Oleq Kuznetsova “Professor Rövşən Mustafayev” adına medal və sertifikatin təqdimolunma mərasimi
09 fevral 2017-ci ildə AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda İnstitut və Professor Rövşən Mustafayev adına Beynəlxalq Fond tərəfindən təsis edilmiş “Professor Rövşən Mustafayev” adına medal və sertifikatın tarixçi, politoloq, tərcüməçi, qafqazşünas, pedoqoq, publisist və ixtiraçı Oleq Yuryeviç Kuznetsova təqdim olunma mərasimi keçirilmişdir.
Məlum olduğu kimi, mərhum professor Rövşən Mustafayev Qafqazda ilk siyasi elmlər doktoru olmuş və o, erməniliyin iç üzünü açan bir sıra sanballı kitabların müəllifidir. Onun elmi rəhbərliyi ilə “Erməni terror və quldur birləşmələrinin bəşəriyyətə qarşı cinayətləri (XIX-XXI əsrlər)” müxtəsər xronoloji ensiklopediyası tərtib edilmiş və çap olunmuşdur. 2008-ci ildə onun son kitabı olan “Марши смерти” (“Ölüm marşı”) kitabına görə ilin beynəlxalq terrorizm ilə bağlı ən yaxşı elmi araşdırması kimi Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun sertifikatı təqdim olunmuşdur.
Qeyd edək ki, “Professor Rövşən Mustafayev” adına medal və sertifikat ilk dəfə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən milli dövlətçilik ideyalarının yeni nəsillərə aşılanmaısnda, ölkəmizin dünya miqyasında daha geniş təbliğ olunmasında, qədim və zəngin mədəniyyətə malik xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinin qorunmasında və təbliğində, təhsil, səhiyyə və ekologiya sahəsində həyata keçirilən layihələrdə əldə olunan uğurlara, tolerantlıq və multikulturalizm mühitinin formalaşmasında göstərdiyi müstəsna xidmətlərə görə ölkənin birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevaya, eləcə də Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin geniş mənada dünya birliyinə düzgün şəkildə çatdırılmasında, beynəlxalq erməni terrorunun törətdiyi cinayətlər haqqında indiki və gələcək nəsillərdə möhkəm milli yaddaşın formalaşdırılmasında, beynəlxalq aləmdə Xocalı soyqırımının siaysi, mənəvi və hüquqi müstəvidə tanınmasına nail olmaq məqsədilə başladığı "Xocalıya ədalət!" Beynəlxalq Məlumatlandırma və Təbliğat Kampaniyası çərçivəsində Azərbaycan həqiqətlərinin təbliğində müstəsna xidmətlərinə və kampaniyanın 5 illik fəaliyyəti dövründə əldə etdiyi nailiyyətlərə görə, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Gənclər forumunun mədəniyyətlərarası dialoqunun baş koordinatoru, Rusiyadakı Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının (AMOR) sədri, Ətraf mühitin mühafizəsi naminə beynəlxalq dialoq ictimai birliyinin (IDEA) təsisçisi və sədri Leyla Əliyevaya təqdim olunmuşdur.
Bu ənənə ildə bir dəfə olmaqla, erməni məsələsi üzrə elmi tədqiqatların aparılması və təkzibolunmaz elmi faktların tapılmasında aktiv, səmərəli fəaliyyəti ilə seçilən alimlərə, publisistlərə, layiqli namizədlərə təqdim olunur.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan İnstitutun direktoru, hüquq elmləri doktoru, Milli Məclisin deputatı Aytən Mustafayeva Azərbaycan torpaqlarının zaman-zaman təcavüzkar qonşularımız tərəfindən tutularaq talan edilməsindən, mədəni sərvətlərimizin Ermənistan Respublikası tərəfindən özününküləşdirilməsindən bəhs edərək, Ermənistanın beynəlxalq hüquq və norma prinsiplərinə əməl etməyən təcavüzkar dövlət olduğunu vurğuladı.
