İnstitutun nümayəndəsi konfransda iştirak edib
8 may tarixində Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsində Azərbaycan xalqının ümummillli lideri Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr edilmiş “Ulu Öndər Heydər Əliyev hüquqi islahatların banisidir” mövzusunda konfransda İnstitutun İdarə Heyətinin sədr müavini Üzeyir Məmmədov iştirak edib. Azərbaycan Respublikasının Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayan konfransda Hüquq fakültəsinin dekanı Zaur Əliyev Ulu Öndər Heydər Əliyevin xalqımız və dövlətimiz qarşısında misilsiz xidmətləri olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, onun irsinin öyrənilməsinə hələ uzun illər böyük ehtiyac olacaq.
Çıxışlarda Ulu Öndərin məhkəmə-hüquq islahatlarının respublikamızın müasir və demokratik əsaslarla inkişafında mühüm rolu vurğulanıb.

The representative of the institute participated in the conference
On May 8, Uzeyir Mammadov, Deputy Chairman of the Board of Directors of the Institute, took part in the conference "Great Leader Heydar Aliyev is the founder of legal reforms" dedicated to the 100th anniversary of the national leader of  Azerbaijan, Heydar Aliyev, at the Faculty of Law of Baku State University. At the conference, which began with the singing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, Zaur Aliyev, Dean of the Faculty of Law, drew attention to the great leader Heydar Aliyev's noteworthy services to our nation and state. He noted that there will be a great need to study his legacy for many years in the future.
The important role of judicial and legal reforms of the Great Leader in the development of our republic on a modern and democratic basis was emphasized in the speeches of the participants.