İnstitutda 10 dekabr – Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib
8 dekabr tarixində Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzinin (Mərkəz) və Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun (İnstitut) birgə təşkilatçılığı ilə 10 dekabr - İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib.
Tədbir son bir ildə ölkəmizdə insan hüquqları ilə bağlı qəbul edilmiş hüquqi aktları və görülmüş işləri, Mərkəzin və İnstitutun insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində rolunu və müxtəlif tərəfdaşların bu sahədə təcrübəsini müzakirə etmək məqsədilə təşkil olunmuşdur.
Mərkəzin İcraçı direktoru Samir Mahmudov tədbiri giriş sözü ilə açaraq, Azərbaycanın müstəqilliyi dövründə Ulu Öndər Heydər Əliyevin dövlət siyasətində müəyyən etdiyi əsas istiqamətlərdən olan insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirilmiş çoxsaylı institusional və qanunvericilik tədbirlərindən və Azərbaycanın bu istiqamətdə keçdiyi mühüm inkişaf yolu barədə danışmış, Azərbaycanda insan hüquqlarının və əsas azadlıqlarının səmərəli müdafiə mexanizminin yaradılmasına nail olunduğunu bildirmişdir. Həmçinin, qeyd etmişdir ki, ölkə vətəndaşlarının bütün hüquq və azadlıqlarının daha etibarlı şəkildə qorunması istiqamətində məqsədyönlü tədbirlərin gerçəkləşdirilməsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilir. Məhz ölkə başçısının Fərmanı ilə bu il Mərkəzin yaradılması onun hüquqi islahatlara, qanunvericiliyimizin inkişafına, o cümlədən insan hüquqlarının müdafiəsinə diqqətinin bariz nümunəsidir.
Tədbirdə iştirak edən Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının İnsan hüquqlarının müdafiəsi məsələləri sektorunun müdiri Həbib Abdullayev Azərbaycanda insan hüquqları sahəsində ümummilli lider Heydər Əliyevin 18 iyun 1998-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı"nın qanunvericilik və institusional islahatları özündə əks etdirən xüsusi əhəmiyyətə malik sənəd olduğunu bildirmişdir. Bu sənədin ölkəmizdə demokratik institutların formalaşması prosesini sürətləndirdiyini, yeni üçpilləli məhkəmə sisteminin, konstitusiya nəzarətinin, ombudsman kimi yeni təsisatın yaradılaraq insan hüquqları sahəsində irəliyə doğru daha mühüm addımların atıldığını vurğulamışdır.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə çıxışı zamanı 2022-ci ildə Azərbaycan Respublikasında insan hüquqları ilə bağlı qəbul edilən əsas qanunvericilik aktları barədə geniş məlumat vermişdir. O, sosial təminat hüququ; sağlamlığın qorunması hüququ; azad sahibkarlıq hüququ; təhsil hüququ və yaradıcılıq azadlığı; sülh, təhlükəsiz inkişaf və keçmiş məcburi köçkünlərin hüquqları və başqa sahələrdə qəbul olunmuş qanunları diqqətə çatdırmışdır. Sədr, həmçinin, vətəndaşların hüquq və azadlıqlarının qorunmasına böyük önəm verildiyi Azərbaycan Respublikasının bu sahə ilə bağlı bütün beynəlxalq sənəd və konvensiyalara, o cümlədən İnsan hüquqları haqqında Ümumi Bəyannaməyə qoşulduğunu və beynəlxalq hüquq normalarının milli qanunvericiliyə implementasiya edildiyini vurğulamışdır.
İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun fəaliyyəti haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat verərkən bildirmişdir ki, noyabr ayında İnstitut “beyin mərkəzlərinin” qlobal bazası olan On Think Tanks (OTT) platformasına “Hüquq, insan haqları, ədliyyə və təhsil sahəsində ixtisaslaşan beyin mərkəzi” kimi daxil edilmişdir.
Tədbirdə AR Prezidenti Administrasiyasının Cinayət və inzibati qanunvericilik sektorunun müdiri Fərhad Tutayuk, AR Vəkillər Kolegiyasının sədri Anar Bağırov, AR Konstitusiya Məhkəməsinin İnsan hüquqları və analitik şöbəsinin müdiri Anar Babayev, Milli Məclisin deputatı Bəhruz Məhərrəmov, Mediasiya Şurasının İdarə Heyətinin sədri Nadir Adilov, UNİCEF-in Azərbaycan Respublikasındakı Uşaq müdafiəsi proqramının rəhbəri Vüqar Salmanov, BDU-nun Hüquq fakültəsinin dekanı Zaur Əliyev, BDU-nun İnsan hüquqları və İnformasiya hüququ üzrə YUNESKO kafedrasının müdiri Əmir Əliyev, AR Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının hüquq kafedrasının müdiri İsaxan Vəliyev və başqaları çıxış etmişlər.
Qeyd edək ki, dekabr ayında Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu publik hüquqi şəxs müxtəlif universitetlərin hüquq və jurnalistika ixtisasları üzrə bakalavr və magistr səviyyələrində təhsil alan tələbələri arasında 10 dekabr – Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş müsabiqə elan etmişdir.
