Qax rayonunun təhsil müəssisələrində “Konstitusiya və suverenliyin zəfər yolu” mövzusunda mühazirə keçirilib
2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” və 18 may-18 iyun “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu tərəfindən Qax rayonunun ümumtəhsil məktəblərində maarifləndirici mühazirələr təşkil olunub.
19-20 may 2025-ci il tarixində Qax şəhər Namiq Allahverdiyev adına 2 nömrəli məktəb-lisey və Qax rayon Zakir Müslümov adına Qum kənd tam orta məktəbində İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini Vəfaddin İbayev tərəfindən “Konstitusiya və suverenliyin zəfər yolu” mövzusunda mühazirə keçirilib. Mühazirələrdə ümumilikdə, 60 müəllim və şagird iştirak edib. Tədbir zamanı şagirdlərə konstitusiyanın mahiyyəti, dövlət suverenliyi və bu dəyərlərin qorunmasının əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verilib.
Tədbir çərçivəsində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun nəşrləri məktəb kitabxanalarına hədiyyə olunub.

В учебных заведениях Гахского района прошли лекции на тему «Конституция и победный путь суверенитета»
В связи с объявлением 2025 года в Азербайджане «Годом Конституции и суверенитета» и проведения с 18 мая по 18 июня «Месячника прав человека», Институт права и прав человека организовал просветительские лекции в общеобразовательных школах Гахского района.
19-20 мая 2025 года заместитель председателя правления Института, Вафаддин Ибаев, провел лекции на тему «Конституция и победный путь суверенитета» в школе-лицее № 2 имени Намига Аллахвердиева города Гах и средней школе имени Закира Муслимова села Гум Гахского района, где приняли участие 60 преподавателей и учеников. В ходе мероприятий школьникам была предоставлена подробная информация о сути конституции, государственном суверенитете и важности защиты этих ценностей.
В рамках мероприятий школьным библиотекам были переданы в дар издания Института права и прав человека.