Böyük siyasətin günahsız qurbanları – “20 YANVAR”şəhidləri anıldı
18 yanvar 2018 –ci il tarixində AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda “20 yanvar” hadisələrinin 28 – ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilmiş, böyük siyasətin günahsız qurbanlarının əziz xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir. Tədbirdə çıxış edən AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor, Milli Məclisin deputatı xanım Aytən Mustafazadə dünya azərbaycanlılarının yaddaşına həkk olunmuş həmin gecənin unudulmadığını bildirərək, hər bir azərbaycanlı alimin o vaxtkı rəsmi statistik rəqəmlərə istinad etməsinin vacibliyindən, çoxmillətli sakini olan Bakıda müxtəlif xalqların nümayəndələrinin günahsız yerə qətlə yetirildiyindən danışıb.
Daha sonra söz alan digər institut əməkdaşları; Xaqan Balayev, Xalid Niyazov, Əli Rzayev, Elşad Mirbəşiroğlu, Raciv Qurbanov, Mirağa Cəfərquliyev və Lalə Əhmədova məlum hadisələrlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.

Шехиды 20 Января — невинные жертвы большой политики
18 января 2018 года в Институте права и прав человека НАНА состоялось мероприятие в связи с 28-й годовщиной событий 20 января 1990 года.
Память о невинных жертвах была почтена минутой молчания. Директор Института права и прав человека НАНА, доктор юридических наук, профессор, депутат Милли Меджлиса Айтен Мустафазаде отметила, что та трагическая ночь осталась навсегда в памяти азербайджанцев, указала на важность того, чтобы наши ученые ссылались на официальные статистические цифры тех дней, рассказала об убийствах невинных людей, являющихся представителями разных национальностей, проживавших в многонациональном Баку.
Далее выступили сотрудники Института и поделились воспоминаниями в связи с трагическими событиями: Хаган Балаев, Халид Ниязов, Али Рзаев, Эльшад Мирбашироглы, Раджив Гурбанов, Мирага Джафаргулиев, Лала Ахмедова