Əməkdaşlarımız təlimdə iştirak etmişlər
19-20 dekabr tarixlərində institumuzun əməkdaşları Nərmin Həsənova, Vüsalə Muradxanlı, Zamiq Aslanov, Əmrah Rəhimli və Araz Abdullasoy BMT-nin İnkişaf Proqramının qanunun aliliyi və insan hüquqları layihəsi əsasında təşkil edilmiş “Süni intellekt və inkişaf edən texnologiyalar dövründə məlumatların mühafizəsində çətinliklər” mövzusunda keçirilmiş təlimdə iştirak etmişlər.
Təlimin moderatoru Tural Əhməd və təlimçi Virciniya De Nobreqa mövzu ilə əlaqədar slaydlar təqdim etmiş və interaktiv üsulda təlimi təşkil etmişlər.
Təlimdə süni intellektin inkişafı və data məlumatların təhlükəsizliyi, risklər və problemlər ətrafında mövcud qüvvədə olan beynəlxalq müqavilələr, beynəlxalq konvensiyalar və Avropa İnsan hüquqları Məhkəməsinin presedentində olan qərarlar ətrafında müzakirələr aparılmışdır. Eyni zamanda bu sahədə inkişaf etmiş ölkələrin təcrübəsi və Azərbaycan Respublikası qanunvericilik sistemində olan normaların müqayisəsi təhlil olunmuşdur. Təlimçi mövzu üzrə BMT və digər regional mexanizmlərin imkanları və mövcud alətlər ətrafında təlimçiləri məlumatlandırmışdır.
Təlimdə Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbüsləri Mərkəzinin əməkdaşları, Ombudsman aparatının nümayəndələri, Vəkillər Kollegiyasının üzvləri, MG Consulting MMC-nin hüquqşünasları və digər şəxslər iştirak etmişlər.

Наши сотрудники приняли участие в тренинге
19-20 декабря сотрудники нашего Института Нармин Гасанова, Вюсаля Мурадханлы, Замик Асланов, Амрах Рагимли и Араз Абдулласой приняли участие в тренинге на тему «Трудности защиты данных в эпоху искусственного интеллекта и развивающихся технологий», организованном на в рамках проекта Верховенство закона и права человека Программы развития ООН.
Модератор Турал Ахмед и ведущая Вирджиния Де Нобрега представили слайды по теме и организовали тренинг в интерактивной форме.
Участники обсудили такие темы как развитие искусственного интеллекта и безопасности данных, риски и проблемы действующих международных соглашений, международные конвенции и прецедентные решения Европейского суда по правам человека. В то же время был проанализирован опыт развитых в этой сфере стран и сопоставление норм в законодательной системе Азербайджанской Республики. Участники тренинга были проинформированы о возможностях механизмов ООН других региональных и доступных инструментов по этому вопросу.
В тренинге приняли участие сотрудники Центра правовой экспертизы и законодательных инициатив, представители Аппарата омбудсмена, члены Коллегии адвокатов, юристы ООО «MG Consulting» и другие лица.