Qanunvericiliyin tətbiqinə dair təklifləri toplamaq üçün onlayn platforma (PASS) yaradılıb
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu (İnstitut) Praktikaya aid siqnallar Sorğusu (PASS) platformasını istifadəyə verib. PASS platformasının məqsədi qanunların tətbiqində insan hüquqlarının təmin edilməsi və  şəffaflığın artırılması, korrupsiyaya şərait yaradan halların ifşa olunması və qanunvericiliyin tətbiqi praktikasının təkmilləşdirilməsi proseslərinə töhfə verməkdir. Platforma hüquqşünaslara və sıravi vətəndaşlara praktikada bu və ya digər qanunun, yaxud aktın tətbiqi ilə bağlı boşluqlar və ya problemlər barədə vahid bir platforma üzərindən  məlumat və təklif vermək imkanı yaradır.
Qanunvericilik sistemində 54000-dən yuxarı normativ hüquqi akt (o cümlədən, 6000+ qanun, 8000+ Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərmanları), normativ xarakterli aktlar və qeyri-normativ hüquqi aktlar (o cümlədən, 15000+ Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamları və 3000+ Nazirlər Kabinetinin sərəncamları) mövcuddur. Lakin hüquqşünaslar və digər vətəndaşlar praktikada qanunların, yaxud digər hüquqi aktların tətbiqi ilə bağlı boşluqlar və ya problemlərlə rastlaşdıqda onların bu məqamlar barədə vahid bir mərkəzə təklif vermək imkanı yox idi.
Artıq istənilən şəxs qanunvericiliyin tətbiqi ilə əlaqədar rastlaşdığı problemi və təklifi “çat lövhə” formatında fəaliyyət göstərən PASS platformasında əks etdirə biləcək və digər şəxslər də buna dair öz qeydlərini əlavə edə biləcəklər.
Qeydlərin və təkliflərin göndərilməsi üçün xüsusi qeydiyyat tələb edilmir. Bu, şəxslərin seçimi ilə, həmçinin, anonim olaraq da yüklənə bilər. Qeydlər və təkliflər rübdə 1 dəfə İnstitut tərəfindən ümumiləşdirilərək, elmi baxımdan araşdırılacaq və aidiyyəti qurumlara xülasə formasında göndəriləcək.
PASS platforması “İctimai iştirakçılıq haqqında” Qanunla nəzərdə tutulan ictimai iştirakçılığın bir aləti olaraq “ictimai rəyin öyrənilməsi” funksiyasını yerinə yetirəcək. Eyni zamanda, hüquqşünaslar bu və ya digər məqamlara dair hüququn tətbiqi praktikasını izləmək və öz fəaliyyətlərini ona uyğunlaşdırmaq imkanı əldə edəcəklər.

Online Platform (PASS) established for collecting proposals on practical implementation of legislation
The Institute of Law and Human Rights (Institute) has introduced the PASS platform, designed to gather insights pertaining to the practical implementation of legislation. The primary objective of the platform is to safeguard human rights in the application of laws, enhance transparency, identify instances conducive to corruption, and contribute to the improvement of legislative implementation practices. This platform enables both legal professionals and the general public to report gaps and issues related to the enforcement of specific laws or acts on a unified platform.
The legislative system encompasses over 54,000 normative legal acts (including more than 6,000 laws and over 8,000 decrees of the President of the Republic of Azerbaijan), normative acts, and non-normative legal acts (including over 15,000 orders of the President of the Republic of Azerbaijan and over 3,000 orders of the Cabinet of Ministers). However, when encountering gaps and issues in the practical application of laws or other legal acts, lawyers and other citizens previously lacked a centralized entity to report these matters.
Now, individuals can report issues and submit proposals pertaining to the implementation of legislation on the PASS platform, which operates in a ‘bulletin board’ format. Other users can subsequently add their comments.
No special registration is required to submit remarks and proposals. You can choose to submit them anonymously if you prefer. The Institute will compile, scientifically analyze, and submit comments and proposals to the pertinent authorities in summary form every quarter.
The PASS platform will serve as a tool for conducting ‘public opinion research’, as envisaged by the Law ‘On Public Participation’. Simultaneously, legal professionals will be able to monitor the practice of law application on various issues and adjust their activities accordingly.