Əməkdaşımızın antik dövrdə və orta əsrlərdə sağlamlığın qorunması hüququ ilə bağlı məqaləsi dərc olunub
İnstitutumuzun Hüquqi tədqiqat şöbəsinin əməkdaşı Zamiq Aslanovun “Antik dövrdə və orta əsrlərdə sağlamlığın qorunması hüququ ilə bağlı ideyaların formalaşması və inkişafı”  başlıqlı məqaləsi dərc edilib. Məqalə Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsinin ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “XXI əsrdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində müasir nəzəri və praktiki yanaşmalar” mövzusunda elmi-nəzəri konfransının 19 aprel 2023-cü il tarixli materialları toplusuna salınıb.
Məqalədə antik dövrdə və orta əsrlərdə sağlamlığın qorunması hüququ ilə bağlı ideyaların formalaşması və inkişaf tarixinə dair məsələlər təhlil edilir. Araşdırmada sağlamlığın qorunması hüququ sosial-tarixi kateqoriya kimi xarakterizə olunur. Müəllif həm antik, həm də orta əsrlər dövründə sağlamlığın qorunması hüququ ilə bağlı formalaşan yanaşmaların səciyyəvi xüsusiyyətlərini göstərir. Həmçinin, məqalədə müasir tibb qanunvericiliyinin problemlərinin həlli baxımından bu sahədə tarixi təcrübənin öyrənilərək nəzərə alınmasının vacibliyi vurğulanır.

Опубликована статья сотрудника нашего Института о праве на охрану здоровья в античный период и средние века
Сотрудник Отдела правовых исследований нашего Института,Замик Асланов опубликовал статью под названием «Становление и развитие идей о праве на охрану здоровья в античный период и средние века ». Статья вошла в сборник материалов научно-теоретической конференции «Современные теоретические и практические подходы в области защиты прав и свобод человека в XXI веке» от 19 апреля 2023-го года, организованной Конституционным судом Азербайджанской Республики и посвященной 100-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева.
В статье анализируются вопросы, связанные с историей формирования и развития идей о праве на охрану здоровья в античный период и средние века . В исследовании право на охрану здоровья характеризуется как социально-историческая категория. Автор показывает характерные особенности подходов,, сформировавшихся в отношени к праву на охрану здоровья в рассматриваемый период времени . Также подчеркивается важность изучения и учета исторического опыта в данной области с точки зрения решения проблем современного медицинского законодательства.