Müdafiə Nazirliyinin əməkdaşlarına maarifləndirici təlim təşkil olunub
İnsan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində hüquqi biliklərin inkişaf etdirilməsi üçün maarifləndirici təşəbbüslər mühüm əhəmiyyət kəsb edir. “Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu” publik hüquqi şəxs (İnstitut) bu istiqamətdə görülən işlərin davamı kimi iyulun 21-də Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi Daxili Təhlükəsizlik və Təhqiqat Baş İdarəsi Hərbi polis idarəsinin hərbi qulluqçuları üçün “Həbs yerlərində saxlanılan şəxslərin hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi” mövzusunda təlim təşkil edib.
İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini Natəvan Rüstəmova tədbirin açılışında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirilən məqsədyönlü fəaliyyətlərin əhəmiyyətindən bəhs edib. Vurğulayıb ki, İnstitutun təşkil etdiyi təlimlər yalnız nəzəri biliklərin artırılmasına deyil, həm də praktik bacarıqların təkmilləşdirilməsinə xidmət edir.
Daha sonra İnstitutun təlimçiləri həbs yerlərində saxlanılan şəxslərin hüquqlarının yerli qanunvericilik tərəfindən qorunması, etik davranış qaydaları, işgəncələrin qadağan olunması, o cümlədən "BMT-nin məhbuslarla davranışın minimal standart qaydaları" və bu kimi digər mövzulara dair təqdimatlar ediblər.
Təlimdə iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb və interaktiv müzakirələr aparılıb. Sonda 14 iştirakçı sertifikatla təltif olunub.

Организован образовательный тренинг для сотрудников Министерства обороны
Инициативы в сфере просвещения имеют большое значение для развития правовых знаний в области защиты прав человека. В продолжение работы, проводимой в этом направлении, 21 июля юридическое лицо публичного права «Институт права и прав человека» (Далее-Институт) организовало для военнослужащих Управления военной полиции Главного управления внутренней безопасности и расследований Министерства обороны Азербайджанской Республики образовательный тренинг на тему «Обеспечение прав и свобод лиц, содержащихся в местах лишения свободы».
Открывая мероприятие, заместитель председателя правления Института Натаван Рустамова отметила важность целенаправленной деятельности, осуществляемой в направлении защиты прав и свобод человека. Она подчеркнула, что тренинги, организуемые Институтом, служат не только повышению уровня теоретических знаний, но и совершенствованию практических навыков.
Затем тренеры Института выступили с презентациями о защите местным законодательством прав лиц, содержащихся в местах лишения свободы, правилах этического поведения, запрете пыток, в том числе «Минимальные стандартные правила обращения с заключенными» и другими темами.
Тренинг включал ответы на интересующие участников вопросы и интерактивные дискуссии, по итогам которого 14 участникам были вручены сертификаты.