44 günlük Vətən müharibəsində milli birlik və milli həmrəyliyin zəfəri
Noyabrın 03-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun və İsrail-Azərbaycan Beynəlxalq Assosiasiyasının (“Azİz”) birgə təşkilatçılığı ilə 8 Noyabr - Zəfər Gününə həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Aytən Mustafazadə Ümummilli lider Heydər Əliyevin “Azərbaycanın çoxmillətli və tolerant ölkə olması bizim böyük sərvətimizdir, üstünlüyümüzdür. Azərbaycan onun ərazisində yaşayan bütün millət və xalqların ümumi vətənidir. Ərazimizdə yaşayan azərbaycanlı da, ləzgi də, avar da, kürd də, talış da, udin də, qumık da, başqası da – bütünlükdə hamısı azərbaycanlıdır. “Azərbaycan” sözü bizi həmişə birləşdirib” fikirlərinə istinad edərək vurğulayıb ki, Azərbaycan özünün tolerantlıq, çoxkonfessiyalılıq siyasəti ilə multikulturalizmin özəl modelini yaratmağa və dünyaya örnək kimi təqdim etməyə müvəffəq olub.
A.Mustafazadə ölkəmizdə yaşayan azsaylı xalqların və millətlərin ötən il 44 günlük Vətən müharibəsində nümayiş etdirdikləri birliyi, həmrəyliyi yüksək qiymətləndirib.
Onun fikrincə, bir il öncə sentyabrın 27-də Ermənistanın növbəti təxribatına cavab olaraq Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə başlayan əks-hücum əməliyyatında, tarixi qələbəmizlə başa çatan 44 günlük Vətən müharibəsində azərbaycanlı, ahıska türkü, yəhudi, rus, talış, ləzgi, ingiloy, ukrayn, gürcü, alman, kürd, tat, avar gənclərimizin göstərdiyi vətənpərvərlik və şücaət çoxəsrlik Azərbaycan multikulturalizm ənənələrinin, Ulu öndərdən bizə miras qalan azərbaycançılıq ideologiyasının, birliyin, tolerantlığın təntənəsi idi. “Bu ilin mayında ölkəmizin mədəniyyət paytaxtı Şuşanın Cıdır düzündə keçirilən “Xarıbülbül” musiqi festivalının açılış mərasimində cənab Prezidentin vurğuladığı kimi, 44 günlük Vətən müharibəsi bir daha onu göstərdi ki, ölkəmizdə milli birlik, milli həmrəylik vardır” – deyə, Aytən Mustafazadə vurğulayıb.
Alim diqqətə çatdırıb ki, torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canından keçən, şəhidlik zirvəsinə ucalan Albert Aqarunov, Yuri Kovalyov, Denis Pronin, Oleq Mamontov, İsgəndər Aznaur, Dmitri Solnsev, Emil Qurbanov, İqbal Bayramov, Zaur Ağalı kimi qəhrəman vətən oğullarının xatirəsi hər bir Azərbaycan vətəndaşı üçün çox dəyərlidir.
Azİz-in sədri Lev Spivak, öz növbəsində Nərimanov rayonundakı küçələrdən birinə Albert Aqarunovun adının verilməsini, həmçinin Dağ Yəhudiləri Dini İcmasının və “Dədə Qorqud” Milli Fondunun birgə layihəsi əsasında “Albert Aqarunov” mükafatı təsis olunduğunu xatırladıb.
Tədbirdə vurğulanıb ki, həm I Qarabağ müharibəsində, həm də II Qarabağ savaşı günlərində ölkəmizdə və xaricdə yaşayan yəhudilər həm döyüş meydanında, həm də arxa cəbhədə düşmənlə apardığımız haqq savaşında böyük şücaət nümayiş etdiriblər.
Dəyirmi masada çıxış edənlər Azərbaycan və İsrail dövlətləri, eləcə də xalqlarımız arasında tarix boyu hökm sürən dostluq, mehribanlıq münasibətlərinin önəmindən söz açıblar.
Qeyd olunub ki, İsraildə yaşayan azərbaycanəsilli yəhudilər dünyanın 70-dən çox ölkəsinin siyasi və dini liderlərinə müraciət edərək Azərbaycanın haqq səsini, ermənilərin dinc əhaliyə qarşı törətdikləri vəhşilikləri çatdırıblar. Dünyanın müxtəlif yerlərində yaşayan yəhudilər mənfur düşmənlə apardığımız informasiya savaşında da aktivlik nümayiş etdiriblər.
