Misli görünməmiş erməni vandalizmi: ermənilər sonuncu Qarabağ xanının qızının məzarını açıblar
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun böyük elmi işçisi, Qafqaz tarixi Mərkəzinin direktoru, Şimali Qafqaz üzrə YUNESKO-nun kafedra bölməsinin dosenti, tədqiqatçı-alim Rizvan Hüseynovun “Misli görünməmiş erməni vandalizmi: Ermənilər Ağdamdan sonuncu Qarabağ xanının qızının qalıqlarını oğurlayıblar” adlı məqaləsi işıq üzü görüb.
İşğaldan azad edilmiş Azərbaycan ərazilərinə müntəzəm səfəri çərçivəsində bu dəfə Ağdamı ziyarət edən alim məqalədə "vandalizmin, daha doğrusu, ritual iblisizmin nə olduğunu bilmək istəyirsinizmi? Baxın, erməni işğalçıları Ağdamdakı Qarabağ xanları və onun nəslinin nümayəndələrinin dəfn olunduğu İmarət kompleksini nəyə çeviriblər. Erməni vandalları XVIII əsrin bu misilsiz memarlıq kompleksini nəinki məhv və talan ediblər, burada donuz saxlayıblar, eyni zamanda şairə Xurşid-banu Natəvanın məzarını açıb qalıqlarını aparıblar” – deyə R.Hüseynov qeyd edib.
Rizvan Hüseynov XIX əsr Azərbaycanın görkəmli şairəsi, xeyriyyəçi Xurşidbanu Natəvanın sonuncu Qarabağ xanı Mehdiqulu xan Cavanşirin qızı olduğunu, eləcə də onun təşəbbüsü və dəstəyi ilə Şuşa şəhərinmə içməli su çəkildiyini, burada su kəmərinin inşa edildiyini xatırladıb.
Alim məqalədə, həmçinin Ağdamın ermənilər tərəfindən işğalı zamanı dağılmış Qarabağ xanlarının və nəsillərinin dəfn olunduğu İmarət kompleksinin fotolarını da paylaşıb.

Вопиющий вандализм: армяне выкрали останки дочери последнего карабахского хана
Вышла в свет статья старшего научного сотрудника Института права и прав человека НАНА, директора Центра истории Кавказа, доцента кафедры ЮНЕСКО по Северному Кавказу, ученого-исследователя Ризвана Гусейнова “Вопиющий армянский вандализм: армяне украли из Агдама останки дочери последнего карабахского хана”.
Ученый, побывавший в этот раз в Агдаме в рамках регулярного визита на освобожденные от оккупации территории Азербайджана, написал в статье: "Хотите знать, что такое вандализм, точнее, ритуальное бесовство? Посмотрите, во что армянские оккупанты превратили комплекс зданий в Агдаме, где похоронены карабахские ханы и представители их рода. Армянские вандалы не только разрушили и разграбили этот уникальный архитектурный комплекс XVIII века, где хранили свиней, но и вскрыли могилу поэтессы Хуршид-бану Натаван и увезли ее останки”, – отметил Р.Гусейнов.
Ризван Гусейнов напомнил, что выдающаяся Азербайджанская поэтесса XIX века, меценат Хуршидбану Натаван была дочерью последнего карабахского хана Мехдигулу хана Джаваншира, по инициативе и при поддержке которого в Шушу была проведена питьевая вода, здесь был построен водопровод.
В статье ученый также поделился фотографиями комплекса зданий, где похоронены карабахские ханы и их потомки, разрушенные во время оккупации Агдама армянами.