Pirallahı rayon icra hakimiyyətinin əməkdaşları üçün təlim keçirilib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu müxtəlif dövlət qurumlarının (orqanlarının) əməkdaşları üçün mütəmadi olaraq insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi mövzularında silsilə təlimlər keçirir. Bu istiqamətdə keçirilən təlimlərin davamı olaraq İnstitutun təlimçi-ekspertləri aprelin 23-də Pirallahı rayon İcra Hakimiyyətinin 26 nəfər əməkdaşı üçün təlim keçiblər.
Təlimdə Pirallahı rayon İcra Hakimiyyəti başçısının birinci müavini Vəzir Səfixanov açılış nitqi ilə çıxış edərək bildirib ki, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun təşəbbüsü ilə keçirilən bu təlimlər yerli icra hakimiyyəti əməkdaşlarının işində peşəkarlığı artırmaqla yanaşı, həm də icra hakimiyyətlərinin müasir tələblərə cavab verən orqanlar kimi formalaşmalarına və dövlət idarəetməsində daha yaxşı göstəricilər əldə etmələrinə kömək edə bilər.
Daha sonra İdarə Heyəti sədrinin müavini Vəfaddin İbayev çıxış edərək təlim iştirakçılarına İnstitutun fəaliyyəti haqqında ümumi məlumat verib və gələcək perspektivlərdən söz açıb. Sədr müavini İnstitutun insan hüquqları sahəsində apardığı maarifləndirici təlimlərin sayının günü-gündən artdığını da xüsusilə vurğulayıb.
Təlimdə İnstitutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Vüsalə Muradxanlı, eyni zamanda həmin şöbənin təlimçiləri Heydər Həsən oğlu Əliyev və Ülvi Abbasov təqdimatlarla çıxış ediblər.
Təlim “Vətəndaşların müraciətlərinə baxılması”, “Korrupsiya, rüşvət və etik davranış” və “Sosial mediada məsuliyyət” mövzularını əhatə edib.
Sonda təlim mövzuları ətrafında geniş müzakirələr aparılıb və təlimin qiymətləndirilməsi keçirilib. Həmçinin təlim iştirakçılarına sertifikatlar təqdim olunub.

Проведен тренинг для сотрудников исполнительной власти Пираллахинского района
Институт права и прав человека регулярно проводит тренинги для сотрудников различных государственных структур (органов) на тему защиты прав и свобод человека. В продолжение серии тренингов, проводимых в этом направлении, 23 апреля тренеры-эксперты Института провели тренинг для 26 сотрудников исполнительной власти Пираллахинского района.
Первый заместитель главы исполнительной власти Пираллахинского района, Везир Сафиханов, выступил на тренинге со вступительной речью и сообщил, что данные тренинги, проводимые по инициативе Института права и прав человека,  не только  повышают  профессионализм сотрудников местной исполнительной власти,  но и способствуют формированию органов исполнительной власти как структур, отвечающих современным требованиям, а также могут помочь  добиться более высоких показателей в сфере государственного управления.
Далее выступил заместитель председателя правления Института Вафаддин Ибаев, который предоставил участникам тренинга общую информацию о деятельности Института и рассказал о дальнейших перспективах,  подчеркнув непрерывно увеличивающееся количество просветительских тренингов, проводимых Институтом в области прав человека.
На тренинге с презентациями выступили заведующая Отделом тренинга и экспертизы по правам человека Вюсаля Мурадханлы, а также тренеры этого отдела Гейдар Гасан оглу Алиев и Ульви Аббасов.
На тренинге рассматривались  темы: «Рассмотрение обращений граждан», «Коррупция, взяточничество и этичное поведение» и «Ответственность в социальных медиа».
По окончанию  были проведены обширные дискуссии по обсуждаемым темам,  дана оценка тренингу.  Участникам тренинга были вручены сертификаты.