İnsan hüquqlarına dair mübahisələr mövzusunda təlim keçirilmişdir
Noyabrın 15-də Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda professor Fərhad Mehdiyev tərəfindən “İnsan hüquqlarına dair mübahisələrin beynəlxalq tribunallara götürülməsində ratione materiae kriteriyası” mövzusunda təlim keçirilmişdir. İnstitutun əməkdaşları üçün təşkil olunan təlimdə ilk öncə Roma hüququndan gələn latın mənşəli “ratione materiae” və digər terminlərin müasir dövrdə Beynəlxalq Məhkəmənin qərarlarında tətbiq olunması məsələsinə toxunuldu, həmçinin Avropa Məhkəməsinin presedent hüququ, dövlətlərin neqativ və pozitiv öhdəlikləri, irqi ayri seçkilik kimi məsələlər təhlil olundu.
Təlim zamanı İnsan hüquqlarının və əsas azadlıqların müdafiəsi haqqında Avropa Konvensiyası ilə BMT-nin İnsan hüquqları haqqında Ümumi Bəyannaməsinin müddəalarının müqayisəli təhlili aparıldı, Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsində icraat proseduru, vətəndaşların müraciətlərinə baxılma qaydası və müvafiq Konvensiyanın birinci fəslinin müddəalarının tətbiqi kriteriyaları vəİnkorporasiya anlayışı barədə məlumat verildi.
F.Mehdiyev dünyada iki böyük hüquq sistemi – Avropa sistemi və BMT sisteminin mahiyyətinə toxunaraq, əyani faktlar əsasında beynəlxalq sənədlərin ayrı-ayrı maddələrini ətraflı şərh etdi.

Проведен тренинг по дебатам о правах человека
15 ноября в «Институте права и прав человека» профессор Фархад Мехтиев провёл тренинг на тему «Критерии ratione materiae при передаче споров о правах человека в международные трибуналы». На тренинге, организованном для сотрудников Института, в первую очередь был затронут вопрос происхождения латинского термина «ratione materiae», взятого из римского права и применения других терминов в решениях Международного Суда в современную эпоху , обсуждались такие вопросы, как прецедентное право Европейского суда, негативные и позитивные обязательства государств и расовая дискриминация .
В ходе тренинга был проведен сравнительный анализ положений Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод и Всеобщей декларации прав человека ООН, предоставлена информация о процедуре исполнения решений Европейского суда по правам человека, порядке рассмотрения обращений граждан, критериях применения положений первой главы соответствующей Конвенции и понятии инкорпорации.
Затронув сущность двух основных правовых систем в мире – Европейской системы и системы ООН, Ф.Мехтиев на основе неоспоримых фактов подробно разъяснил отдельные статьи международных документов.