İnstitutumuz Rusiyada təmsil olundu
10-11 dekabr 2018-ci il tarixdə REA-nın Dövlət və Hüquq İnstitutu Rusiya Hüquqşünaslar Assosiasiyası ilə birgə Rusiya fundamental tədqiqatlar fondunun dəstəyi ilə “Rusiya Federasiyası Konstitusiyasının XXV illiyi: Bəşəriyyətin sivil inkişafında hüquq paradiqmasının transformasiyası” adlı beynəlxalq iştiraklı ümumrusiya elmi konfransı keçirmişdir.
Həmin konfransda AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunu təmsil edən, institutun “Dövlət və Konstitusiya hüququ” şöbəsinin müdiri, hüquq elmləri doktoru, dosent Ayxan Xankişi oğlu Rüstəmzadə “Azərbaycan Respublikası kontekstində insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində müasir konstitusiya islahatları” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir.
Məruzədə qeyd olunmuşdur ki, müstəqil Azərbaycanın qanunları sovet Azərbaycanının qanunlarından əhəmiyyətli dərəcədə fərqlənir, həmçinin onlar, bu və ya digər dərəcədə, demokratik islahatlara istiqamətlənir. Həmin qanunlarda insan hüquqlarının zəmanətləri nəzərə alınır, bütün hakimiyyət qollarının tabeliyinə, vətəndaşların sosial müdafiəsinə, bazar iqtisadiyyatının hüquqi bazasının formalaşmasına, Qarabağ münaqişəsinin sivil qaydada həllinə, Avropa standartlarına uyğunluğu və s. diqqət yetirilir. Ölkə rəhbərliyi normativ-hüquqi bazanın yenidən formalaşmasında birbaşa maraqlıdır, belə ki, insan hüquq və azadlıqlarının təmin olunması nəticə etibarilə dövlətin özünün və qanunun özbaşınalıqdan müdafiə olunması deməkdir. Buradan belə nəticəyə gəlmək olar ki, hüquq-mühafizə orqanlarının və digər strukturların fəaliyyəti yalnız vətəndaşların və təşkilatların marağında deyil, ümumilikdə dövlət və cəmiyyətin maraqları ilə həyata keçirilir. Yuxarıda qeyd olunan bütün əlavə və dəyişikliklər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin birbaşa rəhbərliyi altında ölkəmizdə konstitusiya və hüquq sahəsində həyata keçirilən proqressiv islahatlarının davamı olmaqla, mahiyyət etibarilə hüquqi islahatlaşmanın yeni mərhələsinə keçidə yönəlmişdir.

Наш институт был представлен в России
10-11 декабря 2018 года Институт государства и права РАН совместно с Ассоциацией юристов России при поддержке Российского фонда фундаментальных исследований провели всероссийскую научную конференцию с международным участием “XXV лет Конституции Российской Федерации: трансформация парадигмы права и в цивилизационном развитии человечества”.
Наш институт в этой конференции представил заведующий отделом «Государства и Конституционного права» Института Права и Прав Человека НАНА, доктор юридических наук, доцент Айхан Ханкиши оглы Рустамзаде выступив с докладом на тему” Современные конституционные реформы в области защиты прав и свобод человека в контексте Азербайджанской Республики”.
В докладе говорилось , о том что законы независимого Азербайджана значительно отличаются от законов советского Азербайджана, причем в той или иной степени они нацелены на демократические реформы. В этих законах учитываются гарантии прав человека, обращается внимание на подотчетность всех ветвей власти, социальную защиту граждан, создание правовой базы рыночной экономики, цивилизованное решение вышеупомянутого карабахского конфликта, соответствие европейским стандартам и многое другое. Руководство страны напрямую заинтересовано в реформировании нормативно-правовой базы, поскольку обеспечением защиты прав и свобод человека, в конечном смысле защищаются само государство и сам закон от произвола. Из этого можно сделать вывод о том, что деятельность правоохранительных и других структур осуществляется не только в интересах граждан или организаций, но и в интересах государства и всего общества. Все вышеуказанные дополнения и изменения являются продолжением прогрессивных конституционно-правовых реформ, проводимых в нашей стране под непосредственным руководством Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, и по своей сути направлены на вступление в новый этап правового реформирования.