Əməkdaşlarımız təlimdə iştirak etmişlər
19-20 dekabr tarixlərində institumuzun əməkdaşları Nərmin Həsənova, Vüsalə Muradxanlı, Zamiq Aslanov, Əmrah Rəhimli və Araz Abdullasoy BMT-nin İnkişaf Proqramının qanunun aliliyi və insan hüquqları layihəsi əsasında təşkil edilmiş “Süni intellekt və inkişaf edən texnologiyalar dövründə məlumatların mühafizəsində çətinliklər” mövzusunda keçirilmiş təlimdə iştirak etmişlər.
Təlimin moderatoru Tural Əhməd və təlimçi Virciniya De Nobreqa mövzu ilə əlaqədar slaydlar təqdim etmiş və interaktiv üsulda təlimi təşkil etmişlər.
Təlimdə süni intellektin inkişafı və data məlumatların təhlükəsizliyi, risklər və problemlər ətrafında mövcud qüvvədə olan beynəlxalq müqavilələr, beynəlxalq konvensiyalar və Avropa İnsan hüquqları Məhkəməsinin presedentində olan qərarlar ətrafında müzakirələr aparılmışdır. Eyni zamanda bu sahədə inkişaf etmiş ölkələrin təcrübəsi və Azərbaycan Respublikası qanunvericilik sistemində olan normaların müqayisəsi təhlil olunmuşdur. Təlimçi mövzu üzrə BMT və digər regional mexanizmlərin imkanları və mövcud alətlər ətrafında təlimçiləri məlumatlandırmışdır.
Təlimdə Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbüsləri Mərkəzinin əməkdaşları, Ombudsman aparatının nümayəndələri, Vəkillər Kollegiyasının üzvləri, MG Consulting MMC-nin hüquqşünasları və digər şəxslər iştirak etmişlər.

Our staff memebers took part in the training
On December 19-20, employees of our Institute Narmin Hasanova, Vusala Muradkhanli, Zamik Aslanov, Amrah Rahimli and Araz Abdullasoy took part in training on the topic “Difficulties in data protection in the era of Artificial Intelligence and developing technologies”, organized on the basis of the UNDP Rule of Law and Human Rights project.
Training moderator Tural Ahmed and training facilitator Virginia De Nobrega presented slides on the topic and made the training an interactive. At the training participants discussed the development of Artificial Intelligence and data security, the risks and problems of existing international agreements, international conventions and precedent decisions of the European Court of Human Rights. At the same time, the experience of developed countries in this area and the comparison of norms in the legislative system of the Republic of Azerbaijan were analyzed. The participants of the training were informed about the UN capabilities on this issue, other regional mechanisms and available tools.
The training was attended by employees of the Center for Legal Expertise and Legislative Initiatives, representatives of the Office of the Ombudsman, members of the Bar Association, lawyers of MG Consulting LLC and others.