Tarixi zəfərlərə aparan yol
Bu gün xalqımız Qafqaz İslam Ordusu tərəfindən Bakının 15 sentyabr 1918-ci ildə mənfur erməni-bolşeviklərdən azad olunmasının 103-cü ildönümünü qeyd edir. Hələ 1915-ci ildə azərbaycanlı oğullar Çanaqqalada türk qardaşlarının köməyinə çatmışdı. Döyüşçülər qardaş torpaqlarında şəhadətə qovuşdular. Üç il sonra 1918-ci ildə böyük türk ordusu oxşar mübarizə üçün Azərbaycanda idi. Azərbaycan çar Rusiyasının əsarətindən qurtarıb, 1918-ci il mayın 28-də ilk müstəqil respublikasını qursa da, ölkədə mürəkkəb, təhlükəli hərbi-siyasi şərait mövcud idi və dövlətin müstəqilliyini müdafiə etməyə qadir olacaq yetərli milli hərbi qüvvələr hələ formalaşmamışdı. Bunsuz isə Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini təsəvvür etmək çətin idi.
Bu fikirləri AZƏRTAC-a açıqlamasında AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun böyük elmi işçisi Aidə Bəndəliyeva deyib. O bildirib ki, müstəqilliyə təzə qovuşmuş, beynəlxalq aləmdə hələ tanınmayan gənc dövlətimizin ərazi bütövlüyünü təmin etmək imkanları yetərincə deyildi. Neft Bakısı o zaman erməni tör-töküntüləri, bolşeviklər və ingilislərin işğalı altında idi. Ermənilər otuz min azərbaycanlını qətlə yetirmişdi.

The path to historic victories
Today our people celebrate the 103rd anniversary of the liberation of Baku by the Caucasian Islamic Army on September 15, 1918 from corrupt Armenian Bolsheviks. Back in 1915, Azerbaijani sons came to the aid of Turkish brothers in Canakkale. The soldiers were martyred on their fraternal lands. Three years later, in 1918, a large Turkish army was in Azerbaijan for a similar struggle. Although Azerbaijan was liberated from tsarist Russia and founded its first independent republic on May 28, 1918, there was a difficult, dangerous military-political situation in the country, and not enough national armed forces were formed to protect the independence of the country. It was difficult to imagine the state independence of Azerbaijan without him.
AZERTAJ was informed about this by Aida Bendalieva, senior researcher at the Institute of Law and Human Rights of ANAS. She noted that the possibilities for ensuring the territorial integrity of the newly independent, not yet internationally recognized young state were insufficient. Oil Baku at that time was under the occupation of Armenian separatists, Bolsheviks and the British. The Armenians killed thirty thousand Azerbaijanis.