Şirvan şəhər Polis şöbəsinin əməkdaşları üçün təlimlər keçirilib
Mayın 23-də İnstitutun təlimçi-ekspertləri Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi Şirvan şəhər Polis şöbəsinin müstəntiq və təhqiqatçıları üçün təlimlər keçirib.
Təlim İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının (İHAK) 5-ci maddəsində təsbit edilmiş “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ”na dair müddəaların tətbiqi mövzularını əhatə edib.
Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İstintaq və təhqiqat idarəsinin müstəntiqi, polis kapitanı Vüqar Əmirov təlimi giriş nitqi ilə açaraq qonaqları salamlamış, İnstitutun təlimçilərini mütəmadi olaraq regionlarda görməkdən məmnun olduğunu və bu təlimlərlə bağlı İnstitut rəhbərliyinin təşəbbüsünü yüksək dəyərləndirdiyini, o cümlədən, hər zaman əməkdaşlığa açıq olduqlarını diqqətə çatdırmışdır.
Təlimin açılışında İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə İnstitutun fəaliyyət istiqamətləri, qarşıda duran perspektivlər barədə, eləcə də, təlimin gedişatı və strukturu haqqında geniş məlumat vermiş, təlimlərin keçirilməsi üçün yaradılmış şəraitə görə DİN-in rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirmişdir. Sədr bu cür təlimlərin keçirilməsinin hər iki qurum arasındakı əməkdaşlığa töhfə verəcəyinə inandığını qeyd etmişdir.
Sonra İdarə Heyətinin sədr müavini Natəvan Rüstəmova “İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının 5-ci maddəsi və dövlətin vəzifələri. Azadlıq və toxunulmazlıq hüququnun məhdudlasdırılması, 5-ci maddə üzrə Azərbaycana qarşı çıxarılan qərarlarda ən çox tanınan pozuntular” haqqında təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda 5-ci maddənin əsas prinsipləri və tətbiq edilən əsas meyarlar, “qanunçuluq” anlayışının mahiyyəti, pozitiv və neqativ öhdəliklərin əsas xüsusiyyətləri, həmçinin Azərbaycanla bağlı Avropa Insan Hüquqları Məhkəməsinin (AİHM) qərarlarında 5-ci maddə üzrə pozuntunun tanınması statistikası əks olunmuşdur.
Hüquq eksperti Vəfaddin İbayev qanunvericilik və məhkəmə təcrübəsindəki dəyişikliklərin azadlıq hüququnun təmin edilməsində əhəmiyyətindən bəhs etmiş, təcrübədə mövcud olan problemlər və onların həlli ilə əlaqədar tövsiyələr səsləndirmişdir. Ekspert qanunvericilikdə dəyişikliklərlə bağlı bir sıra təkliflər, həmçinin, azadlıq və toxunulmazlıq hüququ sahəsində aşkar edilmiş pozuntular barədə ətraflı şərhlər vermişdir.
Sonda 5-ci maddə üzrə kazusların qrup şəklində həlli və təqdimatları keçirilmiş, mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılaraq təlim iştirakçılar tərəfindən qiymətləndirilmişdir. Təlimdə iştirak edən 12 polis əməkdaşına sertifikatlar təqdim olunmuşdur.

Проведён тренинг для сотрудников городского отдела полиции города Ширван
23 мая обучающие эксперты Института провели тренинг для следователей и дознавателей Ширванского городского отдела полиции Министерства внутренних дел (МВД) Азербайджанской Республики.
Тренинг охватывал темы применения положений о «Праве на свободу и личную неприкосновенность», закреплённых в статье 5 Европейской конвенции по правам человека (ЕКПЧ).
Открывая мероприятие приветственной речью, следователь Главного следственно-дознавательного управления Министерства внутренних дел, капитан полиции, Вюгар Амиров, выразил признательность сотрудникам Института за регулярное посещение регионов и высоко оценил инициативу руководства Института по проведению такого рода тренингов, подчеркнув, что они всегда открыты для сотрудничества.
Выступивший председатель правления Института Магомед Гулузаде подробно рассказал о направлениях деятельности Института, планах на будущее, а также о ходе и структуре тренинга, поблагодарил руководство МВД за условия, созданные для его проведения, и выразил уверенность в том, что проведение подобных мероприятий будет способствовать сотрудничеству между двумя учреждениями.
Затем заместитель председателя правления Института, Натаван Рустамова, выступила с докладом на тему «Статья 5 Европейской конвенции по правам человека и обязанности государства», «Ограничение права на свободу и неприкосновенность», «Наиболее частые нарушения в решениях вынесенных против Азербайджана в соответствии со статьёй 5».
В докладе были отражены основные принципы и применяемые основные критерии статьи 5, сущность понятия «законность», основные особенности позитивных и негативных обязательств, а также статистика признания нарушений в соответствии со статьёй 5 в решениях Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) в отношении Азербайджана.
Эксперт по правовым вопросам, Вафаддин Ибаев рассказал о значении изменений в законодательстве и судебной практике в отношении обеспечения права на свободу, проблемах, существующих на практике и рекомендациях по их решению. Также он подробно прокомментировал предложения по изменениям в законодательстве, выявленным нарушениям в отношении права на свободу и неприкосновенность.
В завершение, в групповом формате прошло рассмотрение решения казусов по статье 5, а также была проведена их презентация.
Состоялся широкий обмен мнениями по рассмотренным темам, в ходе которого участники дали высокую оценку проведённому мероприятию.