Əməkdaşlarımız “VCT dayanıqlıq indeksi - 2021” hesabatının təqdimat mərasimində iştirak ediblər
13 dekabr tarixində İnstitutumuzun əməkdaşları Nərmin Həsənova, Günel Əliyeva və Araz Abdullasoy ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) maliyyə dəstəyi ilə ICNL və “MG Consulting MMC”-nin əməkdaşlığı çərçivəsində hazırlanmış “VCT dayanıqlıq indeksi - 2021” hesabatının təqdimat mərasimində iştirak etmişlər.
Tədbir Vətəndaş Cəmiyyəti Təşkilatlarının İnkişaf İndeksinin (USAİD Sustainability İndex) 2021-ci il üzrə Azərbaycan ölkəsi üzrə hesabatının ictimaiyyətə təqdim olunması məqsədi ilə keçirilmişdir.
Bu hesabat 20 ildən çoxdur ki, hər il yenilənir və dünyanın 70-dən çox ölkəsində vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının hüquqi mühiti, maliyyə davamlılığı, ictimai vəkillik, ictimai imici və digər meyarları üzrə dəyərləndirilir.
Azərbaycan üzrə hesabatı təqdim edən “MG Consulting” MMC-nin hüquqşünasları Emin Rzayev və Nurlana Əliyeva təqdimat zamanı bildiriblər ki, hesabatın hazırlanmasında baza kimi 2020-ci ilin hesabatı əsas götürülüb. 2021-ci il üzrə ölkəmizdə 7 sahədən 4-də (hüquqi mühit, maliyyə dayanıqlığı, xidmətlərin göstərilməsi, ictimai imic) müsbət irəliləyiş müşahidə olunub. Üç sahə üzrə (infrastruktur, təşkilatı potensial, ictimai vəkillik) isə vəziyyət 2020-ci illə müqayisədə dəyişməyib.
Təqdimat mərasimində dövlət qurumlarının, Azərbaycanda fəalliyət göstərən beynəlxalq təşkilatların və yerli QHT-lərin nümayəndələri iştirak etmişlər.

Наши сотрудники приняли участие в церемонии презентации отчета «Индекс устойчивости ОГО - 2021»
13 декабря сотрудники нашего Института Нармин Гасанова, Гюнель Алиева и Араз Абдулласой приняли участие в церемонии презентации отчета «Индекс устойчивости ОГО - 2021», подготовленного в рамках сотрудничества ICNL и ООО «MG Consulting» при финансовой поддержке Агентства США по международному развитию (USAID).
Мероприятие было проведено с целью представления общественности отчета (USAİD Sustainability İndex) об индексе устойчивости общества Азербайджана за 2021 год.
Этот отчет ежегодно обновляется на протяжении более 20 лет и оценивается по состоянию правовой среды, финансовой устойчивости, правозащитной деятельности , общественному имиджу и другим критериям организаций гражданского общества в более чем 70 странах мира.
Во время презентации юристы ООО "MG Consulting" Эмин Рзаев и Нурлана Алиева, представившие отчет по Азербайджану, заявили, что при подготовке отчёта в качестве основы использовался отчет за 2020 год. В 2021 году в нашей стране наблюдалась положительная динамика по 4 из 7 направлений (правовая среда, финансовая устойчивость, предоставление услуг, общественный имидж). По трем направлениям (инфраструктура, организационный потенциал, общественная адвокатура) по сравнению с 2020 годом ситуация не изменилась.
В церемонии презентации приняли участие представители государственных структур, международных организаций, действующих в Азербайджане, и местных НПО.