Tələbələr arasında “Qalib Azərbaycan” adlı II Hüquq Olimpiadasının final mərhələsi keçirilib
Cari il dekabr ayının 21-də Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyası (ARVK) ilə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun (HİHİ) birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin doğum gününə həsr edilən tələbələr arasında “Qalib Azərbaycan” adlı II Hüquq Olimpiadasının final mərhələsi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsinin inzibati binasında təşkil olunan Olimpiadanın həlledici mərhələsindən öncə açılış nitqi ilə çıxış edən Ali Məhkəmənin sədr müavini, Məhkəmə-Hüquq Şurasının üzvü Çingiz Əsgərov komandaları və digər iştirakçıları salamlayıb, onlara uğurlar arzulayıb. Qeyd olunub ki, ölkəmizdə gənclərə hər zaman dəstək göstərilir, bu cür yarışların təşkili də hüquqşünaslıq peşəsinə böyük töhfə olacaqdır. Həmçinin bildirilib ki, Olimpiadaya təşkilati dəstək göstərən “Femida Könüllüləri" Təşkilatı Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsində fəaliyyət göstərən bir qrup könüllü gəncin təşəbbüsü ilə təsis edilib.
Tədbirdə ARVK-nın sədri Anar Bağırov çıxış edərək ölkəmizdə hüquq sahəsində təşkil olunan yarışların əhəmiyyətini vurğulayıb. Sədr Kollegiyanın dəstəyi ilə keçirilən yarışmaya ilk dəfə Qarabağ Universitetinin qoşulduğunu bildirərək Olimpiadanın nəticələrindən asılı olmayaraq, bütün komanda üzvlərinin sonda mükafatlandırılacağını söyləyib.
Sonra tədbirdə HİHİ-nin İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə intellektual və savadlı gəncliyin yetişdirilməsi işində bu cür yarışların rolu, gənclərin öz bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirməsi üçün geniş şəraitlərin yaradılması barədə danışıb.
Vəkillər Kollegiyası Akademiyasının rektoru, hüquq elmləri doktoru, professor Əmir Əliyev və "Kəngərli və partnyorları" Vəkil Bürosunun müdiri İsmayıl Kəngərli iştirakçılara uğurlar arzulayıb, final müsabiqəsinin reqlamenti və qaydalarını izah ediblər.
Həmçinin Olimpiadada qiymətləndirmə üzrə münsiflər heyəti qismində iştirak edən hakimlər qiymətləndirmə prosesində fəal iştiraklarına görə sertifikatlarla təltif olunublar.
Daha sonra Olimpiadanın final turuna start verilib və hər bir komandaya 3 saat ərzində cavablandırılması üçün konstitusiya hüququ, cinayət hüququ, habelə mülki hüquq sahəsi üzrə olmaqla, 3 kazus təqdim edilib.
Final mərhələsində təqdim edilən kazusların qiymətləndirilməsi meyarı düzgün hüquqi əsas və praktikaya, əldə edilmiş həllin konkretliyinə, o cümlədən səmərəliliyinə əsaslanıb.
Eyni zamanda Olimpiadada iştirak edən komandaların kapitanları arasında növbəti yarış keçirilib. Bu yarışda Prezident cənab İlham Əliyevin beynəlxalq və dövlətdaxili fəaliyyətinin müxtəlif aspektləri üzrə tələbələrin ictimai-siyasi və hüquqi biliklərini yoxlamaqla əhatə edilən 20 sual komandaların kapitanlarına təqdim edilib.
Komandalararası yarışda mümkün maksimal bal 130, komanda kapitanlarının yarışı üzrə mümkün maksimal bal isə 20 baldır.
Beləliklə, Olimpiadanın yekun nəticələrinə əsasən, komandalararası yarışda Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyinin Polis Akademiyası I yer (118 bal), Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Heydər Əliyev adına Akademiyası II yer (114 bal) və DİA - Prezident yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası isə III yerə (113,25 bal) layiq görülüb.
Komanda kapitanları arasında keçirilən yarışın nəticələrinə görə isə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Heydər Əliyev adına Akademiyası I (20 bal), Dövlət İdarəçilik Akademiyası II (12 bal) və Dövlət Gömrük Komitəsinin Gömrük Akademiyası ilə Qarabağ Universiteti III (10 bal) olub.
