Seçki hüququ ilə bağlı müraciətlərə baxılmasına həsr olunan layihəyə başlanılıb
2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin yüksək səviyyədə təşkil olunub, azad, ədalətli və şəffaf keçirilməsi, habelə fərqli statuslu seçki subyektlərinin maarifləndirilməsi və məlumatlandırılması məqsədilə genişmiqyaslı tədbirlər ardıcıl və sistemli şəkildə davam etdirilir.
Seçki iştirakçıları üçün müxtəlif istiqamətləri əhatə edən maarifləndirmə proqramına uyğun olaraq, Mərkəzi Seçki Komissiyasının Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə birgə layihəsi çərçivəsində seçki hüququ ilə bağlı müraciətlərə baxılmasına həsr olunan regional seminarlara start verilib. Yeni forma və məzmunda ilk dəfə Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində reallaşdırılan tədbir vətəndaşların seçki hüquqlarını pozan hərəkətlərdən (hərəkətsizlikdən) və qərarlardan müraciət və şikayətlərin araşdırılması məqsədilə dairə seçki komissiyaları nəzdində fəaliyyət göstərən ekspert qrupu üzvlərinin məlumatının artırılması, bilik, bacarıq və işgüzar vərdişlərinin daha da təkmilləşdirilməsinə hədəflənib.
Layihənin proqramına əsasən ilk seminar dekabrın 25-də Bakı şəhərində Radisson hotelində Mərkəzi Seçki Komissiyası sədrinin müavini Rövzət Qasımov və Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadənin açılış nitqləri ilə başlayıb. Tədbirdə Mərkəzi Seçki Komissiyası nəzdində Ekspert qrupunun üzvləri, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun mütəxəssisləri, Mərkəzi Seçki Komissiyası Katibliyinin aidiyyəti struktur bölmələrinin əməkdaşları, eləcə də region üzrə 34 seçki dairəsi dairə seçki komissiyalarının müraciət və şikayətlərin araşdırılmasına məsul olan Ekspert qruplarının 102 üzvü iştirak edib.
Seminarda Mərkəzi Seçki Komissiyası nəzdində Ekspert qrupunda təmsil olunan Komissiya üzvlərinin və
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun mütəxəssislərinin seçki hüququnun pozulması ilə əlaqədar müraciət və şikayətlərə baxılması üzrə qanunvericiliyin tələbləri və şikayətlərin araşdırılması prinsipləri, seçkilərlə bağlı müraciətlərə dairə seçki komissiyaları tərəfindən baxılması və Ekspert qruplarının fəaliyyətinin əsasları, eləcə də Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasında azad seçki hüququna dair çıxışları dinlənilib, əyani vəsaitlərdən istifadə etməklə mövzular barədə ətraflı məlumat verilib.
Tədbirin praktiki hissəsində seçki qanunvericiliyi və ekspert fəaliyyəti ilə bağlı kazuslar üzrə məşğələlər keçirilib, iştirakçılar sınaq testlərinin həllinə cəlb edilib.
Seminara qatılan dairə seçki komissiyalarının bütün Ekspert qrupu üzvlərinə Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən ilk dəfə hazırlanan və
şikayət və müraciətlərin araşdırılması müddətləri, ardıcıllığı, qaydaları və sübutların qiymətləndirilməsi, habelə rəylərin və qərar layihəsinin hazırlanması prosedurlarını aydın və əhatəli əks etdirən Yaddaş kitabçası təqdim olunub.
Qeyd etmək lazımdır ki, Mərkəzi Seçki Komissiyasının genişmiqyaslı maarifləndirmə proqramı çərçivəsində reallaşdırılan və seçki hüququ ilə bağlı müraciətlərə baxılmasına həsr olunan regional seminarların dekabrın 26-da Sumqayıtda, dekabrın 27-də Gəncə və Şəkidə, o cümlədən dekabrın 29-da Naxçıvan və Masallıda keçirilməklə, ümumilikdə ölkə üzrə 125 seçki dairəsi dairə seçki komissiyalarının bütün Ekspert qrupu üzvlərini əhatə etməsi nəzərdə tutulur.

Запущен проект по рассмотрению обращений, связанных с избирательным правом
В целях организации и проведения в Азербайджанской Республике внеочередных президентских выборов , назначенных на 7 февраля 2024 года, для обеспечения проведения свободных, справедливых и прозрачных выборов, а также просвещения и информирования субъектов избирательного процесса различного статуса, в стране продолжаются широкомасштабные мероприятия, которые носят последовательный и систематический характер.
В соответствии с просветительской программой, охватывающей различные направления, в рамках совместного проекта Центральной избирательной комиссии и Института права и прав человека стартовали региональные семинары для участников выборов, посвященные рассмотрению обращений, связанных с избирательным правом. Мероприятие, впервые проводимое в новом формате и содержании в преддверии выборов Президента Азербайджанской Республики, направлено на повышение информированности и дальнейшее совершенствование знаний и профессиональных навыков членов экспертной группы, действующей при окружных избирательных комиссиях в целях рассмотрения обращений и жалоб на действия (бездействие ) и решения , нарушающие избирательные права граждан.
Согласно программе проекта, первый семинар прошел 25 декабря в отеле Radisson в Баку и начался со вступительной речи заместителя председателя Центральной избирательной комиссии Ровзата Гасымова и выступления председателя правления Института права и прав человека Магомеда Гулузаде. В мероприятии приняли участие члены экспертной группы при Центральной избирательной комиссии, специалисты Института права и прав человека, сотрудники соответствующих структурных подразделений Секретариата Центральной избирательной комиссии, а также 102 члена экспертных групп, ответственных за рассмотрение обращений и жалоб окружных избирательных комиссий в 34 избирательных округах по региону.
На семинаре члены комиссии и специалисты Института права и прав человека, представленные в Экспертной группе при Центральной избирательной комиссии, обсудили требования законодательства о рассмотрении обращений и жалоб, связанных с нарушением избирательного права и принципы расследования жалоб, рассмотрение окружными избирательными комиссиями обращений, связанных с выборами, и основы деятельности экспертных групп, а также выступления о праве на свободу в Европейской конвенции по правам человека, была дана подробная информация с использованием наглядных пособий.
В практической части мероприятия были проведены занятия по рассмотрению казусов, связанных с избирательным законодательством и экспертной деятельностью, после чего участники были привлечены к решению тестовых заданий.
Всем членам экспертной группы окружных избирательных комиссий, принявшим участие в семинаре, была вручена памятка, впервые подготовленная Центральной избирательной комиссией, в которой четко и подробно отражены сроки, последовательность, правила и оценка доказательств, порядок подготовки заключения и проектов решений, а также другие вопросы.
Следует отметить, что проведение региональных семинаров, осуществляемых в рамках масштабной просветительской программы Центральной избирательной комиссии и посвященных рассмотрению обращений, связанных с избирательным правом, пройдут 26 декабря в Сумгаите, 27 декабря в Гяндже и Шеки, 29 декабря в Нахчыване и Масаллы. Запланировано, что в семинарах примут участие все члены экспертной группы окружных избирательных комиссий 125 избирательных округов по всей стране.