“Vətəndaş Cəmiyyəti Təşkilatları Ölçü Meyarı” Hesabatının ictimaiyyətə təqdimatı keçirilib
Mayın 5-də “Vətəndaş Cəmiyyəti Təşkilatları Ölçü Meyarı” adlı ölkə hesabatının təqdimatı keçirilib. Qeyd edək ki, “VCT Ölçü Meyarı:VCT-lərə əlverişli mühitin yaradılması və onların imkanlarının genişləndirilməsi üçün kompas” layihəsi Qeyri-Kommersiya hüququ üzrə Avropa Mərkəzi (ECNL) və onun tərəfdaşları tərəfindən icra olunur. Vətəndaş cəmiyyətinə təsir edən siyasət və qanunlar sahəsində qabaqcıl Avropa mənbəyi və tədqiqat mərkəzi olan ECNL bilik bazası yaratmaqla, eyni zamanda vətəndaş azadlıqlarını qoruyan və genişləndirən standartların müəyyən edilməsinə kömək edir.
MG Consulting MMC-nin Baş hüquqşünası Emin Rzayev hesabatın təqdimatında bildirib ki, “Hesabat - birləşmə azadlığını, bərabər rəftarı, maliyyəyə çıxışı, dinc toplaşmaq azadlığını, qərarların qəbulunda iştirak hüququnu, ifadə azadlığını, və s. sahələri əhatə edir.”.
E.Rzayev mövcud problemlərin aradan qaldırılması yollarının və əldə edilmiş nailiyyətlərin də hesabatda yer aldığını vurğulayıb.
Müzakirələr zamanı QHT Agentliyinin Məşvərət Şurasının üzvləri Günel Səfərova, Zaur İbrahimli və İsrail İsgəndərov, QHT nümayəndəsi Əliməmməd Nuriyev, və digər qonaqlar hesabata dair öz fikirlərini bölüşüblər.
Tədbirdə beynəlxalq təşkilatlar, yerli QHT-lər və bir sıra dövlət qurumlarının təmsilçiləri ilə yanaşı, Avropa İttifaqının nümayəndəsi də iştirak etmişdir.

Presentation about “Measurement of Civil Society Organizations Criterion” was held to the public
On May 5, the presentation of the country report "Measurement of Civil Society Organizations" was held. It should be noted that the project "CSO Size Criterion: A compass for creating an enabling environment for CSOs and expanding their capabilities" is implemented by the European Center for Non-Commercial Law (ECNL) and its partners. As a leading European resource and research center for policies and laws affecting civil society, ECNL helps to define standards that protect and enhance civil liberties by creating a knowledge base.
General lawyer of MG Consulting LLC, Emin Rzayev said in the presentation of the report that "The report – covers fields as freedom of association, equal treatment, access to finance, freedom of peaceful assembly, right to participate in decision-making, freedom of expression, etc."
E.Rzayev emphasized the ways to overcome the existing problems simultaneously accomplishments which are included in the report.
During the discussions, members of the Advisory Council of the Agency for State Support to NGOs of the Republic of Azerbaijan, Gunel Safarova, Zaur Ibrahimli and Israil Iskenderov, NGO representative Alimammad Nuriyev, and other guests shared their point of views on the report.
Representatives of international organizations, local NGOs and a number of state institutions, as well as a representative of the European Union attended in the event.