Tarixi zəfərlərə aparan yol
Bu gün xalqımız Qafqaz İslam Ordusu tərəfindən Bakının 15 sentyabr 1918-ci ildə mənfur erməni-bolşeviklərdən azad olunmasının 103-cü ildönümünü qeyd edir. Hələ 1915-ci ildə azərbaycanlı oğullar Çanaqqalada türk qardaşlarının köməyinə çatmışdı. Döyüşçülər qardaş torpaqlarında şəhadətə qovuşdular. Üç il sonra 1918-ci ildə böyük türk ordusu oxşar mübarizə üçün Azərbaycanda idi. Azərbaycan çar Rusiyasının əsarətindən qurtarıb, 1918-ci il mayın 28-də ilk müstəqil respublikasını qursa da, ölkədə mürəkkəb, təhlükəli hərbi-siyasi şərait mövcud idi və dövlətin müstəqilliyini müdafiə etməyə qadir olacaq yetərli milli hərbi qüvvələr hələ formalaşmamışdı. Bunsuz isə Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini təsəvvür etmək çətin idi.
Bu fikirləri AZƏRTAC-a açıqlamasında AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun böyük elmi işçisi Aidə Bəndəliyeva deyib. O bildirib ki, müstəqilliyə təzə qovuşmuş, beynəlxalq aləmdə hələ tanınmayan gənc dövlətimizin ərazi bütövlüyünü təmin etmək imkanları yetərincə deyildi. Neft Bakısı o zaman erməni tör-töküntüləri, bolşeviklər və ingilislərin işğalı altında idi. Ermənilər otuz min azərbaycanlını qətlə yetirmişdi.

Путь к историческим победам
Сегодня наш народ отмечает 103-ю годовщину освобождения Баку Кавказской исламской армией 15 сентября 1918 года от коррумпированных армян-большевиков. Еще в 1915 году азербайджанские сыновья пришли на помощь турецким братьям в Чанаккале. Воины приняли мученическую смерть на своих братских землях. Три года спустя, в 1918 году, большая турецкая армия была в Азербайджане для аналогичной борьбы. Хотя Азербайджан был освобожден от царской России и 28 мая 1918 года основал свою первую независимую республику, в стране была сложная, опасная военно-политическая ситуация, и было сформировано недостаточно национальных вооруженных сил для защиты независимости страны. Без него было трудно представить государственную независимость Азербайджана.
Об этом АЗЕРТАДЖ сообщила старший научный сотрудник Института права и прав человека НАНА Аида Бендалиева. Она отметила, что возможности для обеспечения территориальной целостности только что обретшего независимость, еще не признанного на международной арене молодого государства оказались недостаточными. Нефтяной Баку в то время находился под оккупацией армянских сепаратистов, большевиков и англичан. Армяне убили тридцать тысяч азербайджанцев.