Karantin günlərində pulsuz hüquqi yardım xidmətimiz öz fəaliyyətini davam etdirir
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda 2018-ci ilin mart ayından fəaliyyətə başlamış institutun "Beynəlxalq hüquq" şöbəsi ilə Dünya Bankının birgə həyata keçirtdiyi "Pulsuz hüquqi yardım xidməti" layihəsi minlərlə insana təmənnasız xidmət göstərməkdədir. Baxmayaraq ki, ölkəmiz xüsusi karantin rejimindədir, institutumuzun müvafiq şöbələri kimi pulsuz hüquqi yardım xidmətimiz də öz fəaliyyətini davam etdirir. Təkcə aprel ayı ərzində 1206 nəfər benifisiar hüquqi yardım almaq üçün layihəyə müraciət etmişdir. Onlardan 1205 nəfərə facebook vasitəsilə, 1 nəfərə isə elektron poçt vasitəsilə hüquqi yardım xidməti göstərilib. Vətəndaşlar onlayn məsləhətlərdən pulsuz hüquqi yardım xidmətinin "Facebook" səhifəsinə və legalaid@human.science.az elektron ünvanına müraciət edərək yararlanmışlar.
Layihəyə daha çox təqaüd, sosial yardım, ümumilikdə isə əmək, ailə, miqrasiya, əmlak, inzibati, istehlakçı, cinayət, vərəsəlik, borc, nəqliyyat və s. məsələlərlə bağlı müraciətlər ünvanlanmışdır. Müraciət edənlərin əksəriyyəti isə aztəminatlı kateqoriyasına aiddir.

Наша бесплатная служба юридической помощи продолжает работать в течение дней карантина
Проект «Служба бесплатной юридической помощи», осуществляемый совместно отделом «Международное право» Института права и прав человека НАНА и Всемирного банка, который начал действовать в марте 2018 года, предоставляет бесплатные услуги тысячам людей.
Несмотря на то, что в нашей стране действует особый карантинный режим, наша служба бесплатной юридической помощи, как и соответствующие отделы нашего института, продолжает работать. Только в апреле 1206 человек обратились за юридической помощью. Из них 1205 человек была предоставлена юридическая помощь через Facebook и 1 человеку по электронной почте. Граждане воспользовались онлайн-консультациями, обратившись на страницу бесплатной юридической помощи в Facebook и по электронной почте legalaid@human.science.az.
В проект больше всего было адресовано обращений по пенсиям, социальной помощи и в целом по трудовым, семейным, миграционным, имущественным, административным, потребительским, уголовным, наследственным, долговым, транспортным и другим вопросам.