Həmçinin İsraildə yaşayan azərbaycanlılar və azərbaycanəsilli yəhudilər də “dəmir yumruq” ətrafında birlik nümayiş etdirərək Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinə yardım Fonduna və “YAŞAT” Fonduna mütəmadi iaənələr köçürür, qazilərimizə və şəhid ailələrinə dəstək məqsədi ilə keçirilən müxtəlif xeyriyyə marafonlarında yaxından iştirak edirlər.
Sonra Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun və Professor Rövşən Mustafayev adına Beynəlxalq Fond tərəfindən təsis edilmiş “Professor Rövşən Mustafayev” adına medal və sertifikatın təqdimat mərasimi keçirilib. Adıçəkilən medala və sertifikata Azərbaycan və İsrail dövlətləri arasında ikitərəfli dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinə verdikləri töhfələrə görə “Azİz” – İsrail-Azərbaycan Beynəlxalq Assosiasiyasının sədri Lev Spivak və üzvü Vahid Bayramov layiq görülüblər.
Xatırladaq ki, “Professor Rövşən Mustafayev” adına medal və sertifikat erməni saxtakarlığını ifşa etmək istiqamətində tədqiqatların aparılması, obyektiv tarixi və hüquqi qiymətləndirilməsi, gerçəkliklərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində müstəsna xidmətlər göstərən alim və mütəxəssislərə, tədqiqatçılara təqdim olunur.
İlk dəfə bu medal ölkəmizin dünya miqyasında daha geniş təbliğ olunmasında, qədim və zəngin mədəniyyətə malik xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinin qorunmasında, təhsil, səhiyyə və ekologiya sahəsində həyata keçirilən layihələrdə əldə olunan uğurlara, tolerantlıq və mültikulturalizm mühitinin formalaşmasında göstərdiyi müstəsna xidmətlərə görə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycan Mədəniyyət Fondunun prezidenti, YUNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, birinci xanım Mehriban Əliyevaya və Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin geniş mənada dünya birliyinə, beynəlxalq aləmdə Xocalı soyqırımının siyasi, mənəvi hüquqi müstəvidə tanınması naminə başladığı «Xocalıya ədalət!» Beynəlxalq Məlumatlandırma və Təbliğat Kompaniyası çərçivəsində Azərbaycan həqiqətlərinin təbliğində müstəsna xidmətlərinə görə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Fondun Rusiya nümayəndəliyinin rəhbəri, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Gənclər Forumunun mədəniyyətlərarası dialoqunun baş koordinatoru, Rusiyadakı Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının (AMOR) sədri, Ətraf mühitin mühafizəsi naminə beynəlxalq dialoq ictimai birliyinin (IDEA) təsisçisi və sədri, eyni zamanda "Baku" jurnalının təsisçisi və baş redaktoru Leyla Əliyevaya təqdim olunub.

Победа национального единства и национальной солидарности в 44-дневной отечественной войне
3 ноября состоялся круглый стол, посвященный Дню Победы - 8 ноября, при совместной организации Института права и прав человека Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) и Международной ассоциации Израиль-Азербайджан (АзИз).
Выступившая на мероприятии директор Института права и прав человека, доктор юридических наук, профессор Айтен Мустафазаде, ссылаясь на мысли общенационального лидера Гейдара Алиева –«…То, что Азербайджан является многонациональной, толерантной страной, является нашим большим богатством, преимуществом. Азербайджан является общей родиной всех наций и народов, проживающих на его территории. Живущие на нашей территории азербайджанцы, лезгины, аварцы, курды, талыши, удины, кумыки, и все другие тоже – все вместе являются азербайджанцами. Слово «Азербайджан» всегда объединяло нас», отметила, что Азербайджан своей толерантной и многоконфессиональной политикой добился создания и представления всему миру собственной модели мультикультурализма.
