“Saxta erməni soyqırımının növbəti ifşası” mövzusunda dəyirmi masa
23 aprel 2016-cı il tarixində AMEA-nın İnsan Hüquqları üzrə Elmi-Tədqiqat İnstitutu “Saxta erməni soyqırımının növbəti ifşası” mövzusunda “Dəyirmi Masa” keçirmişdir.
Tədbirin giriş hissəsində Azərbaycan və Ermənistan tarixinin qadağan edilmiş tarixçəsi barədə "AZER-GLOBE” İctimai-Siyasi Tədqiqatlar İnstitutu yanında Qafqaz Tarixi Mərkəzi, ATV telekanalı və AMEA İnsan Hüquqları  üzrə Elmi - Tədqiqat İnstitutununn birgə istehsalı olan film iştirakçılara təqdim olunub. Filmdə Rusiya və erməni siyasətçilərinin, alimlərin fikirləri, həmçinin ilk dəfə Rusiyanın, Türkiyənin və Gürcüstanın arxivlərindən Azərbaycanın tarixi ilə bağlı nadir sənədlər təqdim edilib. Həmçinin filmin seyirciləri ermənilərin Qafqaza nə vaxt, haradan və necə gəldiklərini tarixi faktlar əsasında izləyiblər.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, Azərbaycan respublikası Milli Məclisinin Elm və Təhsil komitəsinin sədri, akademik İsa Həbibbəyli, o cümlədən AMEA İnsan Hüquqları üzrə Elmi - Tədqiqat İnstitutunun ekspertləri ; Rizvan Hüseynov, Anar İsgəndərli, Abbas İslamov və digərləri öz çıxışlarında məşhur Amerikalı siyasətçi Bryus Feinin, ABŞ-ın ali komissarı admiral Mark Bristolun, Britaniyalı siyasətçi və hərbiçi admiral Kolbi Çesterin məruzələrinə, o cümlədən dünyanın nüfuzlu alimləri olan Stenford Şounun, Castin Makkartın, Prinston Universitetinin professoru Hitom Lourinin, Britaniyalı tarixçi professor Norman Stounun, Amerikalı professor Günter Levinin, Türkiyəli alim Mehmet Perincəkin tədqiqatlarına söykənərək, tutarlı arqumentlər gətirib, faktlar əsasında növbəti dəfə erməni soyqırımının əslində cəfəngiyyatdan başqa bir şey olmadığı qənaətinə gəlmişlər.
Daha sonra çıxış üçün söz alan natiqlər Ermənistanın əsrlərdən bəri torpaqlarımıza davam edən işğalçı siyasətindən, onların bizlərə vurduğu maddi və mənəvi ziyanların dərəcəsinin ölçüsüzlüyündən, beynəlxalq erməni terrorunun törətdiyi vəhşiliklərdən söz açaraq bütün bu törədilən cinayətlər haqqında yetişməkdə olan nəsillərin marifləndirilməsinə, onlarla bu istiqamətdə təbliğatların aparılmasına böyük önəm verilməli olduğunu  bildiriblər. Onlar öz çıxışlarına əlavə olaraq bildirib ki, əslində soyqırım gerçəkliyi budur və dünya ictimaiyyəti obyektivliyi qorumalıdır.
Müzakirələr zamanı ermənilərin onlara qarşı törədildiyini iddia etdikləri qondarma soyqırım cəfəngiyyatının heç bir tarixi sənədə əsaslanmadığı əksinə,hətta erməni alimlərinin özlərinin bu faktları aşkarlamadıqları faktlarla sübut olunmuş, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü, beynəlxalq təşkilatlar, soyqırımın pislənməsində qeyri-hökumət təşkilatlarının rolu ilə bağlı problemlərin bir sıra aspektləri ətrafında da geniş fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Tədbirdə müxtəlif təşkilatlardan olan yüksək səviyyəli şəxslər, müxtəlif qurumların nümayəndələri, ekspert və tədqiqatçı alimlər, həmçinin gənclər və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

Round table entitled “The following exposure of the fake Armenian genocide”
The Scientific-Research Institute on Human Rights of ANAS held the Round Table entitled “The following exposure of the fake Armenian genocide” on April 23, 2016.
The event was opened with the presentation of the film produced by the Caucasus Historical Centre under the Institute of Social and Political Studies “AZER-GLOBE”, “ATV” TV channel, the Scientific-Research Institute on Human Rights of ANAS about the prohibited period of the history of Azerbaijan and Armenia. The ideas of the Russian and Armenian politicians and scientists, as well as for the first time, the unique documents on the history of Azerbaijan from the archives of Russia, Turkey, Georgia were presented in the film. At the same time, the film included the information on the historical facts about when, how and whence the Armenians came to the Caucasus.
The vice-president of Azerbaijan National Academy of Sciences, the chairman of the Committee on Science and Education of the Parliament of the Republic of Azerbaijan, academician Isa Habibbayli and the experts of the Scientific-Research Institute on Human Rights of ANAS- Rizvan Huseynov, Anar Isgandarli, Abbas Islamov and others came to the conclusion that in fact, the Armenian genocide is nothing more than nonsense on the basis of the strong arguments and the reports by famous American politician Bruce Fein, US High Commissioner Admiral Bristol, British politician Admiral Chester, as well as based on the research conducted by the world's leading scientists at Stanford Shaw, Justine Makkar, Hitomi Lourin – professor of the Princeton University, Norman Stone - the British historian and professor, an American professor Gunther Levi, Turkish scientist Mehmet Perincek.
Then the speakers mentioned that it is very important to raise awareness for the young generation about all the crimes committed by Armenians highlighting the aggressive policy of Armenia which lasted for centuries in our lands, the measureless material and moral damage to us, and the atrocities committed by the international Armenian terror.
The fact that the fake genocide committed against Armenians does not based on any historical document, and even the Armenian scientists have not revealed the fact about the fake genocide was proved during the discussions with the strong arguments. And there was the exchange of views on the Armenian aggression against Azerbaijan, the several aspects of the issues on the role of the international organizations, non-governmental organizations to denounce genocide.
Officials from different organizations, representatives of different institutions, experts, researchers, academics, as well as, youth and media representatives attended the event.