Eyni zamanda, A.Mustafayeva bu istiqamətdə araşdırmalar aparan Rusiyanın, Qafqazın, Şərqi Avropanın orta əsrlər dövrünün tarixi coğrafiyası üzrə mütəxəssis, həmçinin hüquq müdafiəsi sahəsində geniş fəaliyyət göstərən, tanınmış politoloq Oleq Kuznetsovun Cənubi Qafqazda cərəyan edən proseslərlə, xüsusilə də, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı obyektiv mövqeyi ilə seçildiyini qeyd edərək bildirdi ki, onun əsərlərində, analitik yazılarında və müsahibələrində də bunu asanlıqla müşahidə etmək mümkündür.
Onun “Mərkəzi Qafqaz: sivilizasiyaların toqquşmasına retrospektiv baxış” adlı məqalələr toplusunda Rusiyanın Qafqazda siyasətinin və fəaliyyətinin təkamülü təhlil olunur, Gülüstan müqaviləsinə yeni geosiyasi yanaşma təklif edilir və S.Hantinqton nəzəriyyəsi əsasında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin kulturoloji mahiyyəti araşdırılır. Topluya daxil edilmiş “Gülüstan müqaviləsi: 200 ildən sonra: (1804-1813-cü illərin Rusiya-İran müharibəsi hadisələrinin və Gülüstan müqaviləsinin mahiyyətinin onun 200 illiyi konteksində qavranılması təcrübəsi)» adlı məqalədə müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin və ona uyğun gələn cəmiyyətin milli-siyasi eyniyyətinin tarixi köklərinin dərk edilməsindən bəhs olunur. Nəzərə çatdırılır ki, həmin dövrdə dünyanın aparıcı dövlətləri milli maraqlara məhəl qoymadan Azərbaycan ərazisində özlərinin geosiyasi oyunlarını oynamışlar.
Ümumiyyətlə, Oleq Kuznetsovun Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi vəziyyəti ilə bağlı əsl reallıqları əsaslandırılmış şəkildə göstərməsi olduqca təqdirəlayiq haldır. Məsələn, “Qarabağ münaqişəsi “mifinin” həqiqətləri haqqında” kitabında Stanislav Tarasovun özünün “Qarabağ münaqişəsi mifləri” əsərindəki mövqelərinin saxta və əsassız olduğunu tutarlı şəkildə arqumentləşdirir.
Həmçinin, qeyd etmək lazımdır ki, Oleq Kuznetsov beynəlxalq terrorizm və erməni terrorizminin ən fəal araşdırıcılarından biri kimi tanınmışdır. O, “XX əsrdə transmilli erməni terrorizmi. Tarixi-kriminoloji tədqiqat” adlı kitabında Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin başlama səbəblərini, erməni terrorizminin mahiyyətini və Azərbaycanda dinc əhaliyə qarşı törədilən cinayətləri tədqiq etmişdir.
Nəzərdən keçirdiyimiz məqamlar sübut edir ki, Oleq Kuznetsovun Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı həqiqətlərin araşdırılması, üzə çıxarılması, yayılması, Ermənistanın işğalçılıq siyasətinin və erməni terrorizminin təhlükəlilik dərəcəsinin əsaslandırılması istiqamətində xidmətləri kifayət qədər böyükdür. O, əsərlərində və müsahibələrində ciddi arqumentlərlə həqiqətləri nəzərə çatdırmaqla, ermənilərin münaqişə vəziyyəti ilə bağlı reallıqların təhrif edilməsi istiqamətində apardıqları təbliğatın təsirini zəiflədir.
Bütün bunları nəzərə alaraq, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu və Professor Rövşən Mustafayev adına Beynəlxalq Fond Oleq Kuznetsovun “Professor Rövşən Mustafayev” adına medal və sertifikata layiq görülməsini məqsədəuyğun hesab etmişdir.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatları, Azərbaycanın müvafiq nazirlik və komitələrinin nümayəndələri, alimlər və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

The presentation of the certificate and medal named after “Prof. R. Mustafayev” to Oleg Kuznetsov Yuryevich
The presentation of the certificate and medal named after “Prof. R. Mustafayev” which was founded by International Fund to the medievist-historian, translator, researcher on Caucasus, teacher, writer and inventor Oleg Kuznetsov Yuryevich held at the Institute on Law and Human Rights of Azerbaijan National Academy of Sciences on February 9, 2017.
