“Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində növbəti məlumat sessiyası Naxçıvanda fəaliyyət göstərən media nümayəndələri üçün təşkil edilib
Aprelin 25-də “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində Medianın İnkişafı Agentliyi Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə birgə Naxçıvanda fəaliyyət göstərən media nümayəndələri üçün “Konstitusiya ali hüquqi sənəd kimi: Əsas insan hüquq və azadlıqlarının Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında təminatı” mövzusunda məlumat sessiyası təşkil edib.
Tədbirin açılış mərasimində çıxış edən Medianın İnkişafı Agentliyinin Naxçıvan regional idarəsinin müdiri Vəfa İsgəndərova vurğulayıb ki, sessiyanın keçirilməsində əsas məqsəd jurnalistlərin hüquqi biliklərinin artırılması və konstitusion əsaslarla bağlı maarifləndirici fəaliyyətlərin genişləndirilməsidir. O qeyd edib ki, informasiya yayımında qanunvericiliyin tələblərinə əməl olunması, habelə hüquqi çərçivədə fəaliyyətin təşkili cəmiyyət və dövlət üçün mühüm əhəmiyyət daşıdığından belə sessiyaların keçirilməsi xüsusilə önəmlidir.
Tədbir çərçivəsində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun təlimçi-ekspertləri Zümrüd Əlizadə və Heydər Həsən oğlu Əliyev tərəfindən təqdimatlar keçirilərək universal insan hüquqları, Azərbaycan Respublikasının 1995-ci il Konstitusiyasında təsbit olunmuş əsas hüquq və azadlıqlar, habelə insan və vətəndaş hüquqlarının təminatı, eləcə də milli və beynəlxalq hüquq müdafiə mexanizmləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Məlumat sessiyası interaktiv şəkildə davam edib, iştirakçılarla geniş fikir mübadiləsi aparılıb və onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

В рамках «Года Конституции и суверенитета» для представителей СМИ, работающих в Нахчыване, была организована очередная информационная сессия
25 апреля в рамках «Года Конституции и суверенитета» Агентство развития медиа совместно с Институтом права и прав человека организовали информационную сессию на тему «Конституция как высший правовой документ: гарантия основных прав и свобод человека в Конституции Азербайджанской Республики» для представителей медиа, работающих в Нахчыване.
Выступая на церемонии открытия мероприятия, глава Нахчыванского регионального управления Агентства развития медиа Вафа Искендерова подчеркнула, что основной целью проведения сессии является повышение правовых знаний журналистов и расширение просветительской деятельности, связанной с конституционными основами. Была отмечена актуальность проведения подобных сессий, потому как соблюдение требований законодательства при распространении информации, а также организация деятельности в правовых рамках имеет большое значение для общества и государства.
В рамках мероприятия с презентациями выступили тренеры-эксперты Института права и прав человека Зумруд Ализаде и Гейдар Гасан оглу Алиев, которые предоставили подробную информацию об универсальных правах человека, основных правах и свободах, закрепленных в Конституции Азербайджанской Республики 1995 года, гарантиях соблюдения прав человека и гражданина, а также о национальных и международных механизмах защиты прав человека.
Информационная сессия продолжилась в интерактивном режиме. В заключении состоялся широкий обмен мнениями и были даны подробные ответы на интересующие вопросы участников.