Əməkdaşlarımız “VCT dayanıqlıq indeksi - 2021” hesabatının təqdimat mərasimində iştirak ediblər
13 dekabr tarixində İnstitutumuzun əməkdaşları Nərmin Həsənova, Günel Əliyeva və Araz Abdullasoy ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) maliyyə dəstəyi ilə ICNL və “MG Consulting MMC”-nin əməkdaşlığı çərçivəsində hazırlanmış “VCT dayanıqlıq indeksi - 2021” hesabatının təqdimat mərasimində iştirak etmişlər.
Tədbir Vətəndaş Cəmiyyəti Təşkilatlarının İnkişaf İndeksinin (USAİD Sustainability İndex) 2021-ci il üzrə Azərbaycan ölkəsi üzrə hesabatının ictimaiyyətə təqdim olunması məqsədi ilə keçirilmişdir.
Bu hesabat 20 ildən çoxdur ki, hər il yenilənir və dünyanın 70-dən çox ölkəsində vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının hüquqi mühiti, maliyyə davamlılığı, ictimai vəkillik, ictimai imici və digər meyarları üzrə dəyərləndirilir.
Azərbaycan üzrə hesabatı təqdim edən “MG Consulting” MMC-nin hüquqşünasları Emin Rzayev və Nurlana Əliyeva təqdimat zamanı bildiriblər ki, hesabatın hazırlanmasında baza kimi 2020-ci ilin hesabatı əsas götürülüb. 2021-ci il üzrə ölkəmizdə 7 sahədən 4-də (hüquqi mühit, maliyyə dayanıqlığı, xidmətlərin göstərilməsi, ictimai imic) müsbət irəliləyiş müşahidə olunub. Üç sahə üzrə (infrastruktur, təşkilatı potensial, ictimai vəkillik) isə vəziyyət 2020-ci illə müqayisədə dəyişməyib.
Təqdimat mərasimində dövlət qurumlarının, Azərbaycanda fəalliyət göstərən beynəlxalq təşkilatların və yerli QHT-lərin nümayəndələri iştirak etmişlər.

Our employees took part in the presentation ceremony of the report “CSO Sustainability Index – 2021”
On December 13, employees of our Institute Narmin Hasanova, Gunel Aliyeva and Araz Abdullasoy took part in the presentation ceremony of the report "CSO Sustainability Index - 2021", prepared in the framework of cooperation between ICNL and MG Consulting LLC with financial support from the United States Agency for International Development (USAID).
The event was held with the aim of presenting the report on the Civil Society Organizations Development Index (USAID Sustainability Index) of Azerbaijan for 2021 to the public. The report has been updated annually for over 20 years and is assessed on the legal environment, financial sustainability, public advocacy, public image and other criteria of civil society organizations in more than 70 countries. During the presentation, the lawyers of MG Consulting LLC Emin Rzayev and Nurlana Aliyeva presented report on Azerbaijan, which prepared on the basis of report for 2020. In 2021, our country experienced positive dynamics in 4 out of 7 areas (legal environment, financial sustainability, provision of services, public image). In three areas (infrastructure, organizational capacity, public advocacy), the situation has not changed since 2020.
The ceremony was attended by representatives of State structures, international organizations operating in Azerbaijan and local NGOs.