Əməkdaşımız “Cinayət prosesində prosessual təminatlar” mövzusunda keçirilmiş onlayn müzakirədə iştirak edib
1 noyabr tarixində İnstitutumuzun əməkdaşı İlham Əliyev Beynəlxalq Sülh və Qanunun Aliliyi üzrə Maks Plank Fondunun (MPFPR), Azərbaycan Hüquq Cəmiyyətinin (ALS) birgə təşkilatçılığı və Almaniya Federal Xarici İşlər Nazirliyinin maliyyə dəstəyi ilə “Məhkəmə islahatları prosesində qeyri-hökumət təşkilatlarının rolunun gücləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində “Cinayət prosesində prosessual təminatlar” mövzusunda keçirilmiş onlayn müzakirədə iştirak etmişdir.
Tədbirdə Avropa İttifaqı və Avropa Şurasının layihələri çərçivəsində hakimlərin Avropaya aparılması, onlara Avropa məhkəmələrinin presedent hüququ ilə bağlı təlimlərin keçirilməsi, məhkəmə qərarlarının elektronlaşdırılmasının həyata keçirilməsi və onların internetdə oxunmasının asanlaşması barədə məlumatlar diqqətə çatdırılıb.
Müzakirələr zamanı hakimlərin Məhkəmə-Hüquq Şurasından asılılığının azaldılması, Ədliyyə Nazirliyinin Məhkəmə-Hüquq Şurasındakı rolunun aşağı salınması, məhkəmə sisteminə nəzarət edən qurumun elə məhkəmənin öz içindən seçilməsi kimi təkliflər səsləndirilib. Həmçinin, aztəminatlı ailələrin sosial hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı meydana çıxan problemlərin aradan qaldırılması və qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsinə dair məsələlər müzakirə olunub.

Our employee participated in the online discussion on “Procedural safeguards in criminal proceedings”
On November 1, an employee of our Institute, Ilham Aliyev, participated in the online discussion on “Procedural safeguards in the criminal proceedings” within the framework of the project “Strengthening the role of non-governmental organizations in the process of judicial reforms” organized by the Max Planck Foundation for International Peace and Rule of Law (MPFPR), the Azerbaijan Law Society (ALS) and the financial support of the Federal Ministry of Foreign Affairs of Germany.
At the event, the participants were given information on such existing opportunities within the framework of the projects of the European Union and the Council of Europe as trips to Europe for the judges; , participation in the training on the case law of European courts, getting access to electronic versions of court decisions to facilitate acquaintance with themthrough the Internet.
During the discussions, proposals were made such as Recommendations on reducing the dependence of judges on the Judicial-Legal Council, reducing the role of the Ministry of Justice in the Judicial-Legal Council and choosing a body that oversees the judiciary from the court itself were also brought forward during the discussions. The participants also discussed discussed the issues related to the elimination of problems arising in connection with the protection of the social rights of low-income families and the improvement of legislation.