Karantin günlərində pulsuz hüquqi yardım xidmətimiz öz fəaliyyətini davam etdirir
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda 2018-ci ilin mart ayından fəaliyyətə başlamış institutun "Beynəlxalq hüquq" şöbəsi ilə Dünya Bankının birgə həyata keçirtdiyi "Pulsuz hüquqi yardım xidməti" layihəsi minlərlə insana təmənnasız xidmət göstərməkdədir. Baxmayaraq ki, ölkəmiz xüsusi karantin rejimindədir, institutumuzun müvafiq şöbələri kimi pulsuz hüquqi yardım xidmətimiz də öz fəaliyyətini davam etdirir. Təkcə aprel ayı ərzində 1206 nəfər benifisiar hüquqi yardım almaq üçün layihəyə müraciət etmişdir. Onlardan 1205 nəfərə facebook vasitəsilə, 1 nəfərə isə elektron poçt vasitəsilə hüquqi yardım xidməti göstərilib. Vətəndaşlar onlayn məsləhətlərdən pulsuz hüquqi yardım xidmətinin "Facebook" səhifəsinə və legalaid@human.science.az elektron ünvanına müraciət edərək yararlanmışlar.
Layihəyə daha çox təqaüd, sosial yardım, ümumilikdə isə əmək, ailə, miqrasiya, əmlak, inzibati, istehlakçı, cinayət, vərəsəlik, borc, nəqliyyat və s. məsələlərlə bağlı müraciətlər ünvanlanmışdır. Müraciət edənlərin əksəriyyəti isə aztəminatlı kateqoriyasına aiddir.

Our free legal aid service continues to operate during quarantine days
The Free Legal Aid Service project, implemented jointly by the International Law Departement of the ANAS Institute of Law and Human Rights and the World Bank, which began to operate in March 2018, provides free services to thousands of people. Despite the fact that there is a special quarantine regime in our country, our free legal aid service, like the corresponding departments of our institute, continues to work. Only in April 1206 people applied for legal aid.
Of these, 1,205 people received legal assistance through Facebook and 1 person via email. Citizens took advantage of online consultations by contacting the free legal aid page on Facebook and by e-mail legalaid@human.science.az.
Most of the appeals to the project were addressed to retirement benefits, social assistance, and in general for labor, family, migration, property, administrative, consumer, criminal, inheritance, debt, transport and other issues.