Penitensiar xidmətin əməkdaşları üçün təlim keçirilib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar xidmətinin əməkdaşları üçün 13-15 may tarixlərində “Təlimçilər üçün təlim” (ToT) adlı 3 günlük təlimlər keçirib. Təlimlər Penitensiar xidmətin əməkdaşlarının insan hüquqları sahəsində biliklərinin və təlimçi kimi bacarıqlarının artırılması məqsədilə təşkil olunub.
İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini Vəfaddin İbayev, İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Vüsalə Muradxanlı, Mətbuat və beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri İlqar Ağasiyev, təlimçi-ekspertlər Hamlet Babayev, Heydər Həsən oğlu Əliyev, hüquq tədqiqatçıları Gülnaz Ələsgərova və Araz Abdullasoy təlimçi qismində təqdimatlarla çıxış ediblər.
Təlimlərdə iştirakçılara təlimin keçirilmə qaydaları, təşkili, metodologiyası, insan hüquqlarının beynəlxalq hüquqi müdafiəsi, Konstitusiya və insan hüquqları, Avropa Penitensiar Qaydaları, BMT-nin Məhbuslarla Minimal Davranış Qaydaları, İşgəncələrə qarşı Avropa Komitəsinin Qaydaları və bu kimi digər mövzular ətraflı şərh olunub.

Проведен тренинг для сотрудников пенитенциарной службы
13-15 мая Институтом права и прав человека был проведен трехдневный тренинг под названием «Тренинг для тренеров» (ТOТ) для сотрудников Пенитенциарной службы Министерства юстиции Азербайджанской Республики.
Тренинг был организован с целью повышения уровня знаний в области прав человека и тренерских навыков сотрудников пенитенциарной службы.
В качестве тренеров с презентациями выступили заместитель председателя правления Института Вафаддин Ибаев, заведующая Отделом тренинга и экспертизы по правам человека Вюсаля Мурадханлы, заведующий Отделом прессы и международных связей Ильгар Агасиев, тренеры-эксперты Гамлет Бабаев, Гейдар Гасан оглы Алиев, исследователи в области права Гюльназ Алескерова и Араз Абдулласой.
В процессе обучения участникам были подробно разъяснены правила проведения, организация и методология тренинга, международно-правовая защита прав человека, Конституция и права человека, Европейские пенитенциарные правила, Минимальные стандартные правила ООН в отношении обращения с заключенными, правила «Европейского Комитета по предупреждению пыток и бесчеловечного или унижающего достоинство обращения или наказания» и другие подобные темы.
По итогам 10 сотрудникам пенитенциарной службы, принявшим участие в тренинге, были вручены сертификаты.