As known, the deceased Professor Rovshan Mustafayev was the first doctor of political sciences in the Caucasus region and the author of several books, revealing the true face of the Armenians. Under his scientific supervision was published brief chronological encyclopedia “Crimes of Armenian terrorist and bandit formations against humanity (XIX-XXI centuries)”. In 2008, Rovshan Mustafayev’s last book “Death Marches” was awarded a certificate of “International Eurasia Press Fund” as the best scientific research on the theme of international terrorism.
The first certificates and medals named after “Prof. Rovshan Mustafayev” were presented to the First Lady of Azerbaijan, UNESCO and ISESCO Goodwill Ambassador, MP, President of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, due to activities with the aspirations of the national leader Heydar Aliyev, contribution to peace in the suggestion of new generations of national statehood ideas of Heydar Aliyev Foundation, to promote our country in the world, exceptional contribution to protection ancient and rich culture and spiritual values and promotion of national education, health and environment projects, formation of tolerance and multiculturalism and presented to Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, founder and director of the International Dialogue on Environmental Action (IDEA), the OIC Youth Forum General Coordinator Leyla Aliyeva due to properly informing the international community about the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, formation a strong national memory of the present and future generations on the international crimes committed by Armenian terrorists, "Justice for Khojaly" campaign activities for legal recognition of Khojaly genocide by the international community, achievements obtained of the company's 7-years period.
The medal is awarded once a year to active, effectively distinguished scientists, publicists, decent candidates for providing irrefutable scientific facts about the Armenian issue.
The director of the Institute, Doctor of Law, MP Aytan Mustafazada in her opening remarks mentioned that Armenia as a agressor does not comply with the principles of international law and norms highligting the fact that the territories of Azerbaijan were occupied from time to time by aggressive neighbors.
At the same time, A.Mustafazada said that prominent political analysts Oleg Kuznetsov who is an expert on the historical geography of the medieval period of Russia, the Caucasus, Eastern Europe, as well as operating in the field of human rights is distinguished with his objective stance in the processes in the South Caucasus, especially Armenia-Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict and it is possible to observe in his analytical writings and interviews.
The evolution of Russia's Caucasus policy and performance is analyzed, a new geopolitical approach to Treaty of Gulistan is offered and cultural essence of the Karabakh conflict on the basis of S. Huntington's theory is examined in his collection of articles called"Central Caucasus: a retrospective review of a clash of civilizations". The collection includes the article "Treaty of Gulistan: after 200 years (1804-1813 years, the understanding experience of the events during the Russo-Persian war and the essence of the Treaty of Gulistan in the context of the 200th anniversary)”. The article tells about the modern Azerbaijani statehood and understanding of the historical roots of its relevant society’s national and political identity. It is mentioned that at that time, the leading countries of the world, ignoring the national interests of Azerbaijan played their geopolitical games in the territory of Azerbaijan.
Generally, introducing the objective realities of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict by Oleg Kuznetsov is commendable. For example, he proves with strong arguments that the points by Stanislav Tarasov are false and unfounded in the “Karabakh conflict “myth”.
In addition, it should be noted that Oleg Kuznetsov is recognized as one of the most active researcher of international terrorism and the Armenian terrorism. He researched the reasons of the launching of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, the nature of the Armenian terrorism and the crimes committed against the civilian population in Azerbaijan in his book called “ The transnational Armenian terrorism in the 20th century. The historical-criminological research”.
All these points prove that, Oleg Kuznetsov’s services in investigation, identification, dissemination the aggressive policy and terror acts of Armenia and realities of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict are quite high.
Considering all the above, the Institute on Law and Human Rights and the International Fund named after Rovshan Mustafayev considered it appropriate to present the certificate and medal named after “Prof. R. Mustafayev” to Oleg Kuznetsov.
The members of the Parliament, representatives various ministries and committes, scientists and media representatives attended the event.