İnstitutun doktorantı Dağlıq Qarabağ həqiqətlərini fransız dilində dünya ictimaiyyətinə çatdırıb
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun doktorantı, hazırda Fransanın Strasburq Universitetində ezamiyyətdə olan Səid Musayevin “Dağlıq Qarabağ ətrafında yeni meydan oxuma realizmdən praqmatizmə doğru” sərlövhəli elmi məqaləsi dərc olunub.
Beynəlxalq “İRS” jurnalının Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi ilə əlaqədar fransız dilində nəşr edilən xüsusi nömrəsində dərc olunan bu məqalədə Dağlıq Qarabağ münaqişəsi hüquqi kontekstdə geniş təhlil edilib. Azərbaycanın və Ermənistanın dövlət başçıları arasında Cenevrədə aparılan son danışıqların münaqişənin həlli istiqamətində yeni mahiyyəti, eləcə də erməni tərəfin danışıqlar prosesi ilə bağlı Ermənistan ictimaiyyətində yaratdığı çaşqınlıq ifşa olunur.
Bu məqalə vasitəsilə Fransada ictimaiyyət Ermənistandan azad olunacaq beş rayonla yanaşı, Kəlbəcər və Laçının yeni danışıqlar formatında mərhələli geri alınması, eləcə də Dağlıq Qarabağda BMT-nin və ATƏT-in Minsk qrupunun birgə təşkil edəcəyi gələcək referendumun əsas şərtləri ilə bağlı geniş məlumatlandırılır.
Cenevrədə Prezident İlham Əliyevin praqmatik danışıqları nəticəsində işğalçı ölkənin rəhbərliyinin də Azərbaycanın siyasi gücünü etiraf etdiyini vurğulayan müəllif münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin olunması ilə həllinin regionda sülh və əmin-amanlığın möhkəmləndirilməsinə müsbət təsir göstərəcəyini bildirib.
İşğalçı ölkə üçün Dağlıq Qarabağdakı ermənilərlə yeganə nəqliyyat-kommunikasiya dəhlizinin Azərbaycanın Kəlbəcər və Laçın rayonlarından keçdiyini diqqətə çatdıran müəllif Ermənistanın əslində bu separatizmdən qazanc əldə etmədiyini, əksinə, öz-özünü təcrid etdiyini vurğulayıb. İlk növbədə yeddi rayonun qaytarılmasına dair Azərbaycan-Ermənistan sülh sazişinin imzalanması ilə Kəlbəcər və Laçının orada yerləşdiriləcək beynəlxalq sülhyaratma missiyasının nəzarətində mərhələli şəkildə Azərbaycana təhvil veriləcəyi bildirilir.
Məqalədə qeyd olunur ki, dövlətimizin Azərbaycan və Ermənistan əhalisi arasında sülh prosesi və bir milyondan artıq qaçqın və məcburi köçkünün öz yurd-yuvalarına qayıdışı ilə bağlı strategiya planı tərtib olunub, bu ölkədə ermənilərə qarşı heç bir irqi, yaxud milli ayrı-seçkilik yoxdur. Bu məqsədlə 2016-cı il dekabrın 6-da Bakıda hər iki ölkənin ziyalıları tərəfindən Azərbaycan-Ermənistan Sülh Platformasının təsis olunmasının beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən müsbət qarşılanması oxucuların diqqətinə çatdırılır.
“Dağlıq Qarabağ ətrafında yeni meydan oxuma realizmdən praqmatizmə doğru” sərlövhəli yazıda Ermənistanın regionda Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xəttinə, “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinə, TANAP, TAP kimi qitələrarası nəhəng enerji və nəqliyyat dəhlizlərinə qoşulmasının Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin konstruktiv həlli ilə birbaşa bağlı olması oxuculara çatdırılır. ATƏT-in Helsinki Yekun Aktının torpaqların ərazi bütövlüyü, sərhədlərin toxunulmazlığı və gücün
tətbiqinin qadağan olunması ilə bağlı beynəlxalq hüququn əsas prinsiplərinin işğalçı Ermənistan tərəfindən hələ də pozulması faktı kəskin pislənilir.
Məqalənin tam mətni ilə   http://irs-az.com/new/files/2018/206/2621.pdf   linkində tanış olmaq mümkündür.

Во Франции опубликована статья «Новый вызов вокруг Нагорного Карабаха: от реализма к прагматизму» докторанта Института права и прав человека НАНА о реалиях нагорно-карабахского конфликта
Докторант Института права и прав человека НАНА Саид Мусаев, в настоящее время находящийся в Страсбургском университете во Франции, опубликовал статью «Новый вызов вокруг Нагорного Карабаха: от реализма к прагматизму».
Статья, представляющая собой глубокий анализ в правовом контексте нагорно-карабахского конфликта, опубликована в специальном выпуске международного журнала «IRS» на французском языке в связи с 100-летием Азербайджанской Демократической Республики. В статье раскрываются новая суть решения конфликта в свете последних переговоров в Женеве между президентами Азербайджана и Армении, а также причина возникшего замешательства общества Армении в связи с процессом переговоров.
Благодаря данной статье общество Франции проинформировано о том, что наряду с возвращением пяти райнов Азербайджана в формате новых переговоров будет осуществляться поэтапный возврат Кяльбаджара и Лачына, а также повествуется о ключевых условиях будущего референдума, который будет организован совместно ООН и Минской группой ОБСЕ в Нагорном Карабахе.
Автор подчеркивает, что в результате прагматических переговоров президента Ильхама Алиева в Женеве даже руководство страны-оккупанта признает политическую власть Азербайджана и отмечает, что урегулирование конфликта путем обеспечения территориальной целостности Азербайджана окажет положительное влияние на укрепление мира и стабильности в регионе.
В статье выделяется, что для страны-оккупанта единственная связь с армянами Нагорного Карабаха проходит через траспортный и коммуникационный коридор Лачынского и Кяльбаджарского районов Азербайджана и, фактически Армения от сепаратизма ничего не приобрела, а наоборот, только изолировала себя. В первую очередь отмечается, что с подписанием мирного договора между Азербайджаном и Арменией о возвращении семи райнов под контролем международной миротворческой миссии, размещенной в Кяльбаджаре и Лачыне, будет осуществляться поэтапная передача данных районов.
Здесь также отмечается, что нашим государством подговлен стратегический план по мирному процессу между азербайджанским и армянским населением, возвращению более миллиона беженцев и вынужденных пересенцев в родные земли, и что в нашей стране по отношению к армянам нет расовой или национальной дискриминации. Как известно, с этой целью 6 декабря 2016 года в Баку также была создана «Платформа для мира между Азербайджаном и Арменией».
В статье под названием «Новый вызов вокруг Нагорного Карабаха: от реализма к прагматизму» до внимания читателей доводится, что присоединение Армении к железной дороге Баку – Тбилиси – Карс, к проекту «Южный газовый коридор» и таким трансконтинентальным энергетическим и транспортным коридорам, как TANAP и TAP напрямую зависит от конструктивного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. И факт того, что Армения все еще нарушает основные принципы международного права - согласно Хельсинкскому Заключительному акту ОБСЕ, основными принципами международного права являются запрет в отношении нарушения территориальной целостности земель, неприкосновенность границ и применение силы, резко осуждается.