Əməkdaşlarımız beynəlxalq konfransda məruzə ilə çıxış ediblər
İyunun 2-də Bakıda türk dövlətlərinin ilk qadın vəkili Sürəyya Ağaoğlunun 120 illik yubileyinə həsr edilmiş “Gender bərabərliyi beynəlxalq insan hüquqlarının hissəsi kimi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının və Özbəkistan Respublikası Vəkillər Palatasının birgə təşəbbüsü ilə keçirilən konfransda İnstitutumuzu İdarə Heyətinin sədr müavini Natəvan Rüstəmova, İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Vüsalə Muradxanlı və Hüquqi tədqiqat şöbəsinin hüquq tədqiqatçısı Səidə Həsənzadə təmsil ediblər.
Tədbirdə əməkdaşlarımız gender bərabərliyi ilə bağlı məsələlərdə insan hüquqlarının qorunması, bu sahədə mövcud problemlər və onların həlli yolları barədə məruzə ilə çıxış ediblər.
Sonda konfrans iştirakçıları tərəfindən “Gender bərabərliyinin təmin edilməsi üzrə” Birgə Bəyanat qəbul edilib.

Наши сотрудники выступили на международной конференции
2 июня в Баку состоялась международная конференция на тему «Гендерное равенство как часть международных прав человека», посвященная 120-летнему юбилею первой женщины-адвоката тюркского мира Сурейи Агаоглу.
На конференции, организованной по совместной инициативе Коллегии адвокатов Азербайджанской Республики и Палаты адвокатов Республики Узбекистан, наш Институт представили заместитель председателя правления Натаван Рустамова, заведующая Отделом тренинга и экспертизы по правам человека Вюсаля Мурадханлы и исследовательница в области права Отдела юридических исследований Саида Гасанзаде.
На мероприятии наши сотрудники выступили с докладом на тему защиты прав человека в вопросах, связанных с гендерным равенством, существующих в этой сфере проблемах и путях их решения.
В заключение  участниками конференции было принято Совместное заявление «По обеспечению гендерного равенства».