Nəsimi və Nərimanov Rayon İcra hakimiyyətlərində “Mülkiyyət hüququnun qorunması və Avropa Konvensiyası” mövzusunda təlimlər keçirilib
14-15 may tarixlərində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu tərəfindən Nəsimi və Nərimanov Rayon İcra hakimiyyətlərinin əməkdaşları üçün “Mülkiyyət hüququnun qorunması və Avropa Konvensiyası” mövzusunda təlimlər keçirilib. Təlimlərin məqsədi mülkiyyət hüququnun milli və beynəlxalq hüquq çərçivəsində qorunması mexanizmlərinin iştirakçılara izah edilməsi və bu sahədə praktiki biliklərin möhkəmləndirilməsidir.
Təlimlərdə Nəsimi Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Zahid Xəlilov və Nərimanov Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Rüfət Əhmədzadə çıxış edərək, mövzunun aktuallığını vurğulayıblar və dövlət qurumlarının fəaliyyətində insan hüquqlarının, xüsusilə mülkiyyət hüququnun qorunmasının mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd ediblər.
Sonra İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini Vəfaddin İbayev İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin bu sahədə baxdığı işlərdən söz açıb. O, ötən il ərzində bu Məhkəmənin Azərbaycana qarşı mülkiyyət hüququnun müdafiəsinə dair verilmiş şikayətlər üzrə qəbul etdiyi qərarları diqqətə çatdırıb. Sədr müavini vurğulayıb ki, 2007–2025-ci illər ərzində bu kateqoriya üzrə ümumilikdə 67 qərar, 2025-ci ildə isə 16 qərar qəbul edilib. Qeyd olunan qərarların əhəmiyyətli hissəsi isə Bakı şəhərində həyata keçirilən söküntü işləri və daşınmaz əmlakın özgəninkiləşdirilməsi ilə bağlı şikayətləri əhatə edir.
Daha sonra İnstitutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Hamlet Babayev və təlimçi-ekspert Heydər Həsən oğlu Əliyev mövzu üzrə təqdimatlarla çıxış ediblər. Təqdimatlarda mülkiyyət hüququnun anlayışı, onun müdafiə vasitələri, həmçinin hüquqi mübahisələrin qarşısının alınmasında qanunvericiliyin düzgün tətbiqinin və inzibati qərarların əsaslandırılmasının vacibliyi vurğulanıb.
Təlimlərin praktiki hissəsində iştirakçılara hipotetik hüquqi vəziyyət təqdim olunub. Praktiki müzakirələr zamanı iştirakçılar müxtəlif hüquqi yanaşmaları təhlil edərək, real təcrübədə rast gəlinən problemlərin həlli yollarını dəyərləndiriblər. Sonda təlim iştirakçıları tərəfindən proqram qiymətləndirilib və onlara sertifikatlar təqdim olunub.

В исполнительных властях Насиминского и Наримановского районов состоялись тренинги на тему «Защита права собственности и Европейская конвенция»
14–15 мая Институт права и прав человека провёл тренинги на тему «Защита права собственности и Европейская конвенция» для сотрудников исполнительных властей Насиминского и Наримановского районов. Целью тренингов стало разъяснение участникам механизмов защиты права собственности в рамках национального и международного права, а также повышение уровня их практических знаний и навыков в данной сфере.
В ходе тренингов выступили заместитель главы Исполнительной власти Насиминского района Захид Халилов и заместитель главы Исполнительной власти Наримановского района Руфат Ахмедзаде, подчеркнувшие актуальность рассматриваемой темы и важность защиты прав человека, в особенности права собственности, в деятельности государственных органов.
Затем заместитель председателя Правления Института Вафаддин Ибаев рассказал о практике рассмотрения Европейским судом по правам человека дел, связанных с защитой прав собственности. Он ознакомил участников с решениями Европейского суда по правам человека, принятыми в течение прошлого года по жалобам против Азербайджана, касающимся защиты прав собственности. Заместитель председателя подчеркнул, что в период с 2007 по 2025 год по данной категории было принято в общей сложности 67 решений, из которых 16 - в 2025 году. Значительная часть указанных решений связана с жалобами на снос объектов в городе Баку и отчуждением недвижимого имущества.
Далее начальник отдела тренинга и экспертизы по правам человека Института Гамлет Бабаев и тренер-эксперт Гейдар Гасан оглу Алиев выступили с презентациями по данной теме. В рамках презентаций были освещены понятие права собственности и механизмы его защиты, а также подчёркнута важность правильного применения законодательства и обоснования административных решений в целях предотвращения правовых споров.
В практической части тренингов участникам была представлена гипотетическая правовая ситуация. В ходе обсуждений участники проанализировали различные правовые подходы и оценили пути решения проблем, встречающихся в реальной практике. В завершение участники дали оценку программе тренингов, после чего им были вручены сертификаты.