunlaşıb.

В рамках «Года Конституции и суверенитета» прошла информационная сессия для представителей медиа
22 апреля Институт права и прав человека совместно с Агентством развития медиа Азербайджанской Республики в рамках «Года Конституции и суверенитета» организовали информационную сессию для представителей ряда медиа-организаций.
Это важное мероприятие, проведенное на тему «Конституция как высший правовой документ: гарантия основных прав и свобод человека в Конституции Азербайджанской Республики», прошло при участии 27 представителей медиа.
Приветствуя участников на открытии мероприятия, заместитель председателя правления Института Вафаддин Ибаев рассказал о плодотворном сотрудничестве Агентства по развитию медиа и Института, а также ознакомил с ресурсами и мероприятиями Института, которые могут быть полезны журналистам.
В своем выступлении заместитель исполнительного директора Агентства развития медиа Натиг Мамедли рассказал об основных задачах, стоящих перед медиа в рамках «Года Конституции и суверенитета». Он отметил, что в настоящее время на медиа возложена главная ответственность за достоверное доведение до общества информации о правах и свободах, а также конституционных принципов.
Н. Мамедли также подчеркнул важность роли медиа как надежной и объективной платформы в продвижении демократических ценностей.
Тренеры-эксперты Института Зумруд Ализаде и Гейдар Гасан оглу Алиев выступили с развернутой презентацией о сущности прав человека, основных правах, закрепленных в Конституции, и международных механизмах защиты. Кроме того, обсуждались вопросы, связанные с образованием, трудом, жильем, свободой творчества, использованием родного языка, а также вопросы, связанные с гражданскими и политическими правами.
В завершении мероприятия состоялся взаимный обмен мнениями и были даны ответы на вопросы участников.