“Ətraf mühitin mühafizəsi və Avropa Məhkəməsinin presedent hüququ” mövzusunda hüquqşünaslar üçün təlim keçirilib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu sentyabrın 27-də “Ətraf mühitin mühafizəsi və Avropa Məhkəməsinin presedent hüququ” mövzusunda hüquqşünaslar üçün yarımgünlük təlim keçirib.
İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini Vəfaddin İbayevin salamlama nitqi ilə başlayan təlimdə respublikamızın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə həlak olan şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Sonra ətraf mühitin ekoloji tarazlığının mühafizəsi sahəsində ekoloji təhlükəsizliyin təmin edilməsi, təsərrüfat və başqa fəaliyyətlərin təbii ekoloji sistemlərə zərərli təsirinin qarşısının alınması, ətraf mühitin mühafizəsi haqqında qanunvericiliyin pozulması nəticəsində vətəndaşların sağlamlığına və əmlakına dəyən zərər, o cümlədən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə ətraf mühitə vurulan ziyan, bioloji müxtəlifliyin qorunub saxlanılması, Avropa Məhkəməsinin presedent hüququ və digər mövzular müzakirə edilib.
İnstitutun təcrübəli təlimçi-ekspertləri Hamlet Babayev və Heydər Həsən oğlu Əliyev Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının 2-ci (Yaşamaq hüququ) və 8-ci maddələri (Şəxsi həyata və ailə həyatına hörmət hüququ) üzrə təqdimatlar ediblər.
Keys tapşırıqlarının həlli zamanı təlimçilərlə hüquqşünaslar arasında maraqlı fikir mübadiləsi aparılıb və onları maraqlandıran suallar müzakirə olunub. Sonda 22 nəfər təlim iştirakçısına sertifikatlar təqdim edilib.

The Institute held a training session for lawyers on “Environmental protection and the case law of the European Court”
On September 27, the Institute of Law and Human Rights held a half-day training for lawyers on “Environmental protection and the case law of the European Court”. A training session started with the welcoming speech of the Deputy Chairman of the Board of the Institute, Vafaddin Ibayev. After that, the honorable memory of the martyrs who died in the battles for our republic's sovereignty and territorial integrity was commemorated with a minute of silence.
At the training, the participants discussed topics on ensuring ecological safety in the field of protection of the environmental balance, prevention of harmful effects of economic and other activities on natural ecological systems, damage to the health and property of citizens as a result of violation of the legislation on environmental protection, including damage to the environment in territories liberated from occupation, biological preservation of diversity, the case law of the European Court and other issues as well.
Furthermore, the Institute's expert trainers Mr. Hamlet Babayev and Mr. Heydar Hasan oglu Aliyev, delivered presentations on Article 2 (Right to Life) and Article 8 (Right to respect for your private and family life) of the European Convention on Human Rights.