“Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində media nümayəndələri üçün məlumat sessiyası keçirilib
Aprelin 22-də Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi ilə birgə bir sıra media qurumlarının nümayəndələri üçün məlumat sessiyası təşkil edib.
“Konstitusiya ali hüquqi sənəd kimi: Əsas insan hüquq və azadlıqlarının Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında təminatı” mövzusunda keçirilən bu mühüm tədbir 27 media nümayəndəsinin iştirakı ilə gerçəkləşib.
Tədbirin açılışında iştirakçıları salamlayan İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini Vəfaddin İbayev Medianın İnkişafı Agentliyi ilə İnstitut arasında mövcud olan səmərəli əməkdaşlıqdan bəhs edib. Eyni zamanda, V.İbayev İnstitutun jurnalistlər üçün faydalı ola biləcək resursları və tədbirləri barədə məlumat verib.
Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktorunun müavini Natiq Məmmədli çıxışında “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində medianın qarşısında duran əsas vəzifələrdən danışıb. O bildirib ki, bu dövrdə hüquq və azadlıqların, konstitusiya prinsiplərinin cəmiyyətə düzgün çatdırılması medianın əsas məsuliyyətlərindəndir.
N.Məmmədli, həmçinin, medianın demokratik dəyərlərin təbliğində etibarlı və obyektiv platforma rolunu oynamasının vacibliyini də vurğulayıb.
İnstitutun təlimçi-ekspertləri Zümrüd Əlizadə və Heydər Həsən oğlu Əliyev insan hüquqlarının mahiyyəti, Konstitusiyada təsbit olunan əsas hüquqlar və beynəlxalq müdafiə mexanizmləri barədə geniş təqdimatla çıxış ediblər. Bununla yanaşı, Konstitusiyada təsbit edilən təhsil, əmək, mənzil, yaradıcılıq azadlığı, ana dilindən istifadə, mülki və siyasi hüquqlarla bağlı məsələlər də müzakirə olunub.
Məlumat sessiyası qarşılıqlı fikir mübadiləsi və iştirakçıların suallarının cavablandırılması ilə yekunlaşıb.

The Institute held an information session for media representatives within the framework of the “Year of Constitution and Sovereignty”
On April 22, the Institute of Law and Human Rights, together with the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan, organized an information session for representatives of media organizations within the framework of the “Year of Constitution and Sovereignty”.
This important event on the topic “The Constitution as a Supreme Legal Document: Guarantee of Fundamental Human Rights and Freedoms in the Constitution of the Republic of Azerbaijan” was held with the participation of 27 media representatives.
In his opening remarks, Deputy Chairman of the Board of the Institute, Vafaddin Ibayev welcomed the participants and spoke about the fruitful cooperation between the Media Development Agency and the Institute. He also provided information about the Institute's resources and events, which may be useful to journalists.
In his speech, Deputy Executive Director of the Media Development Agency Natig Mammadli spoke about the main tasks facing the media within the framework of the “Year of Constitution and Sovereignty”. He highlighted that during this period, one of the main responsibilities of the media is to properly convey to society the rights and freedoms, as well as constitutional principles.
N. Mammadli also emphasized the importance of the media serving as a reliable and objective platform in promoting democratic values.
The Institute's trainer-experts, Zumrud Alizade and Heydar Hasan oghlu Aliyev, delivered an extensive presentation on the essence of human rights, fundamental rights enshrined in the Constitution, and international protection mechanisms. In addition, issues related to education, labor, housing rights, freedom of creativity, use of the mother tongue, as well as civil and political rights enshrined in the Constitution were also discussed.
The information session concluded with a mutual exchange of views and answers to participants' questions.