İnstitut əməkdaşlarının iştirakı ilə keçirilən hesabat iclasını institutun direktoru, Milli Məclisin deputatı, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Aytən xanım Mustafazadə açaraq 2019-cu il ərzində institutda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamlarının, Dövlət Proqramlarının icrası ilə əlaqədar tapşırılmış elmi işlərin yerinə yetirilməsinə dair ümumiləşdirilmiş məlumat verərək, il ərzində institut şöbələrinin gördüyü işlərin, çap olunmuş elmi nəşrlərin, yenicə çapdan çıxmış məqalələr toplusunun institut üçün əhəmiyyəti və vacibliyini qeyd edib.
A.Mustafazadə ölkəmizin nailiyyətlərini dünya ölkələri ilə paylaşmaq, həmçinin məhkəmə-hüquq sahəsində süni intellektin və informasiya texnologiyalarının tətbiq olunmasına dair beynəlxalq təcrübəni öyrənmək məqsədilə, Avropa Şurası Ədalət Mühakiməsinin Səmərəliliyi üzrə Avropa Komissiyası (CEPEJ) ilə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun birgə təşkil etdiyi Bakıda ilk dəfə keçirilmiş “Süni intellekt və insan hüquqları” adlı beynəlxalq konfransın məhz institut üçün böyük uğur olduğunu xüsusi vurğuladı.
Daha sonra professor 2019-cu il hesabat dövründə İnstitutun mövqeyini ifadə edən əməkdaşlıq görüşlərinin nəticələrinin ümidedici olacağını bildirərək, 2020-ci ildə qarşıda duran məsələləri diqqətə çatdırmış, eyni zamanda institut əməkdaşlarını Yeni il və Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi günü münasibəti ilə təbrik etmiş, alimlərimizə elmi fəaliyyətlərində yeni-yeni uğurlar arzulamışdır.

The Institute of Law and Human Rights of ANAS held a final meeting of 2019
Today was held a final meeting of the Institute of Law and Human Rights of ANAS on the results of 2019.
Opening the final meeting of the Institute, Ayten Mustafazade, Director of the Institute, JD, Professor, Member of Parliament, presenting general information about completed scientific tasks according to decrees and orders of the President of the Republic of Azerbaijan, state programs during 2019, underlined the importance and significance of the work done by departments of the Institute, as well as published scientific publications and a collection of articles over the past year.
A.Mustafazade particularly noted the great success, for both the Institute and the state, first time in Baku holding the international conference “Artificial Intelligence and Human Rights”, organized jointly with European Commission for the Efficiency of Justice (CEPEJ), in order to study international experience in applying Artificial Intelligence and information technology in the judicial field.
Further, Professor told about the encouraging results of cooperation meetings over the past year, touched the issues facing the Institute in 2020, also congratulated the staff on the Day of Solidarity of Azerbaijanis and the upcoming New Year, wished scientific success in their work.