Əməkdaşımızın antik dövrdə və orta əsrlərdə sağlamlığın qorunması hüququ ilə bağlı məqaləsi dərc olunub
İnstitutumuzun Hüquqi tədqiqat şöbəsinin əməkdaşı Zamiq Aslanovun “Antik dövrdə və orta əsrlərdə sağlamlığın qorunması hüququ ilə bağlı ideyaların formalaşması və inkişafı”  başlıqlı məqaləsi dərc edilib. Məqalə Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsinin ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “XXI əsrdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində müasir nəzəri və praktiki yanaşmalar” mövzusunda elmi-nəzəri konfransının 19 aprel 2023-cü il tarixli materialları toplusuna salınıb.
Məqalədə antik dövrdə və orta əsrlərdə sağlamlığın qorunması hüququ ilə bağlı ideyaların formalaşması və inkişaf tarixinə dair məsələlər təhlil edilir. Araşdırmada sağlamlığın qorunması hüququ sosial-tarixi kateqoriya kimi xarakterizə olunur. Müəllif həm antik, həm də orta əsrlər dövründə sağlamlığın qorunması hüququ ilə bağlı formalaşan yanaşmaların səciyyəvi xüsusiyyətlərini göstərir. Həmçinin, məqalədə müasir tibb qanunvericiliyinin problemlərinin həlli baxımından bu sahədə tarixi təcrübənin öyrənilərək nəzərə alınmasının vacibliyi vurğulanır.

Our employee’s article on the right to health in antiquity and the Middle Ages has been published
An article “Formation and development of ideas about the right to health in antiquity and the Middle Ages” of the legal researcher of our Istitute, Zamik Aslanov has been published. The article was included in the collection of materials of the scientific-theoretical conference of the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan “Modern theoretical and practical approaches to the protection of human rights and freedoms in the 21st century”, dedicated to the 100th anniversary of national leader Heydar Aliyev, for April 19, 2023.
The article analyzes issues related to the history of the formation and development of ideas about the right to health in antiquity and the Middle Ages. In the study, the right to health is characterized as a socio-historical category. The author shows the characteristic features of approaches to the right to health both in antiquity and in the Middle Ages. The article also emphasizes the importance of studying and considering the historical experience in this area in terms of solving the problems of modern medical legislation.