“İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Naxçıvan MR DİN əməkdaşları üçün təlim keçirilib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun təlimçi-ekspertlərinin bölgələrimizdə DİN-in polis idarə və şöbələrinin əməkdaşları üçün “azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ”na dair mütəmadi keçirdiyi təlimlərə Naxçıvan MR DİN-də təşkil olunmuş təlim ilə yekun vurulub. Belə ki, iyunun 14-də İnstitutun təlimçiləri tərəfindən Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi Naxçıvan MR DİN-in İstintaq və Təhqiqat İdarəsinin müstəntiq və təhqiqatçıları üçün təlim keçirilib.
Təlimdən öncə İnstitutun rəhbərliyi Naxçıvan MR daxili işlər naziri Süleyman Nemətovla görüşüb. Görüş zamanı ikitərəfli məhsuldar əməkdaşlıq məsələləri geniş müzakirə edilib. Nazir S.Nemətov təlimin təşkilatçılarına öz dəyərli tövsiyələrini verərək, bu cür maarifləndirici təlimlərə hər zaman ehtiyac olduğunu vurğulayıb.
Qeyd edək ki, təlim 18 may-18 iyun – “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının (İHAK) 5-ci maddəsində təsbit edilmiş “azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ”na dair müddəaların tətbiqi mövzusu üzrə təşkil olunmuşdur.
Təlimi giriş nitqi ilə açan Naxçıvan MR DİN-in İstintaq və Təhqiqat İdarəsinin rəisi, polis polkovnik-leytenantı Zahir İsmayılov İnstitutun rəhbərliyini və təlimçi-ekspertləri salamlayaraq onları Naxçıvan şəhərində görməkdən məmnun olduğunu bildirib. Bu təşəbbüsü yüksək dəyərləndirərək hər zaman əməkdaşlığa açıq olduqlarını diqqətə çatdırıb.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə İnstitutun fəaliyyət istiqamətləri, qarşıda duran perspektivlər barədə, eləcə də, təlimin gedişatı və strukturu haqqında geniş məlumat verib. O, “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində keçirilən təlimin hər iki qurum arasında əməkdaşlığa töhfə verəcəyinə əminliyini qeyd edib.
İlk olaraq təlimdə İnstitutun İdarə Heyətinin sədr müavini Natəvan Rüstəmova “İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının 5-ci maddəsi və dövlətin vəzifələri”, “Azadlıq və toxunulmazlıq hüququnun məhdudlaşdırılması”, “5-ci maddə üzrə Azərbaycana qarşı çıxarılan qərarlarda ən çox tanınan pozuntular” haqqında təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda 5-ci maddənin əsas prinsipləri və tətbiq edilən əsas meyarlar, “qanunçuluq” anlayışının mahiyyəti, pozitiv və neqativ öhdəliklərin əsas xüsusiyyətləri, həmçinin İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin (İHAM) Azərbaycanla bağlı qərarlarında 5-ci maddə ilə bağlı pozuntuların tanınması statistikası əks olunmuşdu.
Hüquq eksperti Vəfaddin İbayev qanunvericilik və məhkəmə təcrübəsindəki dəyişikliklərin azadlıq hüququnun təmin edilməsində əhəmiyyətindən bəhs edərək, təcrübədə mövcud olan problemlər və onların həlli ilə əlaqədar tövsiyələr səsləndirib. Ekspert qanunvericilikdə dəyişikliklərlə bağlı bir sıra təkliflər, həmçinin, azadlıq və toxunulmazlıq hüququ sahəsində aşkar edilmiş pozuntular barədə ətraflı şərhlər verib.
Təlimin yekununda İnstitutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Vüsalə Muradxanlı 5-ci maddə üzrə kazusların qrup şəklində həllini və təqdimatlarının keçirilməsini təşkil edib.
Müzakirələr zamanı mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, DİN-in əməkdaşları tərəfindən təlimçilərə verilən suallar cavablandırılıb. Sonda təlimin keçirilməsi iştirakçılar tərəfindən qiymətləndirilib, həmçinin, təlimdə iştirak edən 25 polis əməkdaşına sertifikatlar təqdim olunub.

Training for employees of the Ministry of Internal Affairs of Nakhchivan Autonomous Republic was held within the framework of "Human Rights Month"
The training organized at the Ministry of Internal Affairs of Nakhchivan Autonomous Republic on June 14 was the final one in the series of the trainings held by the experts-trainers of the Institute of Law and Human Rights on the “Right to liberty and security of person” for employees of police departments and divisions of the Ministry of Internal Affairs of Azerbaijan.
Prior to start of the training, the leadership of the Institute met with the Minister of Internal Affairs of Nakhchivan Autonomous Republic, Suleiman Nematov. At the meeting, bilateral fruitful cooperation issues were widely discussed. Minister, S.Nematov gave his valuable recommendations to the organizers of the training and emphasized the need for such educational trainings at all times.
It should be noted that the training was organized from May 18 to June 18 within the framework of the “Human Rights Month” on the topic of application of the provisions on “Right to liberty and security of person” stipulated in Article 5 of the European Convention on Human Rights (ECHR).
Opening the training with an introductory speech, the Head of the Investigation and Inspection Department of the Ministry of Internal Affairs of Nakhchivan Autonomous Republic, Police Lieutenant-Colonel, Zahir Ismayilov welcomed the leadership of the Institute and experts-trainers and expressed his pleasure to see them in Nakhchivan. By highly appreciating this initiative, he noted that they are always open to cooperation.
The Chairman of the Board of the Institute, Mahammad Guluzade gave an extensive information about the directions of the Institute's activities, future perspectives, as well as the content and structure of the training. The Chairman stated that he believed that the training held within the framework of the “Human Rights Month" would facilitate a cooperation between the two institutions.
Deputy Chairman of the Board of the Institute, Natavan Rustamova made a presentation on such topics as: “Article 5 of the European Convention on Human Rights and Duties of the State”, “Restriction of the right to liberty and security and the most recognized violations in the resolutions made against Azerbaijan under Article 5”. The presentation reflected the basic principles of Article 5 and the main criteria applied, the essential features of positive and negative obligations as well as statistics on the recognition of violations of Article 5 in the resolutions of the European Court of Human Rights (ECtHR) regarding Azerbaijan
Legal expert, Vafaddin Ibayev spoke about the importance of changes in legislation and judicial practice in ensuring the right to liberty. He also made recommendations related to existing problems in legal practice and their solutions. The expert made a number of suggestions for changing the legislation, and also commented on the identified violations in the area of the right to liberty and security.
At the end of the training, Head of the Training and Examination Department on Human Rights of the Institute, Vusala Muradkhanli organized a group solutions and presentations of the cases on Article 5.
During the discussions, an extensive exchange of views on the topic was held and the questions asked by the employees of the Ministry of Internal Affairs to the trainers were responded. The participants were given an opportunity of evaluating the training. 25 police officers who participated in the training were awarded with certificates.