20 Yanvarın günahsız qurbanlarının əziz xatirəsi anıldı
Azərbaycan xalqının qəhrəmanlıq səhifəsi olan 20 Yanvar faciəsindən 31 il ötür. 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə keçmiş sovet ordusunun hərbi hissələri Bakı şəhərində müstəqil dövlət yaratmaq və öz suverenliyini əldə etmək üçün ayağa qalxan dinc əhaliyə qarşı misli görünməmiş qətliam törədib. Lakin bu qanlı cinayət insanların azadlıq eşqini söndürə bilməyib, xalqımız qanı bahasına da olsa, öz dövlət müstəqilliyinə qovuşub.
Milli birlik və vətənpərvərliyin simvoluna çevrilmiş 20 Yanvar faciəsi xalqımızın öz suverenliyi uğrunda apardığı mübarizənin şərəfli tarixidir. Hər il faciənin ildönümü ərəfəsində şəhidlərin əziz xatirəsi ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda da dərin ehtiramla yad edilir.
Hər il olduğu kimi bu il də AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda 20 Yanvar şəhidlərinin əziz xatirəsi anılıb. Veb formatda təşkil olunmuş tədbirdə institutun direktoru, hüquq elmləri doktoru, professor Aytən Mustafazadə və institut əməkdaşları 20 Yanvar faciəsi ilə bağlı tarixi faktlara söykənən hadisələr haqqında fikirlərini bölüşüblər.
Biz tariximizi unutmadıq. Biz tariximizi şəhidlərimizin qanı ilə zəfər qələbəsinə qədər ucalara yüksəltdik.

Почтена память невинных жертв 20 января
Прошло 31 лет с трагедии 20 января, которая является героической страницей азербайджанского народа. В ночь с 19 на 20 января 1990 года воинские части бывшей советской армии совершили в городе Баку небывалую резню мирного населения, вставшего на путь создания независимого государства и обретения собственного суверенитета. Но это кровавое преступление не смогло погасить любовь людей к свободе, наш народ, несмотря на свою кровь, обрел государственную независимость.
Трагедия 20 января, ставшая символом национального единства и патриотизма, - славная история борьбы нашего народа за свой суверенитет. Каждый год в канун годовщины трагедии в нашей стране и за ее пределами с глубоким почтением чтят память шехидов.
Как и каждый год, в этом году в Институте права и прав человека НАНА почтили память шехидов 20 января. На мероприятии, организованном в веб-формате, директор института, доктор юридических наук, профессор Айтен Мустафазаде и сотрудники Института поделились мнениями о событиях, связанных с трагедией 20 января, основанными на исторических фактах.