Şirvan şəhər Polis şöbəsinin əməkdaşları üçün təlimlər keçirilib
Mayın 23-də İnstitutun təlimçi-ekspertləri Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi Şirvan şəhər Polis şöbəsinin müstəntiq və təhqiqatçıları üçün təlimlər keçirib.
Təlim İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının (İHAK) 5-ci maddəsində təsbit edilmiş “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ”na dair müddəaların tətbiqi mövzularını əhatə edib.
Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İstintaq və təhqiqat idarəsinin müstəntiqi, polis kapitanı Vüqar Əmirov təlimi giriş nitqi ilə açaraq qonaqları salamlamış, İnstitutun təlimçilərini mütəmadi olaraq regionlarda görməkdən məmnun olduğunu və bu təlimlərlə bağlı İnstitut rəhbərliyinin təşəbbüsünü yüksək dəyərləndirdiyini, o cümlədən, hər zaman əməkdaşlığa açıq olduqlarını diqqətə çatdırmışdır.
Təlimin açılışında İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə İnstitutun fəaliyyət istiqamətləri, qarşıda duran perspektivlər barədə, eləcə də, təlimin gedişatı və strukturu haqqında geniş məlumat vermiş, təlimlərin keçirilməsi üçün yaradılmış şəraitə görə DİN-in rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirmişdir. Sədr bu cür təlimlərin keçirilməsinin hər iki qurum arasındakı əməkdaşlığa töhfə verəcəyinə inandığını qeyd etmişdir.
Sonra İdarə Heyətinin sədr müavini Natəvan Rüstəmova “İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının 5-ci maddəsi və dövlətin vəzifələri. Azadlıq və toxunulmazlıq hüququnun məhdudlasdırılması, 5-ci maddə üzrə Azərbaycana qarşı çıxarılan qərarlarda ən çox tanınan pozuntular” haqqında təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda 5-ci maddənin əsas prinsipləri və tətbiq edilən əsas meyarlar, “qanunçuluq” anlayışının mahiyyəti, pozitiv və neqativ öhdəliklərin əsas xüsusiyyətləri, həmçinin Azərbaycanla bağlı Avropa Insan Hüquqları Məhkəməsinin (AİHM) qərarlarında 5-ci maddə üzrə pozuntunun tanınması statistikası əks olunmuşdur.
Hüquq eksperti Vəfaddin İbayev qanunvericilik və məhkəmə təcrübəsindəki dəyişikliklərin azadlıq hüququnun təmin edilməsində əhəmiyyətindən bəhs etmiş, təcrübədə mövcud olan problemlər və onların həlli ilə əlaqədar tövsiyələr səsləndirmişdir. Ekspert qanunvericilikdə dəyişikliklərlə bağlı bir sıra təkliflər, həmçinin, azadlıq və toxunulmazlıq hüququ sahəsində aşkar edilmiş pozuntular barədə ətraflı şərhlər vermişdir.
Sonda 5-ci maddə üzrə kazusların qrup şəklində həlli və təqdimatları keçirilmiş, mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılaraq təlim iştirakçılar tərəfindən qiymətləndirilmişdir. Təlimdə iştirak edən 12 polis əməkdaşına sertifikatlar təqdim olunmuşdur.

Trainings were held for employees of Shirvan city Police Department
On May 23, trainers-experts of the Institute conducted trainings for investigators and interrogators of Shirvan city Police Department of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan.
Training covered the application of the provisions on the “Right to liberty and security” established in Article 5 of the European Convention on Human Rights (ECHR).
By opening the training with an introductory speech, investigator of the Chief Investigation and Inspection Department of the Ministry of Internal Affairs, Police Captain, Vugar Amirov welcomed the guests and said that he was pleased to see the regular visits of the trainers of the Institute to the regions of Azerbaijan.He highly appreciated the initiatives of the Institut related with these trainings and stressed that the governmental entity represented by him would be always open to cooperation.
At the opening of the training, the Chairman of the Board of the Institute, Mahammad Guluzade, gave an extensive information about the directions of the Institute's activities, future perspectives of cooperation with governmental institutions, as well as about the structure of the training. M.Guluzade also expressed his gratitude to the leadership of the Ministry of Internal Affairs for the conditions created for the training. The Chairman stated that he believed that such trainings would facilitate cooperation between the two institutions.
Deputy Chairman of the Board of the Institute, Natavan Rustamova made a presentation on such topics as: “Article 5 of the European Convention on Human Rights and Duties of the State”, “Restriction of the right to liberty and security and the most recognized violations in the resolutions made against Azerbaijan under Article 5”. The presentation reflected the basic principles of Article 5 and the main criteria applied, the essential features of positive and negative obligations as well as statistics on the recognition of violations of Article 5 in the resolutions of the European Court of Human Rights (ECtHR) regarding Azerbaijan.
Legal expert Vafaddin Ibayev spoke about the importance of changes in legislation and judicial practice in ensuring the right to liberty, made recommendations related to existing problems in legal practice and their solutions. The expert made a number of suggestions for changing the legislation, and also commented on the identified violations in the area of the right to liberty and security.
At the end, the participants were divided into case-solving groups and made an extensive exchange of ideas on the topics related with Article 5. The participants were given an opportunity of evaluating the training. 12 police officers were presented certificates.