Edilən müraciətlər üzrə müsabiqədə ən yüksək nəticələr göstərən BDU-nun Hüquq fakültəsinin 3 tələbəsi - Eynəddin Həbibov, Arzu Şükürova və Şahid Məhərrəmli hüquq nominasiyası üzrə, həmçinin, BDU-nun Jurnalistika fakültəsinin ən yüksək nəticə göstərən 4 tələbəsi - Nuranə Quliyeva, İsa Taralov, Şəms Hüseynli və Elşən Soltanzadə jurnalistika nominasiyası üzrə qalib elan edilmişlər.
Qaliblər tədbir zamanı İnstitut rəhbərliyi tərəfindən sertifikatlar və mükafatlarla təltif edilmişlər.
Tədbirdə dövlət qurumlarının və komitələrin əməkdaşları, beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri, vətəndaş cəmiyyəti və qeyri-hökumət təşkilatlarının üzvləri, həmçinin müsabiqə qalibləri və media nümayəndələri iştirak etmişlər.

The Institute hosted a round table dedicated to December 10 - International Human Rights Day
On December 8, a round table dedicated to December 10 - Human Rights Day was held. The event was jointly organized by the Center for Legal Expertise and Legislative Initiatives (Center) and the Institute of Law and Human Rights (Institute).
The event was aimed to discuss the adopted legal acts and the work done in the field of human rights in our country over the past year, the role of the Center and the Institute in the field of human rights protection and the experience of various partners in this field. The Executive Director of the Center, Samir Makhmudov opened the event and spoke about the numerous institutional and legislative measures taken in the field of human rights protection, which are the main directions of state policy determined by the great leader Heydar Aliyev during the independence of Azerbaijan, and he also noted the important development path, passed by Azerbaijan in this direction, and stressed the achievement of an effective mechanism for the protection of fundamental human rights and freedoms. Further, he noted that under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the implementation of actions aimed at more reliable protection of all rights and freedoms of the country's citizens continues successfully. By decree of the Head of the state, the creation of the Center this year is a clear example of his attention to legal reforms, the development of our legislation, including the protection of Human Rights.
Habib Abdullayev, Head of Division for the protection of Human Rights of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, stated that, by June 18, 1998 Order of the great leader Heydar Aliyev, the “State Program for the Protection of Human Rights” was approved in the field of Human Rights. This document has a particular importance, including legislative and institutional reforms. He stressed that this document accelerated the process of formation of democratic institutions in our country, and became an important step forward in the field of human rights, through the creation of a new three-tier judicial system, constitutional control, as well as a new structure of the Ombudsman.
The Chairman of the Board of the Institute, Mahammad Guluzade, during his speech gave extensive information about the main legislative acts on Human Rights adopted in the Republic of Azerbaijan in 2022. He talked about the right to social security; the right to health care; the right to free enterprise; the right to education and freedom of creativity; peace, secure development and the rights of former internally displaced persons, as well as a number of laws adopted in other areas. The Chairman also stressed that the Republic of Azerbaijan attaches great importance to the protection of the rights and freedoms of citizens and acceded to all international documents and conventions related to this area, including the Universal Declaration of Human Rights, and noted the implementation of international legal norms in national legislation.
Informing the participants of the event about the activities of the Institute of Law and Human Rights, M. Guluzade said that in November the Institute was added to the On Think Tanks (OTT) platform, which is a global database of “think tanks”, and is listed on the platform as “a think tank specializing in law, human rights, justice and education”.
At the event the Head of Division of criminal and administrative legislation of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, Farhad Tutayuk, the Chairman of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan, Anar Baghirov, Head of the Department for Human Rights and analytical work of the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan, Anar Babayev, deputy of the Milli Majlis (National Assembly) Bahruz Maharramov, Chairman of the Board of the Mediation Council, Nadir Adilov, Head of the Child Protection Department of the United Nations Children's Fund (UNICEF) in Azerbaijan, Vugar Salmanov, Dean of the Faculty of Law of BSU, Zaur Aliyev, Head of the UNESCO Chair in Human Rights and Information Law of BSU, Amir Aliyev, Head of the Faculty of Law of the Academy of Public Administration under the President of Azerbaijan Republic, Isakhan Veliyev and others were took the floor.
It should be noted that in December the Institute of Law and Human Rights, a public legal entity, announced a competition among undergraduate and graduate students of legal and journalistic specialties of various universities on the occasion of December 10 - International Human Rights Day.
Based on the applications received, 3 students of the Faculty of Law of BSU - Einaddin Habibov, Arzu Shukurova and Shahid Maharramli, who showed the highest results in the nomination “Jurisprudence” and 4 students of the Faculty of Journalism of BSU, who showed the highest result in the nomination “Journalism” - Nurana Kuliyeva, Isa Taralov, Shams Huseynli and Elshan Soltanzade were announced as winners. During the event, the winners received certificates and awards from the leadership of the Institute.
The event was attended by employees of government agencies and committees, representatives of international organizations, representatives of civil society and non-governmental organizations, as well as winners of the competition and media representatives.