“Saxta erməni soyqırımının növbəti ifşası” mövzusunda dəyirmi masa
23 aprel 2016-cı il tarixində AMEA-nın İnsan Hüquqları üzrə Elmi-Tədqiqat İnstitutu “Saxta erməni soyqırımının növbəti ifşası” mövzusunda “Dəyirmi Masa” keçirmişdir.
Tədbirin giriş hissəsində Azərbaycan və Ermənistan tarixinin qadağan edilmiş tarixçəsi barədə "AZER-GLOBE” İctimai-Siyasi Tədqiqatlar İnstitutu yanında Qafqaz Tarixi Mərkəzi, ATV telekanalı və AMEA İnsan Hüquqları  üzrə Elmi - Tədqiqat İnstitutununn birgə istehsalı olan film iştirakçılara təqdim olunub. Filmdə Rusiya və erməni siyasətçilərinin, alimlərin fikirləri, həmçinin ilk dəfə Rusiyanın, Türkiyənin və Gürcüstanın arxivlərindən Azərbaycanın tarixi ilə bağlı nadir sənədlər təqdim edilib. Həmçinin filmin seyirciləri ermənilərin Qafqaza nə vaxt, haradan və necə gəldiklərini tarixi faktlar əsasında izləyiblər.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, Azərbaycan respublikası Milli Məclisinin Elm və Təhsil komitəsinin sədri, akademik İsa Həbibbəyli, o cümlədən AMEA İnsan Hüquqları üzrə Elmi - Tədqiqat İnstitutunun ekspertləri ; Rizvan Hüseynov, Anar İsgəndərli, Abbas İslamov və digərləri öz çıxışlarında məşhur Amerikalı siyasətçi Bryus Feinin, ABŞ-ın ali komissarı admiral Mark Bristolun, Britaniyalı siyasətçi və hərbiçi admiral Kolbi Çesterin məruzələrinə, o cümlədən dünyanın nüfuzlu alimləri olan Stenford Şounun, Castin Makkartın, Prinston Universitetinin professoru Hitom Lourinin, Britaniyalı tarixçi professor Norman Stounun, Amerikalı professor Günter Levinin, Türkiyəli alim Mehmet Perincəkin tədqiqatlarına söykənərək, tutarlı arqumentlər gətirib, faktlar əsasında növbəti dəfə erməni soyqırımının əslində cəfəngiyyatdan başqa bir şey olmadığı qənaətinə gəlmişlər.
Daha sonra çıxış üçün söz alan natiqlər Ermənistanın əsrlərdən bəri torpaqlarımıza davam edən işğalçı siyasətindən, onların bizlərə vurduğu maddi və mənəvi ziyanların dərəcəsinin ölçüsüzlüyündən, beynəlxalq erməni terrorunun törətdiyi vəhşiliklərdən söz açaraq bütün bu törədilən cinayətlər haqqında yetişməkdə olan nəsillərin marifləndirilməsinə, onlarla bu istiqamətdə təbliğatların aparılmasına böyük önəm verilməli olduğunu  bildiriblər. Onlar öz çıxışlarına əlavə olaraq bildirib ki, əslində soyqırım gerçəkliyi budur və dünya ictimaiyyəti obyektivliyi qorumalıdır.
Müzakirələr zamanı ermənilərin onlara qarşı törədildiyini iddia etdikləri qondarma soyqırım cəfəngiyyatının heç bir tarixi sənədə əsaslanmadığı əksinə,hətta erməni alimlərinin özlərinin bu faktları aşkarlamadıqları faktlarla sübut olunmuş, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü, beynəlxalq təşkilatlar, soyqırımın pislənməsində qeyri-hökumət təşkilatlarının rolu ilə bağlı problemlərin bir sıra aspektləri ətrafında da geniş fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Tədbirdə müxtəlif təşkilatlardan olan yüksək səviyyəli şəxslər, müxtəlif qurumların nümayəndələri, ekspert və tədqiqatçı alimlər, həmçinin gənclər və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

Круглый стол на тему «Очередное разоблачение лжегеноцида Армян»
23 апреля 2016 года в Институте по правам человека НАНА был проведен круглый стол «Очередное разоблачение лжегеноцидаармян».
Участникам данного мероприятия был представлен фильм о истории конфликта между Азербайджаном и Арменией, созданный Центром истории Кавказа при институте общественно-политических исследований «AZER-GLOBE», телеканалом ATV и Институтом по правам человека НАНА. В фильме представлены мнения политиков и ученых Россиии Армении,а также впервые показаны документы, связанные с историей Азербайджана, из российских, грузинских и турецких архивов, рассказана история появления армян на Кавказе.
Вице-президент НАНА, председатель Комитета по науке и образованию, академик Иса Габиббейли и эксперты Института по правам человека НАНА Ризван Гусейнов, Анар Искендерли, Аббас Исламов и другие обратились в своих выступлениях к исследованиям известного политика Брюса Фейна, верховного комиссара США, адмирала Марка Бристоля, британского политика и военного, адмирала Честера Колби, а также, опираясь на научные анализы ведущих мировых ученых, таких как Стэнфорд Шоу, Джастин Маккарти, профессор Принстонского университета Хит Лоури, британский профессор историк Норман Стоун, американский профессор Гюнтер Леви, турецкий ученый Мехмет Перинчек, привели аргументы, основанные на фактах, и пришли в очередной раз к выводу, что «геноцид армян» является не более, чем вздорной выдумкой.
Затем ораторырассказали о агрессивной политикеАрмении, которая продолжается в течение столетий, материальном и моральном ущербе, причиненным Азербайджану в ходе нагорно-карабахского армяно-азербайджанского конфликта, говорили о зверствахи фактах вандализма, о преступлениях, совершеных армянскими террористами в разных странах. Отметили большое значение пропаганды и просвещения молодежи в данном направлении, роль неправительственных организаций в доведении правды о армянском лжегеноциде до мировой общественности.
В мероприятии участвовали высокопоставленные должностные лица и представители различных организаций и учреждений, ученые, эксперты и исследователи, а также представители молодежи и СМИ.