İnstitut rəhbəri Avropa Şurasının tədbirində iştirak edib
27 oktyabr 2022-ci il tarixində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə Avropa Şurasının Bakı ofisi tərəfindən təşkil edilmiş “Qeyri-kommersiya sektorunda çirkli pulların yuyulması və terrorizmin maliyyələşdirilməsi riskləri” mövzusunda keçirilmiş seminarda iştirak etmişdir.
Seminarda Dövlət Təhlükəsizlik Xidməti, Ədliyyə Nazirliyi, Maliyyə Monitorinq Xidməti, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi və yerli qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri iştirak etmişlər. Tədbirdə çıxış edən Məhəmməd Quluzadə iştirakçılara İnstitut haqqında məlumat vermiş və FATF standartları əsasında Azərbaycanda həyata keçirilən tədbirlərdən bəhs etmişdir. O, QHT sektorunun, əsasən, dövlət tərəfindən maliyyələşdiyini nəzərə alaraq terrorizmin maliyyələşdirilməsi baxımından az risk yaratdığını, ümumilikdə vəziyyətin davamlı monitorinq edilməsinin və qanunvericilikdəki boşluqların aradan qaldırılması üçün tövsiyələrin hazırlanmasının vacibliyini vurğulamışdır.

The head of the Institute took part in the event of the Council of Europe
On October 27, 2022, the Chairman of the Board of the Institute of Law and Human Rights, Mahammad Guluzade took part in a seminar on the topic “Risks of money laundering and terrorist financing in the non-profit sector”, organized by the Council of Europe Baku Office.
The seminar was attended by representatives of the State Security Service, the Ministry of Justice, the Financial Monitoring Service, the State Committee on Religious Associations and representatives of local non-governmental organizations. Speaking at the event, Mahammad Guluzade informed the participants about the Institute and spoke about the measures implemented in Azerbaijan based on the FATF standards. He emphasized that the NGO sector is mainly funded by the state and poses little risk in terms of terrorist financing, as well as the importance of constantly monitoring the situation and preparing recommendations to address gaps in legislation.