Suraxanı, Nizami və Sabunçu rayonlarının orta məktəblərində “Narkotiklərlə mübarizə sağlam gələcəyin yoludur” mövzusunda maarifləndirici tədbirlər keçirilib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi ilə birgə Bakı şəhərinin bir sıra orta məktəblərində narkotiklərə qarşı mübarizəyə həsr olunmuş maarifləndirici tədbirlər həyata keçirib.
“Narkotiklərlə mübarizə sağlam gələcəyin yoludur” mövzusunda keçirilən tədbirlər mayın 21-də Suraxanı rayonu 87 saylı, mayın 22-də Nizami rayonu 61 saylı tam orta məktəblərdə və mayın 23-də Sabunçu rayonu 252 saylı məktəb-liseydə təşkil olunub.
Tədbirlərin keçirilməsində məqsəd narkotiklərin cəmiyyətə, insanların sağlamlığına vurduğu ziyan və onların nəticələri barədə yeniyetmə və gənclərin məlumatlandırılması, bu istiqamətdə aparılan təbliğat işlərinin miqyasının genişləndirilməsi və ictimai fəallığın artırılmasından ibarətdir.
İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini Vəfaddin İbayevin, təlimçilərdən Əmrah Rəhimli, Günay Abasova və Aygün Ariflinin maarifləndirici təqdimatları ilə keçirilən tədbirlərdə Suraxanı Rayon Məhkəməsinin hakimi Nərminə Rzayeva, Suraxanı RPİ-nin Yetkinlik yaşına çatmayanlarla iş üzrə profilaktiki işin təşkili bölməsinin rəisi, polis polkovnik-leytenantı Əfqan Ağayev, Nizami RPİ-nin Yetkinlik yaşına çatmayanlarla iş üzrə profilaktik işin təşkili bölməsinin inspektoru Nuranə Fətəliyeva, Nizami Rayon Məhkəməsinin hakimi Qumru Əliyeva, Sabunçu Rayon Məhkəməsinin hakimi Elnurə Rəcəbova öz maraqlı təcrübələrini şagirdlərlə bölüşüblər.
Tədbirlər çərçivəsində 87 saylı məktəbin direktoru Elmira Ələkbərova cəmiyyətin ciddi sosial bəlası sayılan, millətin təhlükə mənbəyinə çevrilən narkomaniyanın insan orqanizmi üçün zərərli nəticələrindən və onun törətdiyi fəsadlardan söz açıb. 61 saylı məktəbin direktoru Zenfira Şıxəliyeva isə narkotiklərin vətəndaşların sosial vəziyyətindən asılı olmayaraq, hamı üçün eyni dərəcədə təhlükə mənbəyi olmasından danışıb.
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin xüsusi dəstəyi ilə təşkil olunan tədbirlərdə ümumilikdə 295 şagird və müəllim iştirak edib.

Educational events on the topic “The fight against drugs is the way to a healthy future” were held in schools of the Surakhani, Nizami and Sabunchu districts
The Institute of Law and Human Rights together with the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, conducted educational events dedicated to the fight against drugs in several schools in Baku.
The events on the topic “Fight against the drugs is the way to a healthy future” took place on May 21 at Surakhani district school No. 87, on May 22 at Nizami district school No. 61, and on May 23 at Sabunchu district school-lyceum No. 252. The purpose of the events is to educate teenagers and young people about the negative impact of drugs on society and people’s health, as well as, to raise awareness, and increase social activity in this direction.
At the event, Deputy Chairman of the Board of the Institute Vafaddin Ibayev, along with trainers Amrah Rahimli, Gunay Abasova, and Aygün Arifli delivered educational presentations. Judge of the Surakhani District Court Narmina Rzayeva, Police Lieutenant Colonel Afgan Agayev, Head of the department for organizing preventive work with minors of Surakhani District Police Office, inspector of the department for organizing preventive work with minors of Nizami District Police Office Nurana Fataliyeva, judge of Nizami District Court Gumru Aliyeva, and judge of Sabunchu District Court Elnura Rajabova, shared their interesting experiences with students.
Within the framework of the events, the director of school No. 87, Elmira Alekperova, emphasized the harmful effects of drug addiction on the human body and highlighted it as a serious social issue posing a threat to the nation. The director of school No. 61, Zenfira Shikhaliyeva, said that drugs are a source of danger for everyone, regardless of the social status of citizens.
A total of 295 students and teachers took part in the events organized with the special support of the State Agency for Preschool and General Education under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.