“İmtiyazlı məhbuslar üçün qanunlar toplusu” elektron kİtabının təqdimatı
2016-cı il iyunun 8-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun binasında “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İctimai Birliyinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının yardımı ilə həyata keçirdiyi “İmtiyazlı məhbusların özlərinin və ailə üzvlərinin hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi” adlı layihə çərçivəsində nəşr etdirdiyi “İmtiyazlı məhbuslar üçün qanunlar toplusu” kitabının elektron variantının təqdimat mərasimi keçirilmişdir.
“Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İctimai Birliyinin sədri Tahir Xudiyev kitabda imtiyazlı məhbusların hüquqları haqqında Azərbaycan Respublikası və habelə beynəlxalq penitensiar qaydaların öz əksini tapdığını vurğulamışdır. Onun sözlərinə görə, nəşrin məqsədi imtiyazlı məhbusların və həmçinin onların ailə üzvlərinin sosial problemlərinin həllinə nail olmaqla, insan hüquq və azadlıqlarının qorunmasına ictimai dəstək olmaqdır.
Təqdimat mərasimində iştirak edənlər adı çəkilən kitabın əhəmiyyətini qeyd edərək, imtiyazlı məhbusların və onların ailə üzvlərinin hüquq və azadlıqlarının qorunması istiqamətində maarifləndirmə işlərinin və hüquqi məsləhət xidmətlərinin təşkil olunmasını məqsədəuyğun saydılar.
Tədbirdə Azərbaycanın müvafiq nazirlik və komitələrinin nümayəndələri, beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri, alimlər və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

Презентация электронной книги «Сборник законов для льготных заключенных»
8 июня 2016 года в Институте права и прав человека при финансовой поддержке Государственного Совета по поддержке Неправительственных Организаций (НПО) при Президенте Азербайджанской Республики в рамках проекта «Защита прав и свобод льготных заключенных и членов их семей» состоялась презентация ранее опубликованной Общественным Объединением «Международное общество инвалидов» электронной книги «Сборник законов для льготных заключенных».
Председатель ОО «Международное общество инвалидов» Таир Худиев подчеркнул, что в книге о правах льготных заключенных нашли отражение как правила пенитенциарной службы Азербайджанской Республики, так и международные. По его словам, цель этой публикации заключается в решении социальных проблем льготных заключенных и членов их семей, а также в общественной поддержке в области охраны прав и свобод человека.
Участники мероприятия, отмечая важность книги, посчитали целесообразным проводить просветительские работы и организовывать службы юридических консультаций в данном направлении.
В презентации приняли участие представители соответствующих министерств и комитетов, международных организаций, ученые и представители СМИ.