“İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində iyunun 2-də Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin Polis Akademiyasının təşəbbüsü ilə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu tərəfindən kursantlar üçün maarifləndirici mühazirə keçirilib.
Mühazirənin məqsədi təhsilalanların nəzəri biliklərinin zənginləşdirilməsi, insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində dünyagörüşünün genişləndirilməsi, insan hüquqları üzrə beynəlxalq standartlar və xarici ölkələrin qabaqcıl təcrübələri barədə məlumatlılığın artırılması, habelə bu sahədə mövcud çağırışların müzakirəsi olub.
Görüşdə İnstitutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Hamlet Babayev “İnsan hüquq və azadlıqlarının məhdudlaşdırılmasının əsasları” mövzusunda mühazirə ilə çıxış edib. Mühazirədə insan hüquqlarının mahiyyəti, milli və beynəlxalq hüquq normaları ilə təmin olunması mexanizmləri, bu hüquqların məhdudlaşdırılmasının hüquqi əsasları, tətbiq edilən meyarlar və istisna halları barədə ətraflı məlumat verilib.

В Полицейской академии состоялась лекция на тему прав человека
2 июня в рамках «Месяца прав человека» по инициативе Полицейской академии Министерства внутренних дел Азербайджанской Республики Институтом права и прав человека была организована просветительская лекция для курсантов.
Целью мероприятия стало углубление теоретических знаний обучающихся, расширение их мировоззрения в сфере защиты прав и свобод человека и гражданина, повышение осведомлённости о международных стандартах в области прав человека и передовом опыте зарубежных стран, а также обсуждение существующих вызовов в данной сфере.
В ходе встречи начальник отдела тренинга и экспертизы в области прав человека Института Гамлет Бабаев выступил с лекцией на тему «Основания ограничения прав и свобод человека». В ходе лекции была представлена подробная информация о сущности прав человека, механизмах их обеспечения национальными и международными правовыми нормами, правовых основаниях ограничения этих прав, применяемых критериях, а также исключительных случаях, при которых такие ограничения могут быть допустимы.
В завершение мероприятия состоялся обмен мнениями с курсантами по теме лекции, а также обсуждение актуальных вопросов.