Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının V qurultayı keçirildi
Fevralın 5-i Bakı Konqres Mərkəzində Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının V qurultayı keçirildi.
Qurultayı AHİK-in sədri, Beynəlxalq Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının (BHİK) və Pan Avropa Regional Şurasının (PARŞ) vitse-prezidenti, Milli Məclisin deputatı Səttar Möhbalıyev açıb.
Açılış nitqindən sonra ilk olaraq Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ictimai-siyasi məsələlər üzrə köməkçisi Əli Həsənov dövlətimizin başçısı İlham Əliyevin qurultay iştirakçılarına təbrik məktubunu oxuyub.
Reqlamentə uyğun olaraq, qurultayın gündəliyi təsdiq edilib və rəhbər orqanlarının - rəyasət heyətinin, redaksiya, mandat və hesablayıcı komissiyaların tərkibi və katibliyin üzvləri seçilib.
Qurultayda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ictimai-siyasi məsələlər üzrə köməkçisi Əli Həsənov, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Səlim Müslümov, sahə həmkarlar ittifaqları təşkilatlarından 1300-dək nümayəndə, dövlət və hökumət rəsmiləri, eləcə də 30 ölkədən 85 nəfər beynəlxalq həmkarlar ittifaqı liderləri və fəalları iştirak edirdilər. AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutundan isə nümayəndə qismində Həmkarlar Təşkilatının sədri Leyla Məmmədova iştirak etmişdir.
AHİK-in sədri, Milli Məclisin deputatı S.Möhbalıyev hesabat məruzəsi ilə çıxış edib. Həmçinin sədr Beynəlxalq həmkarlar ittifaqlarının rəhbərlərinin Azərbaycanda gedən iqtisadi islahatları yüksək qiymətləndirdiklərini də qeyd edib.
Daha sonra S.Möhbalıyev ölkə prezidenti, cənab İlham Əliyevin bu ilki prezident seçkilərində namizədliyinin irəli sürülməsi təklifi ilə çıxış edərək, növbədənkənar seçkilərin aprelin 11-i baş tutacağını vurğulayıb.

The 5th Congress of the Confederation of Trade Unions of Azerbaijan was held
On February 5, the Baku Congress Center hosted the 5th Congress of the Confederation of Trade Unions of Azerbaijan.
The meeting was opened by the chairman of the CCTUA, member of the parliament, deputy chairman of the International Trade Union Confederation (ITUC) and vice-president of the Pan-European Regional Council (PERS) Sattar Mogbaliyev.
After the opening speech, Ali Hasanov, aide to the President of the Republic of Azerbaijan for Social and Political Affairs, read a congratulatory letter from the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to the participants of the congress.
In accordance with the regulations, the agenda of the Congress was approved, and members of the governing body - the Presidium, the editorial board, mandates and settlement commissions, and members of the secretariat were elected.
Ali Hasanov, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan for Social and Political Affairs, Salim Muslumov, Labor and Social Security Minister, representatives of the Government, 85 international trade union leaders and activists from 30 countries attended the congress. From the Institute of Law and Human Rights of ANAS, the event was attended by Leila Mamedova, chairman of the trade union organization of the Institute.
The chairman of the CCTUA, member of the parliament S.Mogbaliyev delivered a report. He also noted that the leaders of international trade unions highly appreciated the economic reforms in Azerbaijan.
Later, S.Moghaliyev made a proposal to nominate the current president of the country Mr. Ilham Aliyev in the upcoming presidential elections and said that the extraordinary elections will be held on April 11.