Əməkdaşımız “Cinayət prosesində prosessual təminatlar” mövzusunda keçirilmiş onlayn müzakirədə iştirak edib
1 noyabr tarixində İnstitutumuzun əməkdaşı İlham Əliyev Beynəlxalq Sülh və Qanunun Aliliyi üzrə Maks Plank Fondunun (MPFPR), Azərbaycan Hüquq Cəmiyyətinin (ALS) birgə təşkilatçılığı və Almaniya Federal Xarici İşlər Nazirliyinin maliyyə dəstəyi ilə “Məhkəmə islahatları prosesində qeyri-hökumət təşkilatlarının rolunun gücləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində “Cinayət prosesində prosessual təminatlar” mövzusunda keçirilmiş onlayn müzakirədə iştirak etmişdir.
Tədbirdə Avropa İttifaqı və Avropa Şurasının layihələri çərçivəsində hakimlərin Avropaya aparılması, onlara Avropa məhkəmələrinin presedent hüququ ilə bağlı təlimlərin keçirilməsi, məhkəmə qərarlarının elektronlaşdırılmasının həyata keçirilməsi və onların internetdə oxunmasının asanlaşması barədə məlumatlar diqqətə çatdırılıb.
Müzakirələr zamanı hakimlərin Məhkəmə-Hüquq Şurasından asılılığının azaldılması, Ədliyyə Nazirliyinin Məhkəmə-Hüquq Şurasındakı rolunun aşağı salınması, məhkəmə sisteminə nəzarət edən qurumun elə məhkəmənin öz içindən seçilməsi kimi təkliflər səsləndirilib. Həmçinin, aztəminatlı ailələrin sosial hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı meydana çıxan problemlərin aradan qaldırılması və qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsinə dair məsələlər müzakirə olunub.

Наш сотрудник принял участие в онлайн-дискуссии на тему «Процессуальные гарантии в уголовном судопроизводстве»
1 ноября сотрудник нашего Института Ильхам Алиев, в рамках проекта «Усиление роли неправительственных организаций в процессе судебной реформы» организованного Фондом им. Макса Планка в поддержку международного мира и правового государства (MPFPR), совместно с Азербайджанским юридическим обществом (ALS), при финансовой поддержке Федерального министерства иностранных дел Германии, принял участие в онлайн-дискуссии на тему «Процессуальные гарантии в уголовном процессе».
На мероприятии была дана соответствующая информация о выезде судей в Европу, в рамках проектов Европейского Союза и Совета Европы, проведении для них тренингов по прецедентному праву европейских судов, внедрении электронизации судебных решений и упрощение их чтения в Интернете.
В ходе обсуждений были озвучены следующие предложения: снижение зависимости судей от Судебно-правового совета, уменьшение роли Министерства юстиции в Судебно-правовом совете, а также выбор органа, осуществляющего надзор за судебной системой, из состава самого суда.
Также были обсуждены вопросы, связанные с совершенствованием законодательства и устранением проблем, возникающих в связи с защитой социальных прав малообеспеченных семей.