Gürcüstanda R.Mustafayevin kitabının təqdimat mərasimi keçirilib
29 noyabr 2018-ci il tarixdə Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı Səfirliyi, Suxumi Dövlət Universiteti və M.F.Axundov adına Azərbaycan Mədəniyyəti Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə siyasi elmlər doktoru, professor Rövşən Mustafayevin gürcü dilinə tərcümə olunmuş “Очертованный рай” kitabının təqdimat mərasimi keçirilmişdir.
Kitaba görkəmli alim və politoloq Rövşən Mustafayevin «Очертованный рай» (Sərhədlənmiş cənnət) kitabına “Cəhənnəmdə mələk”, “Sərhədlənmiş cənnət”, “Qəddar ruhlar”, “O dünyadan insanlar” , “Qoca Çumarinlər” kimi hekayələri daxil edilmişdir. Kitaba ön söz yazmış İsrail Knessetinin deputatı İosif Şaqalın sözlərinə görə, mətlərin hər birində sətiraltı mənalar, fəlsəfi düşüncələr öz əksini tapmışdır. Bu hekayələrin vasitəsilə müəllif daxilinə gizlənmiş istehza və ağrıyla öz hiss və xatirələrindən bəhs edir. Hekayələrdə sonsuz məhəbbət və bir qədər yumor hissiylə çoxdan qeyb olmuş bir dünyanın təsviri verilir. Bu dünya müəllifin, eləcə də bir çoxlarının darıxdığı 70-ci illərin Bakısını xatırladır.
Qeyd edək ki, professor R.Mustafayev respublikada ilk siyasi elmlər doktoru olmaqla yanaşı, 1993-cü ildə ilk dəfə respublikada yaradılan qeyri-hökumət elmi-tədqiqat intellektual mərkəzin – Azərbaycan Dövlət Quruculuğu və Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun yaradıcısı və direktoru, 1999-cu ildə AMEA-da yaradılan İnsan Hüquqları İnstitutunun təşkilatçısı və direktoru olmuşdur. O, Azərbaycanda Ombudsman təsisatının yardılması layihəsinin rəhbəri, eyni zamanda “Dirçəliş-XXI əsr” və “Возрождение-XXI век” jurnallarının yaradıcısı və baş redaktoru kimi fəaliyyət göstərmişdir.
Alimə həsr olunmuş tədbiri giriş sözü ilə açan M.F.Axundov adına Azərbaycan Mədəniyyəti Muzeyinin direktoru Leyla xanım Əliyeva qeyd etdi ki, görkəmli alim və politoloq Rövşən Mustafayevin “Очертованный рай” kitabı gürcü dilinə yazıçı Robert Mesxi tərəfindən tərcümə olunmuşdur. Daha sonra xanım natiq R. Mustafayev haqqında xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşərək, alimin Azərbaycan-Gürcüstan dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinə hər zaman böyük önəm verdiyini vurğulamışdır.
Sonra Suxumi Dövlət Universitetinin rektoru, professor Zurab Xonelidze, Azərbaycanın Respublikasının Gürcüstandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Dursun Həsənov, Suxumi Dövlət Universitetinin beynəlxalq münasibətlər üzrə prorektoru, Mədəniyyətlərarası Münasibətlər Cəmiyyətinin prezidenti, professor İndira Dzaqaniya, AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktor müavini, filologiya elmləri doktoru Lalə Əhmədova, həmçinin Abxaziya Muxtar Respublikası hökumətinin sədri Vaxtanq Kolbaya və Gürcüstan Azərbaycanlıları Milli Konqresinin sədri Əli Babayev çıxış etmişlər.
AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru L.Əhmədova çıxışında xüsusi olaraq bildirib ki, Azərbaycan dövlətçiliyi tarixində təhsilin, elmin inkişafına, eləcə də Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsində, Azərbaycanın
beynəlxalq aləmdə müstəqil siyasət yeridən bir dövlət kimi tanınmasında ümummilli lider H.Əliyevin misilsiz xidmətləri olduğunu qeyd etmiş və bildirmişdir ki, görkəmli siyasi xadim Azərbaycan-Gürcüstan əlaqələrində dostluq-qardaşlıq munasibətlərinə əhəmiyyətli dərəcədə önəm vermişdir. Daha sonra R.Mustafayevin İnsan Hüquqları İnstiutunun yaradıcısı və direktoru kimi gördüyü işlərdən danışmış, həmçinin alimin Ermənistan–Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zamanı ermənilərin törətdikləri cinayətləri, saxtakarlıqları faktlarla öz kitablarında ictimaiyyətə çatdırdığını da xüsusi vurğulamışdır.

The presentation of the book by Rovshan Mustafayev took place in Georgia
On November 29, 2018, the presentation of the book by Doctor of Political Sciences, Professor Rovshan Mustafayev “Outlined Paradise” in Georgia was organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Georgia, Sokhumi State University and the Museum of Azerbaijan Culture named after M.F. Akhundov.
The book of the famous political scientist Rovshan Mustafayev includes several short tales and stories: “Angel in Hell”, “Evil Spirits”, “People from the Other World”, “Old Men of Chumarins”, “Outlined Paradise”. In a review written by a Knesset member (Israel), Joseph Chagall, noted that literally every line breathes with allegories and philosophical thoughts. Through the stories, the author expresses his deeply hidden feelings and gives away memories with secret melancholy. Stories describe the lost world, reminiscent of the 1970s of Baku, which the author, like many others, misses.
Professor R. Mustafayev was the first doctor of political science in Azerbaijan, the founder and director of the first non-governmental scientific research center in Azerbaijan - the Azerbaijan Institute of State Building and International Relations (1993), was the organizer and director of the Institute of Law and Human Rights of ANAS, the project of the establishment of the Ombudsman’s Institute in Azerbaijan, the founder and chief editor of the magazine “Revival-XXI century”.
Director of the Museum of Azerbaijan Culture named after M. Akhundov Leila Aliyeva, opening the event dedicated to the scientist and political scientist Rovshan Mustafayev, noted that the book “Outlined Paradise” was translated into Georgian by writer Robert Meskhi. Then she shared her memories and stressed that Rovshan Mustafayev always attached great importance to the Azerbaijani-Georgian friendship and cooperation.
Rector of Sokhumi State University, Professor Zurab Khonelidze, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Azerbaijan in Georgia Dursun Hasanov, Vice-President for International Relations of Sokhumi State University, President of the Society for Intercultural Relations, Professor Indira Dzagania, Deputy Director of the Institute on Law and Human Rights of ANAS , Doctor of Philology Lala Akhmedova, Chairman of the Government of the Abkhaz Autonomous Republic Vakhtang Kolbaya and Chairman of the National Assembly of Azerbaijanis of Georgia Ali Babayev spoke at the event.
Deputy Director of the Institute on Law and Human Rights of ANAS, Doctor of Philology Lala Akhmedova in her speech noted the invaluable merits of national leader Heydar Aliyev in the development of education and science in the history of Azerbaijan’s statehood, strengthening Azerbaijan’s independence and recognizing Azerbaijan in the international arena as a sovereign state, that a prominent political figure attached great importance to friendly and fraternal relations between Azerbaijan and Georgia. After L. Akhmedova spoke about the work done by R. Mustafayev as the founder and director of the Institute on Human Rights, noting that through his books he brought to the public the facts of crimes and falsifications committed by Armenians during the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict.