20 Yanvarın günahsız qurbanlarının əziz xatirəsi anıldı
Azərbaycan xalqının qəhrəmanlıq səhifəsi olan 20 Yanvar faciəsindən 31 il ötür. 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə keçmiş sovet ordusunun hərbi hissələri Bakı şəhərində müstəqil dövlət yaratmaq və öz suverenliyini əldə etmək üçün ayağa qalxan dinc əhaliyə qarşı misli görünməmiş qətliam törədib. Lakin bu qanlı cinayət insanların azadlıq eşqini söndürə bilməyib, xalqımız qanı bahasına da olsa, öz dövlət müstəqilliyinə qovuşub.
Milli birlik və vətənpərvərliyin simvoluna çevrilmiş 20 Yanvar faciəsi xalqımızın öz suverenliyi uğrunda apardığı mübarizənin şərəfli tarixidir. Hər il faciənin ildönümü ərəfəsində şəhidlərin əziz xatirəsi ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda da dərin ehtiramla yad edilir.
Hər il olduğu kimi bu il də AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda 20 Yanvar şəhidlərinin əziz xatirəsi anılıb. Veb formatda təşkil olunmuş tədbirdə institutun direktoru, hüquq elmləri doktoru, professor Aytən Mustafazadə və institut əməkdaşları 20 Yanvar faciəsi ilə bağlı tarixi faktlara söykənən hadisələr haqqında fikirlərini bölüşüblər.
Biz tariximizi unutmadıq. Biz tariximizi şəhidlərimizin qanı ilə zəfər qələbəsinə qədər ucalara yüksəltdik.

The memory of the innocent victims of January 20 is honored
31 years have passed since the tragedy of January 20, which is a heroic page of the Azerbaijani people. On the night of January 19-20, 1990, the military units of the former Soviet army committed an unprecedented massacre of the civilian population in the city of Baku, who embarked on the path of creating an independent state and gaining their own sovereignty. But this bloody crime could not extinguish the love of people for freedom, our people, despite their blood, gained state independence.
The tragedy of January 20, which became a symbol of national unity and patriotism, is a glorious story of our people's struggle for their sovereignty. Every year, on the eve of the anniversary of the tragedy, the memory of the martyrs is honored with deep respect in our country and abroad.
As every year, this year the Institute of Law and Human Rights of ANAS honored the memory of the martyrs on January 20. At the event, organized in a web format, the director of the Institute, Doctor of Law, Professor Ayten Mustafazade and the staff of the Institute shared their views on the events related to the tragedy of January 20, based on historical facts.
We have not forgotten our history. We have raised our history to a victorious victory with the blood of our martyrs.