“Vətəndaş Cəmiyyəti Təşkilatları Ölçü Meyarı” Hesabatının ictimaiyyətə təqdimatı keçirilib
Mayın 5-də “Vətəndaş Cəmiyyəti Təşkilatları Ölçü Meyarı” adlı ölkə hesabatının təqdimatı keçirilib. Qeyd edək ki, “VCT Ölçü Meyarı:VCT-lərə əlverişli mühitin yaradılması və onların imkanlarının genişləndirilməsi üçün kompas” layihəsi Qeyri-Kommersiya hüququ üzrə Avropa Mərkəzi (ECNL) və onun tərəfdaşları tərəfindən icra olunur. Vətəndaş cəmiyyətinə təsir edən siyasət və qanunlar sahəsində qabaqcıl Avropa mənbəyi və tədqiqat mərkəzi olan ECNL bilik bazası yaratmaqla, eyni zamanda vətəndaş azadlıqlarını qoruyan və genişləndirən standartların müəyyən edilməsinə kömək edir.
MG Consulting MMC-nin Baş hüquqşünası Emin Rzayev hesabatın təqdimatında bildirib ki, “Hesabat - birləşmə azadlığını, bərabər rəftarı, maliyyəyə çıxışı, dinc toplaşmaq azadlığını, qərarların qəbulunda iştirak hüququnu, ifadə azadlığını, və s. sahələri əhatə edir.”.
E.Rzayev mövcud problemlərin aradan qaldırılması yollarının və əldə edilmiş nailiyyətlərin də hesabatda yer aldığını vurğulayıb.
Müzakirələr zamanı QHT Agentliyinin Məşvərət Şurasının üzvləri Günel Səfərova, Zaur İbrahimli və İsrail İsgəndərov, QHT nümayəndəsi Əliməmməd Nuriyev, və digər qonaqlar hesabata dair öz fikirlərini bölüşüblər.
Tədbirdə beynəlxalq təşkilatlar, yerli QHT-lər və bir sıra dövlət qurumlarının təmsilçiləri ilə yanaşı, Avropa İttifaqının nümayəndəsi də iştirak etmişdir.

Состоялась публичная презентация отчета «Критерии оценки организаций гражданского общества»
5 мая была проведена презентация отчета «Критерии оценки организаций гражданского общества». Следует отметить, что проект «Критерии оценки ОГО: компас для создания благоприятной среды для ОГО и расширения их возможностей» реализуется Европейским центром некоммерческого права (ECNL) и его партнерами. Являясь ведущим европейским ресурсным и исследовательским центром в области политики и законодательства , влияющим на гражданское общество, ECNL помогает определять стандарты, одновременно создаёт базу знаний, которые защищают и расширяют гражданские свободы.
На презентации отчёта, главный юрист ООО “MG Consulting”, Эмин Рзаев заявил, что «отчёт- охватывает такиеобласти, как свободу объединения, принципы равного обращения, доступ к финансам, свободу мирных собраний, право на участие в принятии решений, свободу слова и т.д.».
Э.Рзаев подчеркнул, что в отчёте также отражены пути преодоления существующих проблем и достигнутые результаты.
В ходе обсуждений члены Наблюдательного совета Агентства государственной поддержки НПО Гюнель Сафарова, Заур Ибрагимли и Исраил Искендеров, представитель НПО Алимамед Нуриев и другие гости поделились своим мнением по поводу доклада .
В мероприятии приняли участие представители международных организаций, местных НПО и ряда государственных учреждений, а также представитель Европейского Союза.