Qanunvericiliyin tətbiqinə dair təklifləri toplamaq üçün onlayn platforma (PASS) yaradılıb
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu (İnstitut) Praktikaya aid siqnallar Sorğusu (PASS) platformasını istifadəyə verib. PASS platformasının məqsədi qanunların tətbiqində insan hüquqlarının təmin edilməsi və  şəffaflığın artırılması, korrupsiyaya şərait yaradan halların ifşa olunması və qanunvericiliyin tətbiqi praktikasının təkmilləşdirilməsi proseslərinə töhfə verməkdir. Platforma hüquqşünaslara və sıravi vətəndaşlara praktikada bu və ya digər qanunun, yaxud aktın tətbiqi ilə bağlı boşluqlar və ya problemlər barədə vahid bir platforma üzərindən  məlumat və təklif vermək imkanı yaradır.
Qanunvericilik sistemində 54000-dən yuxarı normativ hüquqi akt (o cümlədən, 6000+ qanun, 8000+ Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərmanları), normativ xarakterli aktlar və qeyri-normativ hüquqi aktlar (o cümlədən, 15000+ Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamları və 3000+ Nazirlər Kabinetinin sərəncamları) mövcuddur. Lakin hüquqşünaslar və digər vətəndaşlar praktikada qanunların, yaxud digər hüquqi aktların tətbiqi ilə bağlı boşluqlar və ya problemlərlə rastlaşdıqda onların bu məqamlar barədə vahid bir mərkəzə təklif vermək imkanı yox idi.
Artıq istənilən şəxs qanunvericiliyin tətbiqi ilə əlaqədar rastlaşdığı problemi və təklifi “çat lövhə” formatında fəaliyyət göstərən PASS platformasında əks etdirə biləcək və digər şəxslər də buna dair öz qeydlərini əlavə edə biləcəklər.
Qeydlərin və təkliflərin göndərilməsi üçün xüsusi qeydiyyat tələb edilmir. Bu, şəxslərin seçimi ilə, həmçinin, anonim olaraq da yüklənə bilər. Qeydlər və təkliflər rübdə 1 dəfə İnstitut tərəfindən ümumiləşdirilərək, elmi baxımdan araşdırılacaq və aidiyyəti qurumlara xülasə formasında göndəriləcək.
PASS platforması “İctimai iştirakçılıq haqqında” Qanunla nəzərdə tutulan ictimai iştirakçılığın bir aləti olaraq “ictimai rəyin öyrənilməsi” funksiyasını yerinə yetirəcək. Eyni zamanda, hüquqşünaslar bu və ya digər məqamlara dair hüququn tətbiqi praktikasını izləmək və öz fəaliyyətlərini ona uyğunlaşdırmaq imkanı əldə edəcəklər.

Создана онлайн-платформа (PASS) для сбора предложений по применению законодательства
Институт права и прав человека (Институт) создал онлайн-платформу опроса предложений, касающихся практического применения законодательства (PASS). Целью платформы PASS является обеспечение прав человека и повышение прозрачности в применении законов, выявление правонарушений, способствующих коррупции, а также содействие совершенствованию практики применения законодательства. Платформа позволяет юристам и рядовым гражданам через единую платформу предоставлять информацию и вносить предложения о пробелах или проблемах, связанных с применением того или иного закона или акта на практике.
Законодательная система содержит более 54 000 нормативных правовых актов (в том числе 6000+ законов, 8000+ указов Президента Азербайджанской Республики), акты нормативного характера и ненормативные правовые акты (в том числе 15000+ распоряжений Президента Азербайджанской Республики и 3000+ распоряжений Кабинета Министров). Однако, когда юристы и иные граждане сталкивались с лазейками или проблемами, связанными с применением законов или иных правовых актов на практике, у них не было возможности вносить предложения по этим вопросам в единый центр.
Посредством платформы PASS, которая действует в формате «чат-доски», теперь любой человек будет иметь возможность вносить предложения и сообщать о проблеме, с которой он столкнулся в связи с применением законодательства, а иные лица смогут добавлять свои комментарии по этому вопросу.
Для отправки предложений и комментариев не требуется специальная регистрация, сделать это можно и анонимно. Комментарии и предложения будут обобщаться Институтом 1 раз в квартал, рассматриваться с научной точки зрения и отправляться в соответствующие учреждения в виде резюме.
Платформа PASS будет выполнять функцию «изучения общественного мнения» как инструмента общественного участия, предусмотренного Законом «Об общественном участии». При этом у юристов появится возможность следить за практикой применения права в тех или иных случаях и адаптировать к нему свою деятельность.