Peşə Təhsil Mərkəzinin tələbələri üçün məlumat sessiyası keçirilib
Mayın 30-da Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu İctimai İaşə və Xidmət üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzində tələbələr üçün “Əsas insan hüquq və azadlıqlarının Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında təminatı” mövzusunda məlumat sessiyası təşkil edib. 18 may-18 iyun “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində keçirilən tədbirdə peşə məktəbinin 54 tələbəsi iştirak edib.
Tədbirdə İnstitutun təlimçi-eksperti Heydər Həsən oğlu Əliyev tərəfindən iştirakçılara insan hüquqlarının beynəlxalq və milli müdafiə mexanizmlərinin mahiyyəti izah edilib və Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında təsbit olunmuş əsas hüquq və azadlıqlar barədə  məlumat verilib. Tələbələrə, həmçinin, mədəni və şəxsi hüquqlar, ekoloji və mülki hüquqlar da şərh edilib.
Sessiya qarşılıqlı dialoq şəraitində keçib, tələbələr mövzu ətrafında fəal müzakirələr aparıblar və onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Проведена информационная сессия для студентов Центра профессионального образования
30 мая Институт права и прав человека организовал информационную сессию на тему «Обеспечение основных прав и свобод человека в Конституции Азербайджанской Республики» для студентов Бакинского государственного центра профобразования по общественному питанию и услугам. В мероприятии, которое проводилось в период с 18 мая по 18 июня в рамках «Месячника прав человека», приняли участие 54 студента профессионального училища.
На мероприятии тренер-эксперт Института Гейдар Гасан оглу Алиев разъяснил участникам суть международных и национальных механизмов защиты прав человека, предоставил информацию об основных правах и свободах, закрепленных в Конституции Азербайджанской Республики. Студенты были проинформированы о культурных, личных, экологических и гражданских правах.
Сессия прошла в атмосфере взаимного диалога, где студенты принимали активное участие в обсуждениях и на все интересующие их вопросы получили компетентные ответы и разъяснения.