Qeyd edək ki, məqsədi konstitusiya hüququ, cinayət hüququ və mülki hüquq sahəsində tələbələrin bilik və bacarıqlarının müəyyən edilməsi, o cümlədən inkişafı olan Hüquq Olimpiadasının digər turları 30 noyabr və 14 dekabr tarixlərində uğurla təşkil olunub. Olimpiadada ölkə üzrə bütün hüquq fakültələrinin - ADA Universiteti, Dövlət İdarəçilik Akademiyası, Daxili İşlər Nazirliyinin Polis Akademiyası, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Heydər Əliyev adına Akademiyası, Dövlət Gömrük Komitəsinin Gömrük Akademiyası, Bakı Dövlət Universiteti, Qarabağ Universiteti, Milli Aviasiya Akademiyası, Naxçıvan Dövlət Universitetinin hüquqşünaslıq ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrinin komandası yarışıb.

Состоялся финальный этап II студенческой юридической олимпиады «Победитель Азербайджан»
21 декабря текущего года при совместной организации Коллегии адвокатов Азербайджанской Республики (КААР) и Института права и прав человека (ИППЧ) состоялся финальный этап II студенческой юридической олимпиады под названием «Победитель Азербайджан», посвященной дню рождения Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.
Выступая перед решающим этапом Олимпиады, проходившем в административном здании Верховного суда Азербайджанской Республики, заместитель председателя Верховного суда, член Судебно-правового совета Чингиз Аскеров поприветствовал команды и других участников, а также пожелал им успеха в финале. Было подчеркнуто, что наше государство всегда оказывает поддержку молодежи, и организация подобных соревнований внесет большой вклад в развитие юридической профессии. Также было отмечено, что организация «Волонтеры Фемиды», оказывающая организационную поддержку Олимпиаде, была создана по инициативе группы молодых добровольцев, работающих в Верховном суде Азербайджанской Республики.
В рамках мероприятии выступил председатель КААР, Анар Багиров, подчеркнув важность проведения в нашей стране соревнований в области права. Председатель отметил, что в Олимпиаде, проводимой при поддержке Коллегии, впервые принял участие Карабахский университет, и сообщил, что все члены команды, независимо от результатов по итогам Олимпиады, будут награждены.
Далее на мероприятии выступил председатель правления ИППЧ Магомед Гулузаде, который рассказал о роли подобных соревнований в деле воспитания интеллектуальной и образованной молодежи и создании широких возможностей для развития их знаний и навыков.
Ректор Академии Коллегии адвокатов, доктор юридических наук, профессор Амир Алиев и руководитель адвокатского бюро «Кенгерли и партнеры», Исмаил Кенгерли пожелали участникам успехов, разъяснили регламент и правила финального этапа.
Судьи, принимавшие участие в жюри на Олимпиаде, были награждены сертификатами за активную деятельность в процессе оценки.
Затем был дан старт финального тура Олимпиады, где каждой из команд было представлено по 3 казуса из области конституционного, уголовного и гражданского права, на которые необходимо было дать ответ в течение 3 часов.
Критерии оценки казусов, представленных на заключительном этапе, основывались на правильном юридическом обосновании и практике, конкретности и эффективности достигнутого решения.
Также был проведен конкурс между капитанами команд-участниц Олимпиады. В этом конкурсе капитанам команд были представлены 20 вопросов, проверяющих общественно-политические и правовые знания студентов по различным аспектам международной и внутригосударственной деятельности Президента Ильхама Алиева.
Максимально возможный результат в межкомандном соревновании – 130 баллов, а в соревновании между капитанами команд – 20 баллов.
Таким образом, по итоговым результатам олимпиады в межкомандном соревновании первое место (118 баллов) заняла Полицейская академия Министерства внутренних дел Азербайджанской Республики, второе место (114 баллов) заняла Академия Службы государственной безопасности Азербайджанской Республики имени Гейдара Алиева, а третье место (113,25 балла) заняла АГУ — Академия Государственного Управления при Президенте Азербайджанской Республики.
А по итогам конкурса, проведенного между капитанами команд I место (20 баллов), заняла Академия Службы государственной безопасности имени Гейдара Алиева, II место (12 баллов) Академия государственного управления и III место (10 баллов) Академия Государственного таможенного комитета и Карабахского университета.
Отметим, что прошлые туры юридической олимпиады были успешно проведены 30 ноября и 14 декабря, целью которых являлось определение и развитие знаний и навыков студентов в области конституционного, уголовного и гражданского права. В Олимпиаде принимали участие команды студентов всех юридических факультетов страны – Университета АДА, Академии государственного управления, Полицейской академии Министерства внутренних дел, Академии Службы государственной безопасности имени Гейдара Алиева, Академии Государственного таможенного комитета, Бакинского государственного университета, Карабахского университета, Национальной академии авиации и Нахичеванского государственного университета.