Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə yanvarın 30-da Orta Asiya Mediatorlar Konsorsiumunun sədri və Qazaxıstan Mediatorlar Assosiasiyasının Baş direktoru Jandılda Jakupovla, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Mediasiya Şurasının İdarə Heyətinin sədri Nadir Adilovla görüş keçirib.
Görüş çərçivəsində əməkdaşlıqla bağlı məsələlərə, o cümlədən mediasiya sahəsində təcrübə mübadiləsinin gücləndirilməsi, ortaq layihələrin həyata keçirilməsi və təsisatlar arasında hüquqi və sosial müstəvidə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi imkanlarına toxunulub.
Görüşdə mediasiya üzrə bir sıra mühüm məsələləri tənzimləyən “Mediasiya üzrə Sinqapur Konvensiyası”nın vacibliyi də vurğulanıb. Konvensiyada mediasiya nəticəsində əldə olunan barışıq sazişlərinin birbaşa icra mexanizmləri ön plana çəkilib. Həmçinin, Türkdilli dövlətlərin mediasiya təşkilatları ilə sıx əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstək məsələlərinin əhəmiyyəti vurğulanıb.

The Institute receives a visit from the Director General of the Kazakhstan Association of Mediators
On January 30, the Chairman of the Board of the Institute of Law and Human Rights, Mr. Mahammad Guluzade, held a meeting with the Chairman of the Central Asia Consortium of Mediators, Mr. Zhandilda Zhakupov, and the Chairman of the Board of the Mediation Council of the Republic of Azerbaijan, Mr. Nadir Adilov.
During the meeting, the parties discussed cooperation issues, including strengthening the exchange of expertise in the field of mediation, implementing joint initiatives, and enhancing legal and social collaboration between the institutions.
The discussion also addressed the importance of the ‘Singapore Convention on Mediation’, which regulates key aspects of the mediation process. The convention highlights the mechanisms for the direct enforcement of settlement agreements reached through mediation. Furthermore, the significance of promoting close co-operation and mutual support among mediation organizations of Turkic-speaking states was underscored.