Əməkdaşımız təlimdə iştirak edib
20 oktyabr tarixində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun əməkdaşı Aygül Cahangirova BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının “BMT-nin insan hüquqları mexanizmlərindən istifadə etməklə insan hüquqlarının monitorinqi və hesabatlılıq” mövzusunda Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə  keçirdiyi təlimdə iştirak edib.
Təlimdə insan hüquqları üzrə əsas monitorinq və qiymətləndirmə bacarıqları, hesabatların hazırlanma qaydaları, həmçinin BMT-nin Müqavilə Orqanları, BMT-nin insan hüquqları mexanizmlərinin şikayət prosedurları barədə geniş nəzəri və praktik məlumatlar verilib.
Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin icraçı direktoru, təlimçi Sahib Məmmədov İnsan hüquqlarının monitorinqinin həyata keçirilməsi qaydaları, alternativ (kölgə, əks) hesabatların mahiyyəti, hazırlanması, onların verilməsi prosedurları ilə bağlı çıxış edib.
Təlimdə iştirakçılara alternativ hesabatın strukturu, mövzusu və məlumat toplama mexanizmləri ilə bağlı təqdimat hazırlanması tapşırığı verilib. Əməkdaşımız Aygül Cahangirova tapşırığa uyğun hazırlanmış təqdimatla çıxış edib və fəal iştiraka görə sertifikatla təltif edilib.

Наша сотрудница приняла участие в тренинге
20 октября сотрудница Института права и прав человека Айгюль Джахангирова приняла участие в тренинге Управления Верховного комиссара ООН по правам человека, проведенном при финансовой поддержке Европейского союза на тему «Мониторинг прав человека и отчетность с использованием механизмов ООН по правам человека».
На тренинге была предоставлена обширная теоретическая и практическая информация об основных навыках мониторинга и оценки в области прав человека, правилах подготовки отчетов, а также о договорных органах ООН и процедурах подачи жалоб в механизмы мониторинга ООН по правам человека.
Исполнительный директор Центра социальных исследований, тренер Сахиб Мамедов рассказал о правилах осуществления мониторинга прав человека, сути и процедурах подготовки альтернативных (теневых, встречных) отчетов.
В ходе тренинга участникам было дано задание подготовить презентацию о структуре и механизмах сбора информации для альтернативного отчета. Наша сотрудница Айгюль Джахангирова выступила с презентацией, подготовленной в соответствии с данным заданием и была награждена сертификатом за активное участие.