А.Мустафазаде высоко оценила единство и солидарность меньшинств наций, проживающих в нашей стране, которые были проявлены в ходе 44-дневной войны.По ее словам, патриотизм и отвага, продемонстрированные азербайджанцами, турками-месхетинцами, евреями, русскими, талышами, лезгинами, ингилойцами, украинцами, грузинами, аварами,татами в 44-дневной Отечественной войне, начавшейся 27 сентября 2020 годапод руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в ответ на очередную провокацию Армении,стали свершением многовековых традиций мультикультурализма, идеологии азербайджаства, унаследованной от великого лидера, единства и толерантности.
Директор Института права и прав человека НАНА заметила,что «как подчеркнул г-н Президент на церемонии открытия музыкального фестиваля «Хары-бюльбюль», организованного в мае этого года на Джыдырдюзю в Шуше – культурной столицы нашей страны, 44-дневная война еще раз продемонстрировала, что в стране есть национальное единство, национальная солидарность».
Как отметила А.Мустафазаде, память таких героев, как Альберт Агарунов, Юрий Ковалев, Денис Пронин, Олег Мамонтов, Искандер Азнаур, Дмитрий Солнцев, Эмиль Гурбанова, Игбал Байрамов, Заур Агали, отдавших свои жизни за свободу наших земель и ставших шехидами, ценна для каждого гражданина Азербайджана.
Председатель АзИзЛев Спивак отметил, что одна из улиц в Наримановском районе столицы названа в честь Альберта Агарунова, а на основе совместного проекта религиозной общины горских евреев и Национального фонда «Деде Горгуд» учреждена премия Альберта Агарунова.
На мероприятии также было подчеркнуто, что как в Первую Карабахскую войну, так и в дни Второй Карабахской войны евреи, живущие в Азербайджане и за рубежом, проявили большое мужество в нашей справедливой борьбе с врагами на поле боя,и в тылу.
В ходе мероприятия обсуждались вопросы значимости исторически-дружественных отношений между Азербайджаном и Израилем, а также между народами этих стран.Было отмечено, что проживающие в Израиле азербайджанские евреи обратились к политическим и религиозным лидерам более 70 стран и донесли до мира голос истины Азербайджана и зверства, совершенные армянами против мирного населения, приняв активное участие в информационной войне Азербайджана.Проживающие в Израиле азербайджанцы и евреи, сплотившись в единый «железный кулак» регулярно осуществляют пожертвования в Фонд помощи Вооруженным силам и Фонд YAŞAT, принимают участие в различных благотворительных марафонах в поддержку наших ветеранов и семей шехидов.
Затем состоялась церемония вручения медали и сертификата имени Профессора Ровшана Мустафаева, учрежденных Институтом права и прав человека и Международным фондом имени профессора Ровшана Мустафаева. Глава Международной ассоциации Израиль-Азербайджан АзИз Лев Спивак и председатель азербайджанского отделения данной ассоциации Вахид Байрамов были награждены медалью и сертификатом Профессора Ровшана Мустафаеваза вклад в двусторонние отношения дружбы и сотрудничества между Азербайджаном и Израилем.
Следует отметить, что медаль и сертификат имени Профессора Ровшана Мустафаева вручаются ученым, специалистам и исследователям, оказавшим исключительные услуги в проведении исследований по выявлению армянских фальсификаций, представлению объективной исторической и правовой оценки и доведению правды до мирового сообщества.
Впервые этой награды были удостоены Первая леди Азербайджанской Республики, посол доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, президент Фонда Гейдара Алиева, депутат Милли Меджлиса Мехрибан Алиева за ее обширнейшую деятельность за пределами Азербайджана по популяризации страны, внесение ценного вклада в сохранение культурно-духовных ценностей нашего народа, достигнутые успехи в проектах, проведенных в сферах образования, здравоохранения и экологии, исключительные заслуги в деле формирования толерантной и мультикультуральной среды в Азербайджане, а также Лейла Алиева – вице-президент Фонда Гейдара Алиева и глава представительства Фонда в России, генеральный координатор по межкультурному диалогу МФ ОИК,председатель Азербайджанской молодежной организации России — АМОР,основатель и глава общественного объединения IDEA, учредитель и главный редактор журнала «Баку»за ее успешную деятельность по доведению до сведения мирового сообщества фактов об армяно-азербайджанском нагорно-карабахском конфликте и истины о Ходжалинской трагедии, достижению политико-правовой и моральной оценки трагедии со стороны мирового сообщества в рамках инициированной ею международной информационно-агитационной кампании «Справедливость к Ходжалы».