Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə yanvarın 30-da Orta Asiya Mediatorlar Konsorsiumunun sədri və Qazaxıstan Mediatorlar Assosiasiyasının Baş direktoru Jandılda Jakupovla, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Mediasiya Şurasının İdarə Heyətinin sədri Nadir Adilovla görüş keçirib.
Görüş çərçivəsində əməkdaşlıqla bağlı məsələlərə, o cümlədən mediasiya sahəsində təcrübə mübadiləsinin gücləndirilməsi, ortaq layihələrin həyata keçirilməsi və təsisatlar arasında hüquqi və sosial müstəvidə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi imkanlarına toxunulub.
Görüşdə mediasiya üzrə bir sıra mühüm məsələləri tənzimləyən “Mediasiya üzrə Sinqapur Konvensiyası”nın vacibliyi də vurğulanıb. Konvensiyada mediasiya nəticəsində əldə olunan barışıq sazişlərinin birbaşa icra mexanizmləri ön plana çəkilib. Həmçinin, Türkdilli dövlətlərin mediasiya təşkilatları ilə sıx əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstək məsələlərinin əhəmiyyəti vurğulanıb.

Генеральный директор Ассоциации медиаторов Казахстана стал гостем Института
30 января председатель правления Института права и прав человека Магомед Гулузаде встретился с председателем Центрально-Азиатского консорциума медиаторов и генеральным директором Ассоциации медиаторов Казахстана, Жандильдой Жакуповым, а также с председателем правления Совета по медиации Азербайджанской Республики Надиром Адиловым.
В ходе встречи обсуждались вопросы сотрудничества, в том числе активация обмена опытом в области медиации, реализация совместных проектов, а также возможности дальнейшего углубления взаимодействия учреждений в правовой и социальной сферах.
На встрече также была подчеркнута важность «Сингапурской конвенции о медиации», которая регулирует ряд важных вопросов медиации. В Конвенции особо отмечены механизмы приведения в исполнение мировых соглашений, достигнутых в результате медиации. Также была подчеркнута важность тесного сотрудничества и взаимной поддержки с организациями по медиации в тюркоязычных государствах.