Peşə Təhsil Mərkəzinin tələbələri üçün məlumat sessiyası keçirilib
Mayın 30-da Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu İctimai İaşə və Xidmət üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzində tələbələr üçün “Əsas insan hüquq və azadlıqlarının Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında təminatı” mövzusunda məlumat sessiyası təşkil edib. 18 may-18 iyun “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində keçirilən tədbirdə peşə məktəbinin 54 tələbəsi iştirak edib.
Tədbirdə İnstitutun təlimçi-eksperti Heydər Həsən oğlu Əliyev tərəfindən iştirakçılara insan hüquqlarının beynəlxalq və milli müdafiə mexanizmlərinin mahiyyəti izah edilib və Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında təsbit olunmuş əsas hüquq və azadlıqlar barədə  məlumat verilib. Tələbələrə, həmçinin, mədəni və şəxsi hüquqlar, ekoloji və mülki hüquqlar da şərh edilib.
Sessiya qarşılıqlı dialoq şəraitində keçib, tələbələr mövzu ətrafında fəal müzakirələr aparıblar və onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Information Session Held for Students of the Vocational Education Center
On May 30, the Institute of Law and Human Rights conducted an information session for students of the Baku State Vocational Education Center for Public Catering and Service on the topic ‘Guarantees of Fundamental Human Rights and Freedoms in the Constitution of the Republic of Azerbaijan’. The event was organized within the framework of the Human Rights Month initiative, which runs from May 18 to June 18. A total of 54 students participated in the session.
During the event, Mr. Heydar Hasan oghlu Aliyev, a trainer-expert from the Institute, delivered a comprehensive presentation covering the core principles of both international and national human rights protection mechanisms. He also provided an in-depth explanation of the fundamental rights and freedoms enshrined in the Constitution of the Republic of Azerbaijan.
In addition, students were briefed on various categories of rights, including cultural and personal rights, as well as environmental and civil rights.
The session was held in an interactive format that encouraged open dialogue, enabling students to actively engage in discussions and receive responses to their questions.