Penitensiar Xidmətin və Dövlət Miqrasiya Xidmətinin əməkdaşları üçün təlim keçirilib
“Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu” publik hüquqi şəxs (İnstitut) iyulun 18-də Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin və Dövlət Miqrasiya Xidmətinin ümumilikdə 21 əməkdaşı üçün “Həbs yerlərində saxlanılan şəxslərin hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi” mövzusunda təlim keçirib.
Tədbirin açılışında çıxış edən İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini Natəvan Rüstəmova qeyd edib ki, İnstitut hüquqi maarifləndirmə sahəsində dövlət qurumları ilə məhsuldar və səmərəli əməkdaşlıq edərək, həmişə birgə təlimlərin təşkilinə önəm verib. O, həmçinin vurğulayıb ki, bu cür silsilə təlimlər dövlət orqanlarında çalışan əməkdaşların hüquqi biliklərinin artırılması və insan hüquqları sahəsində praktik bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi baxımından da mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Sonra İnstitutun təlimçiləri həbs yerlərində saxlanılan şəxslərin hüquqlarının qorunması, tibbi xidmət, qadın və uşaqlara xüsusi yanaşma, güc və xüsusi vasitələrin tətbiqi, o cümlədən "BMT-nin məhbuslarla rəftarın minimal standart qaydaları" mövzularında təqdimatlar ediblər.
Müzakirələr zamanı iştirakçılar tərəfindən mövzulara dair suallar səsləndirilib. Təlimin qiymətləndirilmə mərhələsindən sonra iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunub.

Training session held for employees of the Penitentiary Service and the State Migration Service
On July 18, the Institute of Law and Human Rights public legal entity (Institute) conducted a training session for a total 21 employees of the Penitentiary Service and the State Migration Service of the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan. The topic of the session was “On Ensuring the Rights and Freedoms of Persons Confined in Places of Detention”.
At the opening of the event, Natavan Rustamova, Deputy Chair of the Institute’s Board of Directors, emphasized that the Institute has always prioritized organizing joint training sessions through productive and effective cooperation with government institutions in the field of legal awareness. She also highlighted the importance of such training sessions in contributing to the legal awareness of state employees and enhancing their practical skills in the area of human rights.
Further, the Institute's trainers made presentations on the protection of the rights of persons detained in places of detention, medical care, special treatment of women and children, the use of force and special means, as well as the “UN Standard Minimum Rules for the Treatment of Prisoners”.
During the discussions, participants asked questions about the topics. At the end of the training, following the evaluation phase, participants were awarded certificates.