Əməkdaşımız Günel Əliyeva vebinarda iştirak edib
Dekabrın 8-də Avropa Şurasının Bakı ofisinin təşkilatçılığı ilə “Məişət zorakılığı insan hüquqları pozuntusu kimi” mövzusunda təqdimat təşkil edilmişdir. Təqdimat Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin azərbaycanlı hakimi Lətif Hüseynov və Konstitusiya Məhkəməsinin hakimi Ceyhun Qaracayev tərəfindən, layihənin rəhbəri Pərvanə Bayramovanın moderatorluğu ilə həyata keçirilmişdir. ZOOM platforması üzərindən keçirilən vebinarda əməkdaşımız Günel Əliyeva da iştirak etmişdir.
Tədbirdə “Məişət zorakılığının qarşısının alınması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu, ölkədaxili məişət zorakılığından müdafiə mexanizmi və Avropa Şurasının Qadınlara qarşı zorakılığın və məişət zorakılığının qarşısının alınması və onlara qarşı mübarizə haqqında İstanbul konvensiyasının ayrı-ayrı müddəaları müzakirə edilmişdir. İştirakçılar tərəfindən Azərbaycanda qadınlara qarşı zorakılıq, məişət zorakılığı sahəsində qanunvericilik bazasının Avropa Şurasının və digər beynəlxalq təşkilatların standartlarına uyğunlaşdırılması kimi məsələlərin, habelə normativ-hüquqi aktlarda olan boşluqların təhlili aparılmışdır.
Tədbirdə Avropa və dünya ölkələrində məişət zorakılığına münasibət, məişət zorakılığının formaları, məişət zorakılığı beynəlxalq məhkəmələrdə kimi məsələlər ətraflı müzakirə edilmişdir. Qeyd olunmuşdur ki, Avropa Məhkəməsinin məişət zorakılığı ilə bağlı təcrübəsi daha dərindən öyrənilməlidir. Avropa Məhkəməsinin məişət zorakılığına yanaşması, həmçinin Avropa Şurasının məişət zorakılığına dair bəyanatı ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılmışdır.

Our employee Gunel Aliyeva took part in the webinar
On December 8, the Baku Office of the Council of Europe organized a presentation on the topic: “Domestic Violence as a Violation of Human Rights”. Under the moderation of the project manager Parvana Bayramova, a presentation was made by Latif Huseynov, the judge of the European Court of Human Rights and Jeyhun Garajayev, the judge of the Constitutional Court. Our employee Gunel Aliyeva also took part in the webinar held on the ZOOM platform.
At the event participants were discussed: the Law of the Republic of Azerbaijan "On the Prevention of Domestic Violence", the mechanism of protection against domestic violence in the country, as well as certain provisions of the Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence against Women and Domestic Violence. The participants discussed the compliance of the legislative framework in the field of violence against women and domestic violence in Azerbaijan with the standards of the Council of Europe and other international organizations, and also considered gaps existing in the legal acts.
The participants also discussed in detail such issues as attitudes towards domestic violence in Europe and the world, forms of domestic violence, domestic violence in international courts. It was noted that it would be expedient to study the experience of the European Court of Justice in relation to domestic violence in more depth. An exchange of views took place on the approach of the European Court of Justice and the statement of the Council of Europe on domestic violence.